Muğla ilkleri gerçekleştiriyor ama…

Bu haber 07 Ekim 2009 - 0:00 'de eklendi ve 910 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Daha önce kutladım.
Bir kere daha kutluyorum.
Mimarlar Odası’nı….
Mimarlar Odası, “Mimarlık Haftası” etkinliklerinde bir ilki gerçekleştirdi. İlin Valisi ile il merkezinin belediye başkanını bir araya getirdi. Düzenlemede Muğla Üniversitesi Rektörü Pof. Dr. Şener Oktik de vardı, ama maalesef söyleşide yoktu. Yerine Rektör Yardımcılarından Prof. Dr. Atilla Yücel geldi.
Asıl, ilk Vali Dr. Altıparmak’ın hazırlıklı geldiği toplantıda, konuşup, mazeret belirtip, gitmek yerine kalıp, konuşulanları da dinlemesi oldu…
Muğla hep ilkleri gerçekleştiriyor ama, bir de o ilkleri yarara dönüştürüp, süreklilik kazandırabilse…
 
xx           xx           xx
Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, son 10 yılda Muğla’da korumacılıkta yaşanan gelişmeleri anlatırken, yaşanan sorunları özetledi. Sorunların, Mimarlar Odası ile birlikte ortak hareket edilerek aşılabileceğini vurguladı.
Başkan Gürün’ün anlattığı, Doğal SİT Alanı olan Karabağlar Yaylası’nda yaşanan sorunlar çözülemeyecek sorunlar değil.
Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun yaylada 120 m2 kullanma hakkı verirken, yaylalının iki değil de tek katlı yapı yapmak istediğinde bu hakkın 80 m2’ye inmesi akıl alacak gibi değil!
Ama bu sorun aşılabilir diye umuyorum. Aşılmalı!…
 
xx           xx           xx
Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ü dinlerken, şaşırdım.
Muğla Belediyesi’ni ve dolayısıyla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ü en çok eleştiren değil, belki de tek eleştiren gazeteci benim.
Belediyenin icraatlarına alkış tutan, Başkan Dr. Gürün’ü savunan meslektaşlarım da az değil…
Nedense onlar Mimarlar Odası’nın etkinliğinde yoktular!
Mimarlar Odası’nın belirlediği konu önemliydi. Kentsel SİT Alanı’nın sorunları ve çözüm önerileri ilk kez Muğla Valililiği, Muğla Belediyesi ve Muğla Üniversitesi’nin birinci derecede (üniversite hariç) temsilcileri tarafından ele alınıyordu.
Başkan Gürün’ün beni şaşırtan sözlerini başka bir yazımda ele alabiliriz.
 
xx           xx           xx
Başta da vurguladığım gibi, Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın söyleşiye “hazırlıklı” geldiğini görmekle kalmadık; söyleşinin sonuna kadar ayrılmadığını gördük.
Mimarlar Odası bir ilki gerçekleştirdi ama, bir valinin bir yerde konuşması, söyleşiye katılması ilk değil. Sadece “üçlü terkip” bir ilkti. Ancak gerçek anlamda bir ilki vurgulamak gerekirse, bir valinin bir söyleşide sonuna kadar kalması ve konuşmasını yapıp gitmemesi, kendisinden sonra konuşanları da dinlemesi bir ilkti…
Keşke bu söyleşide M.Ü. Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik de olsaydı. Kendisine Tıp Fakültesi’nin eğitim-öğretime açılabilmesi için gösterilen çabanın, Mimarlık Fakültesi’nin açılışı için neden gösterilmediği sorulabilse, Muğla Üniversitesi’nin “kimliği” sorgulanabilseydi…
Muğla’nın kimliği üç aşağı beş yukarı belli. Ya Muğla Üniversitesi’nin kimliği?
 
xx           xx           xx
Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak Muğla ile ilgili bir ‘arzusunu’ dile getirirken, bir de “çağrıda” bulundu. Vali Dr. Altıparmak’ın belediye başkanlarına yaptığı çağrının Muğla Basını tarafından sahip çıkılmasında büyük yarar var.
Vali Dr. Ahmet Altıparmak, ‘arzusunu’, “Nasıl bir Muğla?” diye sorup, “Arasta, Saburhane trafikten arındırılmalı. Muğla’da bunu arzuluyorum.” diye ortaya koydu.
Bu hemen hemen bütün Muğlalıların arzusu.
Muğla şehir merkezindeki trafik keşmekeşi kimin sinirlerini bozmuyor ki?
 
xx           xx           xx
Mimarlık Haftası’nda gerçekleştirilen “Yerel Yönetimler Gözüyle Muğla Kentsel Sit Alanına Bakış, Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı söyleşinin amacı, adı altında Muğla Kentsel SİT’inin hak ettiği yere getirilmesi. Koruma, kullanma dengesi içinde sadece ‘yaşama’ değil, turizme de kazandırılması.
Bir başka söyleşide, Muğla Kentsel SİT’i turizme nasıl kazandırılabilir, sorusuna adam gibi yanıt aranmasında da yarar var…
Ancak Vali Dr. Altıparmak’ın dikkat çektiği nokta, Kentsel SİT Alanının turizme kazandırılmasında çok önemli. Kentsel SİT’i ayağa kaldırabilirsiniz, ama o bölgeyi trafikten arındıramazsanız, turizme kazandıramazsınız.
Orada sadece turizm değil, ticaret de yapamazsınız!
Trafikten arındırılmış tarihi Arasta ile birlikte Saburhane Meydanı’nda ve Kurşunlu, Saatli Kule, Turgutreis, Kocamustafendi, İsmet İnönü (Bankalar) Caddelerinde turizm de yaparsınız, rahat rahat dolaşabilen insanlarla daha çok ticarette…
 
xx           xx           xx
Aslında o gün Vali Dr. Ahmet Altıparmak, sadece belediye başkanlarına değil, mimarlara ve Muğla eğitiminin kurmaylarına da çağrıda bulundu.
Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın çağrısını yarın paylaşalım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.