Muğla İçin Ortak Akıl Arayışı

Bu haber 18 Ocak 2013 - 20:07 'de eklendi ve 1.564 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla için “ortak akıl” arayışı devam ediyor…

Muğla’nın İl Oluşunun 100. Yılına 100 Proje sloganıyla yola çıkan Ak Parti Muğla Milletvekilleri Ali Boğa ve Prof. Dr. Yüksel Özden oldukça hızlı ve kararlı gidiyor…

11 Ocak’ta getirebildikleri kadar duyarlı eski ve yeni Muğla Milletvekillerini Ankara’da buluşturan ve 3 saatlik beyin fırtınasını gerçekleştiren ikili, bu gün de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde ikinci beyin fırtınasını; ortak akıl arayışını Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın ev sahipliğinde gerçekleştiriyor.

Sanıyorum bu yolda önümüzdeki günlerde Muğla Basını ve Muğla Sivil Toplum Örgütleri ile buluşma var. Daha önce bu konuda kaleme aldığım bir yazımda da vurguladığım gibi umarım Muğla Milletvekilleri bir kerede Muğla’da buluşturulur…

 

xx         xx         xx

Bu arada Ali Boğa ve Yüksel Özden bütün bakanlıklara ve diğer yetkili mercilere bir yazı göndererek Muğla için planlanan ve plana alınabilecek projeler konusunda çalışma istemiş bulunuyor.

Muğla’daki kurumlardan geri dönüş başlamış. Hepsinden çok önemli ve isabetli öneriler gelmiş. Sanki iki milletvekilinin başlattığı çalışma karşısında Muğla Valiliği telaşlanmış. Müdürler çala kalem bir şeyler hazırlamış. Daha çok da gündemlerindeki planlanmış ve uygulamaya konulmuş işleri sıralamışlar. Sanki 2013 olmasa bu işler yapılmayacak!!!

Bir de İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün listesinde Milas Türbe Köyü ve Şahidi Külliyesi projelerinin yer almaması düşündürücü!

 

Xx        xx         xx

Kurum müdürlerinin listelerinin tamamını buraya sığdırmak mümkün değil. Kurum kurum önemli bulduğum “2013 yılında gerçekleştirilmesi planlanan yatırım, proje ve faaliyetleri” sizlerle paylaşmak istiyorum.

MUĞLA İL ÖZEL İDARESİ:

112 Acil Çağrı ve Kriz Komuta Merkezi’nin yapılarak hizmete açılması; Güvercinlik’te Atık Su Arıtma Tesisi yapılması; Marmaris Karacasöğüt’te Yat Yanaşma Yeri yapılması; Yatağan Bağyaka’da jeotermal kuyu açılması.

MELSA: Akyaka ve Gökova beldelerinde Okaliptüs yolu doğal ve kültürel park düzenlenmesi.

ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ: Milas, Marmaris ve Fethiye’de Yangın Helikopteri Konuşlanma ve Yangın Gözetleme Merkezlerinin açılması; Yılanlı’da Yörüklerin doğal yaşam tarzını sergileyen Yörük Köyü kurulması; Bal Ormanı oluşturulması; Türüf Mantarının üretimine başlanılması; Göcek Koylarındaki Taşyaka, Akbük, Sarsala, Gobün, yat mola tesislerinin çevreye, doğal dokuya uygun ve günün şartlarına göre modernize edilmiş olarak hizmete açılması; Ege Ormancılık Enstitüsü ile Muğla’daki tüm floranın (doğal bitki örtüsü) tespitinin yapılması.

MİLLİ ĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ: Okul öncesi 48-60 Aylıkta okullaşma oranını  % 100′ e, Okul öncesi 36-60 Aylıkta, okullaşma oranını % 70′ e ve Genel Lise okullaşma oranını %90 ‘a çıkarmak; Liselerdeki derslik başına düşen öğrenci sayısını 29 ‘dan 22 ‘ye düşürmek; Muğla merkez ile birlikte Milas ve Bodrum’da Eğitim Kampuslarını kurmaya başlamak; 2013 yılında ilk kez İlimizde Özel Yetenekli Öğrenciler için merkez ilçeye 1 Bilim ve Sanat Merkezi açmak; Fethiye Uluslararası Çocuk Şenliği’nin il düzeyinde kutlanması.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ:

Sağlık Bakanlığı Muğla Üniversitesi Eğitim araştırma Hastanesi 500 yataklı yeni binasının 2013 yılında yapımına başlanması; Muğla Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi binasında Kardiyovasküler Cerrahi (KVC) Merkezi’nin tam teşekküllü açılması; Köyceğiz Devlet Hastanesi yeni binası ile Datça Devlet Hastanesi yeni binasının 2013 yılı sonuna kadar bitirilmesi.

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜ: 4 tarımsal ilaçlama erken uyarı istasyonu kurulması; Gübre kullanımının %15, ilaç kullanımının %20 azaltılması sağlanarak organik tarımın geliştirilmesi.

Dsİ 213. ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ: Muğla İçme Suyu Projesin ile Milas İçme Suyu Projesi’ne başlanılması; Derince Barajının tamamlanması; Boğalar Seki ve Girme Barajlarının yapımına başlanması.

ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ: İl genelinde Bütünleşik Kıyı ve Yönetim Planlarının yapılmasını sağlamak; Datça –Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgelerinde yer alan kırsal yerleşim alanındaki 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planlarını yapmak; Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesinde Katı Atık Düzenli Depolama Tesisinin 2. Etap inşaatını 2013 de tamamlamak,

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜĞÜ: Şiddeti Önleme Merkezi’nin açılması; Sevgi Evleri Projesi kapsamında 10 adet daha Çocuk Evi açılması ve Çocuk Yuvası kapatılarak buradaki bütün çocukların toplam 20 Çocuk Evi’ne yerleştirilmesi; Çocuk evi Koordinasyon Merkezi (ÇEKOM) açılması; Fethiye’de Engelsiz Yaşam Merkezi inşaatına başlanması; Umut Evi açılması; Yaşlılara Evde Bakım Projesi’nin başlatılması ve Yaşlı Yaşam Evi açılması.

GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ:

Muğla Merkezde Olimpik Yüzme Havuzu, Gençlik Merkezi, 3 bin kişilik Kapalı Spor Salonu yapılması; Fethiye merkezde 2000, Kemer’de 500, Yatağan’da 500, Milas’ta 1000 kişilik spor salonu yapımına başlanması; İl genelinde 35.000 olan Lisanslı sporcu sayısının 48.000’e çıkarılması; 2013’te 19 Mayıs Gençlik Haftasının uluslar arası kutlanması; Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun Marmaris-Bodrum Etabının Muğla 100. Yıl Etabı olarak adlandırılması ve etap için ödüller konulması.

İL KÜLTÜR TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ: Uluslararası Turizm Kongresi/ Konferansının ilimizde düzenlenmesi; Milas’ta yeni Müze binasının temelinin atılması, Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ve Turizm merkezi alanlarının genişletilmesi ve sayısının arttırılması çalışmalarının yapılması (TİGEM arazisi gibi); Müdürlükçe açılan Cam Üfleme, Kayaköy Halısı, İğne Oyası, Dikiş Nakış kurslarında üretilen ürünlerin Muğla’ya Hizmet Vakfı ile işbirliği yapılarak sürdürülebilirliği için satış ve sergilenmesinin sağlanması projesi; Uluslararası Yelken Yarışları, Kite-surf Dünya Şampiyonası gibi Turizm amaçlı sportif faaliyetleri ile Eurovelo Bisiklet Yolları organizasyonu ve Sualtı Fotoğraf Yarışması etkinliklerinin uluslararası düzeyde ilimizde düzenlenmesi.

ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU MUĞLA İL MÜDÜRLÜĞÜ:

Turizm sektörü çalışanlarının belli bir oranının kış döneminde müdürlüğümüz kursiyeri kapsamına alınması ile (cep harçlığı ve sigortalarının karşılanması ile) mevsimlik olan turizm sezonunu 12 aya yaymak, böylece istihdamın sürekliliğini sağlamak; Üniversitemiz bünyesinde eğitim gören 8600 ikinci öğretim öğrencilerine yönelik işbaşı eğitim programları ile öğrencilerin pratik eğitim almalarının sağlanması; “İstihdam İçin Mesleki Eğitim Programları” ile sağlanacak işgücü sayesinde İl genelindeki kamuya ait zeytinliklerde işgücü sınırlılığı nedeni ile mahsulün toplanamamasıyla oluşan ürün kaybını önleyerek milli servetin ekonomiye kazandırılması ve bu süreçte istihdam sağlanması.

MÜFTÜLÜK: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yerleşkesinde 1500 kişilik Üniversite Caminin 2013 Ekim ayında ibadete açılması; Manevi değerlerimizin halkımızla buluşturulması projesine başlanması; İlimizdeki önemli şahsiyetler hakkında doküman ve belgesel hazırlanması.

BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ MÜDÜRLÜĞÜ: Tarıma dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması çalışmalarına başlanması; Milas Organize Sanayi Bölgesi Altyapı Projesinin onaylanması ve ihaleye çıkılması.

KARAYOLLARI 26. ŞUBE ŞEFLİĞİ: 100. Yılda 55 Km.lik Muğla-Kale bölünmüş yolunun tamamlanması; Marmaris, Yatağan Milas, Söke Milas yollarının tamamlanması; Ortaca Köyceğiz Yolunun tamamlanarak bölünmüş yol haline getirilmesi; Dalaman-Fethiye-Uğurlu arası Göcek Tüneli hariç tamamının bölünmüş yol haline getirilmesi.

MUĞLA SANAYİ VE TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI: Muğla Merkez Akçaova mevkiinde imar planında fuar alanı olarak ayrılmış olan 82.000 metrekarelik arazinin GEKA katkılarıyla Fuar Alanı olarak düzenlenmesi.

Bütün bunlar yapılsa yeter diyeceğim, ama haydi hayırlısı…

Ama bu kamu kurumlarının müdürleri ile yüz yüze bir toplantı yapılmasında da yarar var.

xx         xx         xx

Umarım müdürlerimiz bu sene yapılacak olanları değil, yaratıcıklarını gösterip Muğla için yapılması gerekenleri de sıralarlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.