Muğla Kaç Milyona Kilitlendi?

Bu haber 19 Nisan 2018 - 1:27 'de eklendi ve 2.380 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Sezon bu sene erken başladı.

Mart ayında İranlıların Nevruz kutlamaları için Marmaris’e geldiklerini göz önüne alırsak, sezonun erken başlamasının yanında uzadığını ve bu yılın iyi geçeceğini söylemekte mümkün.

Turizmciler yeni sezondan çok umutlular. Gelen haberler fena değil. Rezervasyonlar başladı, Avrupa’dan da hafif bir satış rüzgarı esiyor…

Her şey iyi görünüyor. Ki daha önceki konu ile ilgili yazımda da vurguladığım gibi, artık Cumhurbaşkanı Erdoğan’da turizmden söz ediyor.

Gazeteler yazdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan36 milyona kilitlendik” dedi. En iyi zamanımızda 3 milyon yabancı turist ağırlamıştık… Muğla kaç milyona kilitlendi?

Turizm Haftası” vesilesiyle açıklanır diye umduk, ama açıklayan da olmadı!

 

xx        xx        xx

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul‘da düzenlenen Global Girşişimcilik Zirvesinde konuştu. Burada turizme de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Global Girişimcilik Zirvesi katılımcılarına seslenirken, bu yıl Türkiye‘nin turizmde 36 milyon turist rakamını yakalayabileceğini söyledi. Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

Turist sayımız 13 milyondan 32 milyona, turizm gelirimiz 12.4 milyar dolardan 26.3 milyar dolara çıktı. Darbe girişimleri nedeniyle turizmde bazı sıkıntılar yaşadık. Onları da aşıyoruz. Bu yıl turizmde beklentimiz çok yüksek. İnanıyorum ki bu yıl 36 milyonu yakalayabiliriz. 40 milyon olabileceğine dair işaretler de var ama biz şu anda 36 milyona kilitlendik.

Geçen 15 yılda turist sayısının ve turizm gelirlerinin artmış olması gayet doğal sayılır.

Ancak gerçekçi olmak gerekirse son yıllarda, özellikle son 3 yılda ciddi kayıplarımız olduğu da bir gerçek.

Ki Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuşmasında sıkıntılar yaşandığına da vurgu yapmış…

 

xx        xx        xx

Tabi sektörün hala ayakta kalabilmiş olması da bir mucize…

Mucizeyi yaratanlara teşekkür edip, destek vermek, teşvikte bulunmak gerek…

Turizm Haftası nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da bir mesaj yayınladı.

15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Bakan Kurtulmuş Performansımızı katlayarak artıracak turizm değer zincirinin her bileşeninde kaliteyi yükseltmeyi sürdüreceğiz. Rekorlarla başladığımız 2018’de sektör temsilcileriyle el ele vererek daha bu rakamları da aşan başarılara imza atacağız” demiş. İnşallah…

Muğla Valisi Esengül Civelek de hafta başında Muğla Müzesi Mustafa Pabuccuoğlu Salonu’nda yapılan “tören”de konuştu. Şu ifadesi önemliydi:

Turizm sektörümüzün daha da geliştirilmesi, var olan ulusal ve uluslararası marka konumumuzun daha da güçlendirilmesi, turizm gelirlerimizin arttırılması, turizmimizin süreç içerisinde rekabet edebilirliğinin de güçlendirilmesi için tüm tarafların ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, meslek örgütlerinin, sivil toplum kuruluşlarının, üniversitenin işbirliği içerisinde yurt içinde ve yurt dışında daha çok tanıtım ve pazarlama çalışmalarına ağırlık vermesi gerekmektedir.

Bu kadar mı?

 

xx        xx        xx

Vali Civelek’in ifade ettiği tanıtım ve pazarlama elbette önemli.

İyi de neyi tanıtıp, pazarlayacağız?

Gidersiniz fuarlarda Akyaka’nın Yücelen Hotel’ini, Hamle Hotel’ini ve Ottoman Hotel’i tanıtır, pazarlarsınız…

Bir türlü şunun farkına varamadık veya varmak istemiyoruz. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un dediği gibi “konaklama sektörü” başka bir şey “turizm sektörü” başka bir şey.

Turist sadece yattığı yatağı ve otelin havuzunu satın almıyor… Kumunuz, deniziniz, güneşiniz ve manzarası güzel otelinizin odası ile birlikte elbette tesisteki hizmet kalitesini ve tesisle hava limanı arasındaki “hizmeti” veya “hizmetsizliği” de satın alıyor!

Dalaman-Akyaka arasında yol kenarlarındaki ev ve işyerlerinin bahçe duvarı, bahçe düzenlemesi var mı? Ev ve işyerlerinin cephe duvarları, sıvalı, boyalı ve yapılar çatılı mı? Yol kenarlarında gübre yığınları, moloz yığınları, düzenli-düzensiz atıklar var mı yok mu? Akaryakıt istasyonlarında, restoran, kafe, bar ve büfelerde tuvaletleriniz temiz, servisleriniz kalite standardına sahip mi? Kaldırımlarınız yürünebilir ve sokaklarınız temiz mi?

Biliyorsunuz bunlar ve daha eklenebilirleri senelerdir konuşulan ve dillerde tüğlenmeden başka bir işe yaramayan lüzumsuz şeyler… (!)

Allah aşkına antik Stratonikeia da “genel tuvalet” var mı?

Menteşe şehir merkezinde “engelli tuvaleti” nerede?

 

xx        xx        xx

Muğla gibi bir yerde hala “İl Kültür Turizm Müdürü” yok!

Turizm Haftası’nda hiçbir yaratıcılık da yok… Hadi İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü personeli yaratıcılıktan uzak neredeyse 3 bin kişinin çalıştığı ve çoğu onların kullandığı otomobillerle yaratılan “trafik anarşisi ve otopark sorunu” altında ezilen bu şehrin Büyükşehir Belediyesi nerede?

Turizm Haftası bir güne (pazartesi) ve Muğla Müzesi’nde bir kapalı mekana sığdırıldı.

Törene Muğla Valisi Esengül Civelek ve Yardımcısı Kamil Köten ile İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Filiz Karacaağaç, İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş katılmış…

Turist konakladığı tesis 5 yıldızlı da olsa, tesis dışında yaşadığı olumsuzluk nedeniyle kaçabiliyor… İşte o olumsuzlukları ortadan kaldıracak olan Büyükşehir Belediyesi ortada yok. Sahi Büyükşehir Belediye Başkanı’nın Turizm Haftası ile ilgili mesajı nerede? Turizm Sektörü temsilcileri nerede!

Törenin ertesi gün gazetelerimizde yer alan turizm haftası haberleri ile ilgili “Rezalet” ve “Fiyasko” başlıkları aradım…

İyi ki şehrimiz üniversitesinde Turizm Fakültesi var. Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ozan Bahar’ın düzenlediği “sağlık turizmi” üzerine panel vardı… Paneli ayrıca ele alırız…

 

xx        xx        xx

Bir kere daha dağıtırsak nasıl toplarız bilmiyorum, ama neyse ki bu sene turist geliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan36 milyona kilitlendik” diyor. Biz kaç milyona kilitlendik?

Vali Civelek, Turizm Haftası açılışı ile ilgili konuşmasına “başarılı, verimli, bereketli ve bol kazançlı bir sezon geçirilmesi” temennisiyle başlamış.

Dileriz öyle olur…

Turizm Gazetesi”nde okudum. Marmaris ucuzluk ‘şampiyonluğunu‘ kıl payı kaçırmış. Ucuzluk sıralamasında Türkiye’den Muğla’da Marmaris ikinci gelmiş.

İngiliz Post Office‘in ‘2018 Tatil Maliyet Barometresi‘ araştırmasının sonuçları açıklanmış. Açıklanan listede, en pahalı destinasyon İtalya‘nın Sorrento bölgesi olurken, Marmaris en ucuz ikinci destinasyon olmuş.

Post Office‘in tatil maliyet araştırması, seçilmiş 8 ürünün fiyatları baz alınarak oluşturuluyor. Bunlar; kafede bir fincan kahve, barda bir bardak lokal bira, kafede bir kutu kola, barda bir kadeh şarap, markette 1.5 litrelik mineralli su, bir güneş kremi, bir sinek kovucu, içecekler hariç iki kişilik öğle yemeği ve şarap dahil iki kişilik akşam yemeğinden oluşuyor.

Buna göre Marmaris’te 56.88 pounda dolan sepet sıralama birincisi Sorrento (İtalya) da 122.65 pounda, İbiza (İspanya) da 117.91’e, Limasol /Kıbrıs Rum Kesiminde 116.71’e, Nice (Fransa) de 113.91’e, Mayorka (İspanya) da 108.43’e, Porec (Hırvatistan) de 106.29’a, Lizbon (Portekiz) da 101.23’e, Halkidiki (Yunanistan) de 100.34’e, Sliema (Malta) da 98.60’a, Zadar (Hırvatistan) da 98.13’e, Korfu (Yunanistan) da 91.23’e, Algerve (Portekiz) de 89.75’e, Paphos (Yunanistan) ta 88.49’a, Costa Blanka (İspanya ) da 83.48’e, Girit (Yunanistan) de 81.35’e, Costa el Sol (İspanya) da 71.55’e doluyor… Bizden ucuzu mu? Nunny Beach (Bulgaristan) da 43.44 paunda…

Her şey dahil de Dünya ikincisiydik, ucuzlukta da ikinci olduk. Kazancınız bol olsun…

——————————                                                            ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Asla vazgeçmeyin, kaybedenler yalnızca vazgeçenlerdir…

ÇİVİ

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için ‘halk oylaması’ yaptık. Sistem 2019’da yürürlüğe girecek. Şimdi Bahçeli’ye uyulursa, erken seçimden önce Anayasa değişikliği gerekmezmi diye düşünürken;

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

——————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Şahin 19 Nisan 2018 / 18:10

Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürü ydk demişsiniz? Çok üzücü. Muğla bir müdür çıkartamıyor mu? Yapacak bir tane kamu görevlisi Yok mu? Çok üzücü. Sezon girerken bu durum nasıl kabul görüyor? İstekli yoksa diyeceğim ama illa vardır. Muğla gibi bir turizm diyarı icin ilginç .