Muğla Küçük Millet Meclisi!!!

Bu haber 21 Aralık 2009 - 0:00 'de eklendi ve 909 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

“Muğla Küçük Millet Meclisi tutanağını ele geçirdim.” demeyeceğim. Tutanak bir biçimde bana ulaştırıldı. Şoke oldum…
Son zamanlarda “Ali Kemal” gibi vatan hainlerinin başına gelenler gereksiz ve fütursuzca hainane biçimde sorgulanıp, iade-i itibar beklentileri gündeme getirilirken, Mustafa Kemal Atatürk’ün paşalarından Orgeneral Mustafa Muğlalı paşaya saldırılıyor. Adının, verildiği iş hanından silinmesi isteniyor…
Bu ‘Muğlalının paşasının kemiklerini sızlatmakla kalmayıp, Muğlalılara saygısızlığa dönüşen saldırı’ Muğla Küçük Millet Meclisi’nde de gündeme gelmiş!..
 
xx           xx           xx
Meğer Muğla’da “Küçük Millet Meclisi” oluşturanlar, toplantılarına bizi de davet etmişler, ama nasıl olduysa davet bize ulaşmadı. “Gazeteci” olarak bizim de davetli olduğumuzu bilen Muğla Folklor Araştırmacısı Mehmet Ali Eren, bize gelerek, “Küçük Millet Meclisi adlı oluşumun 06.Kasım.2009 tarihinde Muğla’da yapmış olduğu toplantı ile ilgili yayınladığı tutanağında adı geçen bazı konuşmacıların düşünce ve önerilerine katılmıyorum.” dedi.
Oluşumdan böylece haberimiz oldu… Ama merak ettim: Kim bunlar?!!
Sayın Eren’den edindiğim toplantı tutanağında yer alan konuşmaları yarın paylaşalım. Bu gün “Kim Bunlar?” sorusunun yanıtını paylaşalım.
 
xx           xx           xx
Google’de araştırdım. Karşıma Şanar Yurdatapan çıktı.
2008 yılında 5 ilde “Ortak Çalışma Gurupları” oluşturulmuş. Çalışma Gurupları il sayısını 30’a yükselterek, “Küçük Millet Meclislerine” dönüşmüş. Google’de önüme gelen sayfada, hedeflerinin 2009 yılı içerinde 41 ile ulaşmak olduğunu, ülke genelinde Küçük Millet Meclisi oluşturmayı hedeflediklerini belirten Şanar Yurdatapan  şöyle diyor:
“Haziran 2008’de ilk forum toplantılarını 5 ilde denemiştik: Konya, Diyarbakır, Bursa, Gaziantep ve Trabzon. Yaz boyunca birçok ile gittik, Ortak Çalışma Grupları oluşturuldu. 9 Ekim 2008 günü, TBMM’de yapılan bir basın toplantısıyla çalışmaların başladığı kamuoyuna ilan edildi. Yaz tatiline kadar geçen 8 aylık sürede 120’ye yakın yerel forum toplantısı yapıldı”
Sonuç?
İlk etapta, Adana, Adıyaman, Ağrı, Ankara, Antalya, Aydın, Batman, Bingöl, Bitlis, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Uşak, Sakarya, Şanlıurfa, Trabzon ve  Van’da “Küçük Millet Meclisleri” oluşmuş…
 
xx           xx           xx
“Küçük Millet Meclisleri” hangi ihtiyaçtan doğdu? Neye, kimin işine yarayacak?…
Çalışmanın ana destekçisi olduğunu belirten ve “Katılımcılık” hakkında, hem de sürdürdüğü “Savunuculuk Seminerleri” hakkında iki kısa ama yoğun sunumla seminerin içini dolduran katkılar sunan Şanar Yurdatapan’ı dinleyelim:
“Artık kendimizi Türkiye küçük Millet Meclisleri Girişimi olarak tanımlıyoruz. ‘Bingöl Küçük Millet Meclisi’, ‘Edirne küçük Millet Meclisi’ gibi. Bütün Forum toplantıları aynı zamanda her ayın ilk hafta sonu yapılacak. Aynı anda yapılacak olan toplantılarda, Bir ‘Genel’ konu (Türkiye gündemindeki güncel konulardan biri),  Bir’de ‘Yerel’ konu (İl gündemindeki güncel konulardan biri) ve bu konuların Anayasa’ya nasıl yansıdığı, nasıl yansıması veya yansımaması gerektiği (Sivil Anayasa çalışmalarına katkı) amacıyla gerçekleşecektir. Toplantılar 3 saat sürecek ve kamuya açık olarak gerçekleşecektir. Söz konusu toplantılara Sivil Toplum Örgütleri ve ilin milletvekilleri de davet edilecektir. O ille ilgili sorunların tartışılacağı toplantılarda, vekillerinde bulunması gerekir ki, onlar halkın vekaletini almış kişilerdir. Teminimiz odur ki, vekiller toplantıya katılım sağlayacaktır. Eğer katılım sağlanmazsa, vekillere ayrılan koltuklara isimleri yazılarak, boş bırakılacaktır”
 
xx           xx           xx
Davet bana ulaşmadığı için katılamadım. Benim koltuğumda üzerine adım yazılarak boş bırakıldı mı bilmiyorum…
Ama iyi ki davet ulaşmamış.
Ulaşsaydı ve o toplantıya gitseydim, kıyamet kopardı.
Mehmet Ali Eren gibi sabırlı davranıp, “Toplantıda yapılan konuşmalara katılmıyorum” diye basına ve katılımcılara yazılı açıklamada bulunmak yerine hemen orada “Siz kimsiniz?” diye sorardım…
 
xx           xx           xx
Google’de karşıma çıkan sayfada, “Tüm illerin raporlarından ortak rapor oluşturulacak”
diyen Şanar Yurdatapan şöyle devam ediyor:
“Çok kısa bir süre sonra www.tbmmocg.net adresimiz faaliyete geçecektir.  Bu sitede, 30 ilde eş zamanlı olarak yapılacak ‘Küçük Millet Meclisi’ toplantılarında hangi ilde neler konuşulduğu özetleri yan yana bulunabilecek. Bu raporların yan yana gelmesinden gene bir hafta sonra da, TESEV’in bize destek olarak hazırlamayı üstlendiği ‘Tüm raporların ortak paydası’ olan, bir anlamda ‘Raporların Raporu’ da hazırlanmış olacak ve her ay, o ayın ‘Ortak Payda Raporu’ kamuoyuna açıklanacak…”
xx           xx           xx
6 Kasım 2009’da Konakaltı Kültür Merkezi’nde yapılan toplantının tutanağı internette yayınlanır mı, yayınlandı mı bilmiyorum, ama kamuoyuna açıklanmadı. Tutanakta yer alan konuşmalardan Muğlalıların ‘haberdar olmasından’ çekinildi mi ne, onu da bilmiyoruz?!!
Merak etmeyin o tutanağı yarın sizlerle paylaşacağız.
Bu arada TESEV’e dikkat!…
 
xx           xx           xx
Şimdilik şu kadarını söyleyeyim. Tutanağın başında, “Muğla hamalı ben (Kerim …) açılış konuşmasını yaparak gündem için mutfak tarafından hazırlanan sunum Cd’sini  izlemek üzere başlattım…” deniliyor.
Kendisini tanımadığım Kerim bey, “Muğla hamalı” olarak Orgeneral Mustafa Muğlalı Paşayı sırtlayabilir mi???
Göreceğiz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.