Muğla, kıyı turizminde kararlı (1)

Bu haber 01 Mart 2010 - 0:00 'de eklendi ve 810 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Haber başlığını böyle attık, ama gerçekten Muğla’nın böyle bir kararlılığı var mı?
Kararlılık Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın…
Muğla’da “Kıyı Turizmi” ilk kez Muğla Valiliği’nin düzenlediği “Koordinasyon Kurulu”nda gündeme geldi.
Daha önce böyle bir tanımı duymamıştık bile…
“İl Koordinasyon Kurulu”, “Turizm Koordinasyon Kurulu” vardı, ama “Kıyı Turizmi Koordinasyon Kurulu” yoktu.
Muğla olarak yıllardır Türkiye’nin en uzun kıyısına ve hatta İspanya’nın kıyılarından uzun bir kıyıya sahip olmakla övünürüz de, geçen yıla kadar o kıyılarımızdan yararlanabilme ve kıyılarımızdan en az karada elde ettiğimiz kadar turizm geliri elde etme yolunda kafa yormuş, arayış içine girmiş değiliz.
Ama Vali Dr. Ahmet Altıparmak, aralarında Bodrum’dan TURMEPA Temsilcisi, Gazeteci-Yazar Can Pulak ve Fethiye’den Nejat Ece gibi isimlerin bulunduğu bir avuç “inanmış” turizmci ile kafa yormaya, arayışı sürdürmeye devam ediyor.
Ama…
xx xx xx
Geçen hafta Çarşamba günü ikincisi yapılan “Kıyı Turizmi Koordinasyon Toplantısı”nda bazı belediye başkanları yine yoktu.
“Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ile Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon kıyı belediye başkanı değiller mi?” diye sormak niyetindeydim.
Çünkü Çarşamba günü yapılan “koordinasyon” veya “arama” toplantısında, Marmaris’in İçmeler Belediye Başkanı Zeki Eren’in dışında ne Marmaris’ten ne de Bodrum’dan bir başka belediye başkanı vardı…
Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı başta Başkan Acar ve Başkan Kocadon olmak üzere o belediye başkanlarından daha mı “sıradan” yaksa daha mı “sorumluluk sahibi” bir belediye başkanı?!!
İyi ki yazımı yazarken, Valilik Koordinasyon ve Planlama Müdürlüğü’nü aradım.
Yoksa bu köşeden oldukça acımasız eleştirilerde bulunabilirdim!
xx xx xx
Valilik Koordinasyon ve Planlama Müdürlüğü’nden öğrendiğime göre, toplantıya belediye başkanları davet edilmemiş. İlçe Kaymakamları, sektör temsilcileri (Deniz Ticaret Odaları, BODER, FODER, GETOB) ve TURMEPA Temsilcisi Gazeteci-Yazar Can Pulak gibi konuya duyarlılık gösteren ‘isimler’ ve bazı tesis sahipleri çağrılmış.
Birim amiri hanfendiyi telefonda dinlerken şaşkına döndüm. İl Genel Meclisi Üyeleri ve özellikle İl Genel Meclisi Başkanı da davet edilmemişti!..
İyi ki o birimle görüştüm. Yoksa İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Köylü’yü de Marmaris ve Bodrum Belediye Başkanları ile birlikte en acımasız biçimde eleştirecektim!
Fethiye, Dalaman, Göcek, Köyceğiz, Dalyan, Ula, Akyaka ve Milas Belediye Başkanları geldiğine göre, demek ki Kaymakamlar ilçelerinin belediye başkanlarını da davet etmişti.
O zaman Marmaris ve Bodrum başta olmak üzere öteki belediye başkanları neden gelmemişti?!!
xx xx xx
Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), Muğla’nın geleceği için önemli bir kuruş. Aydın, Denizli, Muğla’nın birlikte kalkınması için kurulan GEKA’nın Genel Sekreteri Mehmet Aydıner görevine yeni başladı. Toplantıda Genel Sekreter Aydıner’de vardı. Nisan ayında GEKA’nın yapılanmasının tamamlanacağını ve ardından DPT’ye sunulmak üzere Bölgesel Plan hazırlanacağını, herkesle görüşüp, hibe sağlanabilecek sektörleri belirleyeceklerini söylüyordu.
O gün Muğla’ya bir anlamda tanışmaya gelen Genel Sekreter Aydıner konuşurken, orada hiç değilse GEKA’nın yönetiminde ve Kalkınma Kurulu’nda Muğla’yı temsil eden isimlerin (Muğla Belediye Başkanı, İl Genel Meclisi Başkanı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları, belediye başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri) bulunması gerekmez miydi?
Anlayamadım. GEKA’nın Kalkınma Kurulu Divanı’nda da olan Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz hem “Kıyı Turizmi”nin aktörlerinden biri hem de GEKA’nın bir parçası olarak toplantıda nasıl olmazdı?…
Bu işte bir terslik var, ama umarım makul bir açıklaması da vardır…
xx xx xx
Peki Koordinasyon Kurulu Toplantısı amaca ulaşmadı mı, işe yaramadı mı?
Amaç “Kıyı Turizmi” ise “amaca ulaşılabilmesi” için o toplantıda “aktörlerin” hepsinin bulunması gerekirdi…
Ki Vali Dr. Ahmet Altıparmak, toplantının açış konuşmasını yaparken, “Sahip olduğumuz değerlerimizi en iyi bir şekilde korumak ve gelecek kuşaklara en az tahribatla aktarmak zorundayız. Bu toplantıyı da, deniz turizmi ile ilgilenen kişileri bir araya getirerek, bu değerlerimizi gelecek kuşaklara nasıl taşıyabiliriz sorusunun cevabını bulmaya çalışacağız.”diyordu.
Ama amaca uygun katılım yoktu!..
Buna karşılık toplantı işe yaradı. Muğla’da “Kıyı Turizmi”nin yapılabilmesi ve koruma-kullanma dengesi içinde bunun sürdürülebilmesi için çok önemli olan “Mavi Kart uygulamasında” anlaşmazlıklar giderildi, orta yol bulundu, önemli yol alındı.
Ama önemli bir sorun da ortaya çıktı!
Yarın alınan yol üzerinde duralım…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.