Muğla istihdamda Türkiye üçüncüsü

Bu haber 10 Şubat 2017 - 0:56 'de eklendi ve 560 kez görüntülendi.

Muğla İl İstihdam Kurulu 2016 yılı değerlendirme toplantısı Muğla Valisi Amir Çiçek başkanlığında yapıldı. Toplantıda konuşan Vali Çiçek, Muğla’nın istihdam ve iş gücü eğitim programlarında Türkiye üçüncüsü olduğunu işsizlik oranının ise Türkiye ortalamasının 11.3 iken, Muğla’da bu rakam 7.3 olarak gerçekleştiğini açıkladı. Vali Çiçek, Muğla’nın bu oranla istihdamda Türkiye üçüncüsü olduğunu kaydetti.

Muhittin Direk
Muğla İl İstihdam Kurulu 2016 yılı değerlendirme toplantısı Vali Amir Çiçek başkanlığında yapıldı. Toplantıda konuşan Vali Çiçek, Muğla’nın istihdam ve iş gücü eğitim programlarında Türkiye üçüncüsü olduğunu işsizlik oranının ise Türkiye ortalamasının 11,3 iken, Muğla’da bu rakam 7,3 olarak gerçekleştiğini açıkladı.
Vali Amir Çiçek toplantıda özellikle girişimcilik programına ağırlık verdiklerini belirtti. Vali Çiçek, “ Girişimcilik programında ulaşabildiğimiz kişi sayısı bin 288 kişi. Bunun karşılığında 223 bin 667 lira bütçemizden ödeme yaptık. Diğer önemli konulardan birisi mesleki eğitim kurslarımızdır. Bu kurslarımızdan da bugüne kadar bin 522 kişi faydalanmış, 944 bin 562 lira kaynak aktarılmıştır” dedi.
Özel sektörde de işe yerleştirme konusunda öncülük yapıldığını anlatan Vali Çiçek, açıklamasına şöyle devam etti:

“Özel sektörde işe yerleştirmeyi biz sağlamaya çalıştık. Bizim uzmanlarımız özel sektör temsilcileri ile görüşüp, hangi nitelikte, hangi durumlarda özelliklere sahip kişiler lazım araştırmasını yapıyor. Çalışma ve İş kurumuna müracaat etmiş gençler arasından o işe uygun olanlar tespit ediliyor ve özel sektör ile iş arayanlar arasında bir diyalog kurulması sağlanıyor. Böylelikle 10 bin 556 kişiye iş bulmaya vesile olduk” dedi. Çalışma ve İş Kurumu tarafından işbaşı eğitim programları ile bin 701 kişinin işbaşı eğitim aldığını belirten Vali amir Çiçek, “Bin 701 kişi işbaşı eğitimine yapmış. İlimizin geliştirdiği projeler ile günümüz itibari ile 6 bin 669 kişiye ulaşılmış, buraya harcanan kaynak ise 32 milyon 278 bin 185 lira. Muğla’da biz sektörler itibari ile hem turizm, tarım, enerji ve hizmet sektörü açısından eğer biz çok kaliteli kişiler çalıştırırsak, ekonomimizin girdileri daha iyi sonuçlar verir. Onun için buna devam edeceğiz.”
Çalışma ve İş Kurumunun çalışmaları ile gururlandıklarının altını çizen Vali Çiçek, bu çalışmalar ve programlar ile Muğla’nın istihdamda Türkiye üçüncüsü olduğunu açıkladı. Vali Çiçek, “İşbaşı eğitim programlarında 81 il içinde Türkiye üçüncüsü olduk. İnşallah bu yıl içerisinde işbaşı eğitimde Türkiye birincisi olmaya adayız. İl İstihdam Kurulumuzun aldığı kararlar güzel sonuçlar verdi. Muğla’nın işsizlik oranında da Türkiye ortalamasının çok çok altındadır. Muğla’da işsizlik oranı her geçen yıl düşüyor. İşsizlik oranı Türkiye ortalamasının 11.3 iken, Muğla’da bu rakam 7.3’dür” dedi.
Çalışma ve İş Kur Muğla İl Müdürü İlyas Sarıyerli turizm sektörü ile ilgili verdiği istatistiki bilgilerde “Turizm Müdürlüğümüzün verilerine göre ilimizde 70 bin turizm çalışanı var. Bizim işbaşı eğitimlerimizde özel sektöre yerleştirme rakamlarımıza baktığımızda devletimizin desteğinin büyüklüğünü görmüş olacağız. 32 milyon lira doğrudan turizm işletmelerimize destek olduk. İşbaşı eğitim programımıza katılan 6 bin 669 vatandaşımızın 3 bin 300’ü kalıcı istihdama dönüştü. 36 ay boyunca işveren katılım payının 300 lirasını devlet ödüyor. Kalıcı istihdama 3 bin 314’ü dönüştü, Bunlar çalışmaya devam ettikleri sürece her ay ve 36 ay boyunca her işçi için 300 liralık katkıyı biz vereceğiz. Buda ayrıca bir teşviktir” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.