Muğla Kitaplığı giderek büyüyor… « Hamle Gazetesi

Muğla Kitaplığı giderek büyüyor…

Bu haber 29 Ekim 2010 - 0:00 'de eklendi ve 767 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu yazı yeni bir yazı değil. 10 Mayıs 2010 tarihinde yayınlamışım.
Önceki günkü “Cumhuriyeti ve Muğla’yı kutlamak” başlıklı yazımın ardından Muğla’nın Vilayet oluşunun 100. Yıldönümüne yönelik neler yapılabileceği konusunda sizlerden sorular geldi.
Gelin şimdi 6 ay önce kaleme aldığım yazımı bir kere daha paylaşalım:
 
xx      xx      xx
Muğla üzerine en çok kitap yazanlardan biri Gazeteci-Yazar Ünal Türkeş ise biri de Muğla eski belediye başkanlarından eski Bayındırlık Bakanı Gazeteci-Yazar Erman Şahin’dir. Restoratör Y. Mimar – Yazar Ertuğrul Aladağ’ı da kendi dalında bu iki ismin yanına koyabiliriz.
Görünen o ki Muğla Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Bayram Akça bu gidişle bu üçlüyü geçecek. Genç yaşında profesör olursa şaşırmamak lazım… Hak ediyor. Üniversitenin en üretken öğretim üyelerinden…
 
xx        xx        xx
Önceki gün “Menteşe (Muğla) Sancağı’nın Zirai ve Coğrafi Durumu” adını taşıyan yeni kitabını elime tutuşturunca, bir çırpıda okudum.
Doç. Dr. Bayram Akça’nın kitaba dönüşebilecek broşür ve makalelerini saymazsak, “1915 Ermeni Tehciri ve Urfa Mutasarrıfı: Şehit Nusret Bey” ve “Sosyal-Siyasal ve Ekonomik Yönüyle Muğla (1923-1960)” adını taşıyan kitaplarının ardından bu üçüncü kitabı…
“Menteşe (Muğla) Sancağı’nın Zirai ve Coğrafi Durumu”nu okurken, aklıma Erman Şahin’in Muğla kitaplarından birinin tanıtımında söylediklerini anımsadım. “Muğla üzerine herkes ne biliyorsa yazmalı. Yanlışlar, eksikler olabilir. Bir sonra gelen düzeltir. Bu kitaplarla büyük bir Muğla Kitaplığı oluşmalı.” demişti.
Üniversite’de sadece Doç. Dr. Bayram Akça değil, başta Yard. Doç. Dr. Ali Abbas Çınar olmak üzere pek çok hocamız Muğla üzerine çok önemli eserler ortaya koydular.
“Muğla Kitaplığı” hızla oluşuyor…
 
xx        xx        xx
Muğla Belediyesi, o “Muğla Kitaplığı”nın oluşumuna “Muğla Belediyesi Kültür Yayınları” ile önemli bir hizmeti yerine getiriyor.
Bu anlamda Muğla Belediyesi’nden sonra Muğla Valiliği de harekete geçti. Doç. Dr. Bayram Akça’nın “Menteşe (Muğla) Sancağı’nın Zirai ve Coğrafi Durumu” adını taşıyan kitabı Muğla Valiliği İl Özel İdaresi kuruluşu olan MELSA tarafından bir kültür hizmeti olarak yayınlandı. Vali Dr. Ahmet Altıparmak bu konuda oldukça duyarlı. MELSA Yayınlarının arkası gelecektir diye umuyorum…
İşte bu noktada bir şey yapmak gerekiyor. Bunu Valilik yapabilir. Muğla Valiliği’nin restore ettirip, Muğla’nın kültürel, sosyal yaşamına kattığı tarihi Hacı Kadı Evi “Muğla Kitaplığı”na dönüştürülebilir.
Muğla’da ilk kütüphane, 1871 ile 1880 yılları arasında Muğla Belediyesinin ilk belediye başkanı olan Süleyman Efendi’nin kayınpederi olan Hoca Mustafa Efendi tarafından Şeyh Camii’nin bahçesinde kurulmuştur.
Kütüphanenin kurulduğu tarihi yapı duruyor. Bu tarihi yapı restore edilerek, “Hoca Mustafa Efendi Muğla Kitaplığı” adı altında Muğla’ya kazandırılabilir…
 
xx        xx        xx
Doç. Dr. Bayram Akça’nın “Menteşe (Muğla) Sancağı’nın Zirai ve Coğrafi Durumu” adını taşıyan kitabı için “çeviri”de denebilir. Çünkü Menteşe Sancağı’nın Zirai ve Coğrafi Durumu’nu zamanında (1915 yılında) Ziraat Mühendisi Ali Rıza Bey Osmanlıca olarak yazmış.
Doç. Dr. Bayram Akça, Ziraat Mühendisi Ali Rıza Bey’in Osmanlıca çalışmasını Latin harflerine çevirmiş.
Geçenlerde beni Ankara’dan Radikal Gazetesi’nin bir yazarı aradı. “Türkiye’de idamlar” üzerine araştırma yapıyormuş. Muğla’da 1930’lu yıllarda iki kadının idam edildiğini öğrenmiş. Detay arıyor. Bana Muğla’da 30’lu yıların gazetelerinin olup olmadığını sordu. “Sosyal-Siyasal ve Ekonomik Yönüyle Muğla (1923-1960)” kitabında Muğla Basınını da ele aldığı için hemen Doç. Dr. Bayram Akça’yı aradım. “Ben o gazeteleri Ankara’da buldum. Hepsinin fotokopilerini çıkarıp, Üniversitemizin Kütüphanesi’ne kazandırdım.” dedi.
Aklıma Muğla’nın el yazmaları geldi… Aralarında ünlü evliyamız Şahidi’nin el yazmalarının da bulunduğu ve Hoca Mustafa Efendi’nin kurduğu ilk kütüphanemizden günümüzün Muğla İl Halk Kütüphanesi’ne geçen o el yazması eserlerin hepsi bu gün Konya ve İstanbul’da müzelere dağılmış durumda.
Prof. Dr. Namık Açıkgöz bu el yazmalarının peşinde koşuyordu…
Gerek başka hocalarımızın ve Doç. Dr. Bayram Akça’nın çevirileri ve yine Akça’nın Ankara’dan getirdiği fotokopiler ve Prof. Dr. Namık Açıkgöz’ün Muğla üzerine Osmanlıca’dan çevirileri de Muğla Kitaplığı’nda toplanmalı…
 
xx        xx        xx
Muğla Valiliği’nden edinebileceğiniz Doç. Dr. Bayram Akça’nın çalışmasının takdimini Vali Dr. Ahmet Altıparmak yapmış. “Muğla’nın tarihi ve kültürel birikimlerinin ortaya çıkarılarak bunların hem bölgeye gelecek insanlara tanıtılması hem de gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarılması gerekmektedir. İşte bu amaçla Muğla Üniversitesi tarafından birçok çalışma yapılmaktadır… Bu bağlamda Doç. Dr. Bayram Akça tarafından hazırlanan ve 20. yy başında Muğla ilinin sosyo-ekonomik yapısını ortaya koyan bu çalışmanın Muğla’nın hangi mertebeden bu günlere geldiğini kıyaslama anlamında önemli bir çalışma olduğunu düşünüyorum.” demiş.
Doç. Dr. Bayram Akça’nın çalışması Vali Dr. Altıparmak’ın vurguladığı anlamda önemli bir çalışma. Ancak Vali beyinde vurguladığı “Muğla’nın hangi mertebeden bu günlere geldiğini kıyaslama” kitapta yok. Kitabın sonunda bir “analiz, karşılaştırma” yapılmamış olmasını eksiklik olarak görebiliriz, ama…
Erman Şahin’in “Yanlışlar, eksikler olabilir. Bir sonra gelen düzeltir.” dediği gibi, bir başka hocamız, belki Bayram hocanın kendisi ve belki de bir üniversite öğrencimiz, bu belgesel çalışmanın üzerine o analizi oturtabilir…
 
xx        xx        xx
Sancak (Liva) il ile ilçe arası bir derecelendirme. Menteşe (Muğla) Sancağı 30 Ekim 1913’te Vilayet olmuş. 2008 yılında Cumhuriyetimizin 85. yıldönümünü kutlarken,  hemşerimiz Sanayi ve Ticaret Bakanı Müsteşarı Ali Boğa’nın çabaları ile Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın ev sahipliğinde Muğla’nın vilayet oluşunun 95. yılını kutladık.
30 Ekim 2013’te Vilayet oluşumuzun 100. yılını kutlayacağız. Muğla’nın vilayet oluşunun 100. yıldönümüne “Muğla Kitaplığı”nı yetiştirebilir miyiz bilemiyorum…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.