Muğla ihracatta Ege’nin gururu oldu

Bu haber 22 Temmuz 2015 - 18:46 'de eklendi ve 526 kez görüntülendi.

muglaihracatta659648916Ege İhracatçılar Birlikleri, Ege Bölgesi’nin 2015 yılının ilk 6 ayında 7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini duyurdu. Açıklanan verilere göre 2014 yılının ilk yarısında 149 milyon 984 bin dolar ihracat yapan Muğla’nın, 2015 yılının aynı döneminde yüzde 9’luk ihracat artış başarısı yakalayarak, ihracatını 162 milyon 210 bin dolara yükselttiği ve ihracatını arttıran tek Ege ili olduğu bildirildi.

Kadir Tamer

Ege İhracatçılar Birlikleri, Ege Bölgesi’nin 2015 yılının ilk 6 ayında 7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini duyurdu. Açıklanan verilere göre ihracatını arttıran tek Ege ilinin Muğla olduğu bildirildi.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Başkanı Bülent Karakuş, Muğla’nın ihracatta geri gitmemesinin sevindirici olduğunu belirtirken, Muğla’daki birçok ürünün farklı gümrüklerden ihraç edildiği için farklı illerin ihracatına kaydedildiğini, bu nedenle Muğla için açıklanan oranların 300 milyon dolar seviyelerinde olduğunu savundu.

Ege İhracatçılar Birlikleri’nce, Ege Bölgesi’nde 2015 yılının ilk 6 ayında 7 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiği bildirildi. Bölgede geçtiğimiz yıla göre 1,5 milyar dolarlık bir erime meydana geldiği açıklanırken, ihracatını artıran tek Ege ilinin Muğla olduğu belirtildi.

Birlik tarafından yapılan açıklamada, 2015 yılının ilk yarısında Ege Bölgesi’nde ihracatını arttıran tek ilin Muğla olarak kayıtlara geçtiği belirtildi.  Verilere göre 2014 yılının ilk yarısında 149 milyon 984 bin dolar ihracat yapan Muğla’nın, 2015 yılının aynı döneminde yüzde 9’luk ihracat artış başarısı yakalayarak, ihracatını 162 milyon 210 bin dolara yükselttiği bildirildi. Muğla’nın ihracatında 106 milyon 661 bin dolarlık tutarla su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün aslan payını aldığı bildirildi. Muğla’nın, Türkiye’nin ihracat performansları değerlendirildiğinde 25’nci sırada yer aldığı öğrenildi.

Açıklanan oranlar hakkında bir değerlendirmede bulunan Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Başkanı Bülent Karakuş, Muğla ihracatının artış göstermesinin önemine değinerek, özellikle gıda ürünlerin ihracatta çoğunluğu oluşturduğunu, bu sektörün önümüzdeki süreçte de dünyada vazgeçilmez durumda olacağını düşündüklerini ifade etti.

Madencilik sektörünün de Muğla ihracatında ikinci sırada yer aldığını belirten Karakuş, madenciliğin de Muğla ihracatındaki önemini gösterdiğini savundu.

Muğla ihracatının açıklanan rakamlarla sınırlı olmadığına da vurgu yapan Başkan Karakuş, “2015 yılının ilk yarısı için açıklanan 162 milyon dolarlık rakamın 300 milyon civarında olduğunu düşünüyoruz. Çünkü birçok ürünümüz farklı gümrüklerden ihraç edildiği için yine farklı illerin ihracatına kaydediliyor. Bu nedenle Muğla’nın ihracatı ilk altı ayda 300 milyon dolar civarındadır” dedi.

Muğla’nın ihracatta geri gitmemesinin sevindirici olduğunu dile getiren Bülent Karakuş, “Turizmde de tüketilen ürünlerimizin ihraç ürünü olarak kabul ettiğimizde Muğla’nın Türkiye ekonomisi ve ihracatı için ne kadar önemli olduğunu görmüş oluruz” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.