Muğla Krallık Olsa Kaç Yazar!

Bu haber 17 Nisan 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.477 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Dünkü “Turizm Haftası Ne İşe Yarar?” başlıklı yazımın bir yerinde şöyle demiştim:

Geçmiş yıllarda nedense Turizm İl Koordinasyon Kurulu toplantılarına pek öyle Bodrum, Marmaris, Fethiye Belediye Başkanları gelmezdi.

Her nedense Marmaris, Bodrum Muğla il merkezine tepeden bakarlardı!

O toplantılarda bir kere Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’yı görmüştüm. Bodrum ve Marmaris Belediye Başkanlarını görmek genellikle nasip olmadı.”

Eğer Koordinasyon Kurulu yapılırsa, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ile birlikte onlar bile gelmiyor diye gelmeyen öteki belediye başkanları da gelirler belki…

Hem ne de olsa artık Muğla, Büyükşehir oldu!

MuğlaBüyükşehir” değil, “Krallık” olsa kaç yazar?!!

xx        xx        xx

Tesadüf işte dün de İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı vardı. Vali M. Hakan Güvençer başkanlığında yapılan toplantıya Marmaris, Bodrum ve Fethiye Belediye Başkanları katıldı mı bilmiyorum. Ben de katılamadım.

Ama önceki gün öğleden önce gerçekleştirilen Büyükşehir Belediye Meclisi açılış törenlerinde yoklardı!

Açılış etkinlikleri sırasında Belediye Parkı’na Büyükşehir Belediyesi için çınar ağacı, ilçe belediyeleri için de 13 mavi selvi dikilirken, Vali M. Hakan Güvençer’e ziyaret edildi. Ziyaret sırasında Valilik merdivenlerinde “aile fotoğrafı” çektirildi. Aileye baktım içinde Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı yoktu…

Ama ilginçtir CHP’nin Fethiye Belediye Başkanı Adayı Keramettin Yılmaz vardı!

xx        xx        xx

Keramettin Yılmaz, öğleden sonra Muğla eski İl Özel İdaresi Meclis Salonu’nda yapılan Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk toplantısında da vardı. Yılmaz hevesini gidermeye gelmediğine göre, 2015 Genel Seçimi’ne hazırlanıyor olabilir.

Sadece o mu?

Açılış etkinliklerinde Atatürk Anıtı’na çelenk konulurken Bodrum’dan Hüseyin Anıl, Milas’tan Av. Akın Üstündağ da varmış. Üstündağ, Yılmaz gibi Meclis Toplantısına da geldi. Meclis Gurup Başkanı olarak sabah aile fotoğrafında AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk ile birlikte yer alan CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk de meclis sıralarının en önünde yerini aldı. En önde yer alanlardan biri de Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir idi. Muğla eski Milletvekili Fevzi Topuz geç kaldığı için en arkada yer almak zorunda kaldı!

Anlaşılan CHP’nin Milletvekili adayları boy göstermeye başladılar. Dr. Ali Arrslan neden yoktu onu da anlayamadım…

xx        xx        xx

Öğleden sonra Meclis toplantısına ilk gelen Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı oldu. Kendisi ile kucaklaştık. Kendi kendime “Tamam.” dedim, “İl Koordinasyon Kurulu toplantılarında olduğu gibi Başkan Saatçı’yı bir kere görmüş olacağız. Ötekileri yine gelmeyecek.”…

Bir süre sonra geldiler… Bir daha gelirler mi bilmiyorum!

Meclis Gurup Başkanı olarak MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz ne sabah açılış etkinliklerinde ne de meclis toplantısında vardı.

Galiba MHP 30 Mart yerel seçimi ile birlikte Tanrı Dağı’na çekildi!

xx        xx        xx

Meclis Salonu’nda gözlerim CHP’li Dursun Kaplan’ı aradı. Marmaris’te kontenjanın ikinci sırasından Meclis Üyesi olduğu için Büyükşehir’e gelememiş. O’nsuz bu meclisin tadı tuzu olmaz! Ama son il genel meclisinden CHP’li Önder Batmaz Bodrum’dan seçilip gelmişti. Batmaz, Büyükşehir’e gelmekle kalmayıp ilk toplantıda Büyükşehir Encümen Üyesi olmayı da başardı.

İl Genel Meclisi Üyeliği’nin ardından Büyükşehir Meclisi’ne gelmeyi başaranlar arasında Datça’dan CHP’li Gürsel Uçar, Yatağan’dan CHP’li Eyüp Katırcı ve AK Partili Mustafa Yenioğlu, Ortaca’dan CHP’li Mehmet Ali Avcı, Seydikemer’den AK Partili Hüseyin Turan vardı.

Belde Belediye Başkanlarından Bayır Belediye Başkanı CHP’li Cumhur Çoban da Büyükşehir’e gelmeyi başarmakla kalmayıp Meclis Birinci Başkan Vekilliği’ne de seçildi. Büyükşehir’e gelmeyi başaran belde belediye başkanları arasında da Bodrum’dan CHP’li Mustafa Saruhan, Ula’dan AK Partili İsmail Akkaya, Fethiye’den CHP’li Recep Şatır, Yatağan’dan CHP’li Yaşar Gencel ve Kavaklıdere’den AK Partili Mesut Karataş vardı.

AK Partili Belde Belediye Başkanlarından Çayboyu Belediye Başkanı Mehmet Demir Kavaklıdere, Toparlar Belediye Başkanı Kamil Ceylan da Köyceğiz Belediye Başkanı olarak Büyükşehir Meclisi’nde yerlerini almayı başardılar.

xx        xx        xx

Milas Belediye Meclisi’nden gelen CHP’li Büyükşehir Belediye Meclisi Üyelerinden sevgili dostum Enver Tuna ile de göz göze geldik. Hafta başında bu köşede “Siyasete kadın eli değmiyor” başlığı ile kaleme aldığım yazımda kendisine biraz dokundurmuştuk.

Ona mı kızdı bilmiyorum, yine karşıdan sesleniyordu. “Özcan Özgür saygılar sunuyorum.” diye bağırıyordu. “Bilmukabele” diyerek ben de kendisine “en derin saygılarımı” sundum!

O yazımda, Milas Belediye Meclisi Listesi’nin birinci kontenjanı olan Enver Tuna’yı kontenjanın üçüncü sırasında yer alan Gülşen Gökçe’ye neden yerini vermediği için eleştirmiştim. O yüzden olabilir…

Tabi kim var kim yok diye salonda gözümü gezdirirken bir tek kadın meclis üyesi göremedim.

Eğer Enver Tuna yerini vermiş olsaydı Gülşen GökçeTürkiye’nin aydınlık yüzü, Kültür Kenti, Demokrasi limanı ve laikliğin kalesiMuğla’da Büyükşehir Meclisi’nin “yüz akı” olabilirdi!

Bir de meclisin yaş ortalamasının çok yüksek olduğunu gördüm. Üzüldüm, Muğla’ya hiç ama hiç yakıştıramadım…

xx        xx        xx

Menteşe Belediye Meclisi’nden Ulaş Dural ve Gonca Köksal Kılınç’tan başka Büyükşehir Meclisi’ni merak eden yokmuş. İyi ki yokmuş, salonda oturacak yer yoktu. Salonun sol arkası izleyicilere ayrılırken, sağ arkası basına ayrılmıştı. CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen ve yönetim kurulu üyeleri ile meclis üyeleri ve partililer salonun arka sıralarının sağını da solunu da doldurdular…

Ben erken gittiğim için yer kapabildim. Bir de Bodrum’dan meslektaşımız Çiçek Bozoğlu ile Marmaris TV’den iki meslektaşımız yer tutabildi. Her yere koşan Kanal F ile Kent TV’den, Kanal 48’den gelen olmaması beni şaşırttı. Beni asıl şaşırtan ise bir tek köşe yazarının tarihi bir güne tanıklık etmeye gelmemiş olmalarıydı!

Yarın devam edelim…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
m. sarıipek 17 Nisan 2014 / 11:40

senin de saydığın gibi her yere koşan muhabirler bile gelmemiş… sadece sen oradasın… bi düşün hele… yanılıyor olamazlar….