Muğla kırsalı araştırılacak « Hamle Gazetesi

Muğla kırsalı araştırılacak

Bu haber 17 Aralık 2015 - 23:10 'de eklendi ve 1.500 kez görüntülendi.

KIRSAL BÖLGELERE SOSYOLOJİ ARAŞTIRMA MUĞLA’NIN SOSYO-EKONOMİK GELİŞMİŞLİK DÜZEYİNİN EN AZ OLDUĞU 7 İLÇEDE SOSYOLOJİK ARAŞTIRMA YAPILARAK BU İLÇELERİN REFAH SEVİYESİNİN ARTTIRILMASI HEDEFLENİYOR.Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından finansmanı sağlanacak olan ‘Muğla İlinin Kırsal Kalkınma Potansiyelinin Belirlenmesi’ çalışmaları kapsamında Muğla’nın 8 ilçesinde 3 ay boyunca çalışma yapılacak. Proje kapsamında Fethiye, Milas, Ula, Yatağan, Köyceğiz, Kavaklıdere, Seydikemer ve Menteşe ilçelerini kapsayacak çalışmada bu ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyinin yükseltilmesi araştırılacak.
İlkay Yıldız
Güney Ege Kalkınma Ajansı desteği Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü ortaklığında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muammer Tuna tarafından yönetilecek olan ‘Muğla’nın Kırsal Kalkınma Potansiyeli’ projesinin çalışmaları başladı. Fethiye, Milas, Ula, Yatağan, Köyceğiz, Kavaklıdere, Seydikemer ve Menteşe ilçelerini kapsayacak ve bu ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyinin nasıl yükseltileceği araştırılacak.
Proje hakkında bilgi veren Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muammer Tuna, Muğla’nın iki bölümde incelendiğinde kıyı şeridinin refahının artarken, kırsalın geride kaldığının gözlemlendiğini belirterek, “Türkiye’de kırsal alanlarda yeterli örgütlenme sağlanamamakta ve kaynaklar rasyonel bir şekilde kullanılmamaktadır. Kırsal alanlarda var olan bu eksikliğin giderilmesi için öncelikle yerel halkın imkânları hakkında yeterli bilgi sahibi olunmamasıdır. Bu sebeple projenin ikincil amacı, pilot köylerde yerel halk ile gerçekleştirilecek olan ‘Ulusal Kırsal Kalkınma Stratejileri Bilgilendirme Eğitimleri’ yapabilmektir” dedi.
8 ilçe mercek altına alınacak
Projenin merkezinin Menteşe ilçesi dahil olmak üzere Fethiye, Seydikemer, Ula, Milas, Yatağan, Kavaklıdere ve Ula ilçelerini kapsadığını kaydeden Tuna, “Sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi en az olan 8 ilçede nitel ve nicel araştırmanın (anket çalışması, görüşme ve gözlem yöntemi) kullanıldığı sosyolojik bir araştırma yapılacak. Turizm faaliyetleri ile refah düzeyi artan kıyı şeridinin iç bölgelerde de kırsal turizm payını alması ve kırsal turizm aracılığı ile kırsal kalkınmanın sağlanması ana alternatif yol olarak gözükmektedir. Bu bağlamda araştırma kapsamında özellikle bu bölgelerin kırsal kalkınma faaliyetleri altında yer alan kırsal turizm faaliyetlerine nasıl dahil olabileceklerinin ortaya konulması önem taşımaktadır. Bölgelerin kalkınma stratejilerinin belirlenirken yerel halkın da bu alanda bilgilendirilmesi, proje sonucunda sunulacak rapor rehberliğinde yapılacak uygulamalar için önemli bir altyapı desteği sağlayacak ve yerel halkın yapılacak uygulamalara katılımını arttıracaktır. Proje sonunda yapılan çalışmaların paylaşılacağı ve kırsal kalkınmaya dair oturumların ve fotoğraf sergisinin yer alacağı bir çalıştay yapılacak” dedi.
Proje çalışmaları nasıl gerçekleşecek
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muammer Tuna yürütücülüğünde gerçekleştirilecek olan kapsamlı araştırmadan elde edilen veriler analiz edilerek ‘Muğla İlinin Kırsal Kalkınma Potansiyeli Raporu’ düzenlenecek. Rapor, belirlenen ilçelerde anadoluchat.com uygulanabilecek kırsal kalkınma uygulamaları, öne çıkabilecek sektörleri ortaya koyarak Türkiye’de özellikle AB uyum süreci ile artan kırsal kalkınma uygulamalarında devlet kurumlarına ve özellikle özel teşebbüslere rehber niteliğinde olması hedefleniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.