Muğla İçin En Doğru Olan: Kız Meslek, Mimarlık Fakültesi’ne…

Bu haber 04 Eylül 2018 - 1:14 'de eklendi ve 2.096 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Prof. Dr. Namık Açıkgöz

Üniversite kuruldu kurulalı, yani 11 Kasın 1992 ‘den beri, Üniversite’nin Muğla merkezde, bugünkü isimlendirme ile Menteşe ilçe merkezinde tesis edilmesi konuşuldu. Bir ara Güney Ege Linyit İşletmelerinden alınan meşhuuur “Dokuz katlılar”, rektörlük ve Fen-Edebiyat Fakültesi’nin binası idi ama o binalar da şehrin kıyısında idi. O yıllarda (1992-2000) en çok konuşulan konulardan biri de eski adliye, şimdiki Büyük Şehir Belediyesi binası merkez olmak üzere, Konakaltı, Müze ve İl Halk Kütüphanesi binalarının üniversiteye verilmesi ve burada Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kurulması konuşuldu. 1999 veya 2000 yılı idi sanırım, Prof. Dr. Metin Sözen hocamızın da katıldığı bir toplantıda (Dokuz katlı binanın son katı olan Restoran katında) konu enine-boyuna konuşuldu ama maalesef sonuç alınamadı. Sonra o binaya Belediye taşındı ve daha sonra Büyük Şehir Belediye binası oldu.

O yıllarda adı Kız Meslek Lisesi olan bina pek gündeme gelmemişti. Birkaç defa konuşulmuş ama depreme dayanıklılık ve restorasyon durumu binaya olan talebi gevşetmişti. Daha sonra bu binaya talep birkaç defa gündeme geldi ama üstüne pek gidilmedi. Şimdi rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, bu binanın üniversiteye devredilmesi konusunda ciddi bir irade beyanı ile talebini dile getirdi. Bu binayı Mimarlık Fakültesi olarak kullanma talebini dile getiren sayın rektörümüz, göreve başlayalı bir buçuk ay olmasına rağmen, birkaç toplantıda Kız Meslek binası konusunda ısrarını ifade etti.

Sayın rektörümüz böyle bir talebi dillendirirken, aslında toplumsal bir talebin de tercümanı oluyordu. Muğla ile ilgili düşünen ve bir şeyler üretme endişesi taşıyan herkes bu binanın üniversiteye ve özellikle de Mimarlık Fakültesi’ne yakıştığını söylüyordu.

Bu bina ile ilgili ben de vaktiyle bir yazı yazmış ve 4 mısralık kitabesini yayımlamıştım.

Binanın kitabesinde şu yazıyordu:

Hâdim-i i’mâr-ı mülk müştâk-ı irfân Lutfi Beğ

Himmetiyle Muğla’yı tecdîd ü ihyâ eyledi

Yapdı bir mekteb ki feyz almağla dâ’imâ

Bâreka’llâh kalbleri irşâd u i’lâ eyledi

1333

Kitabenin günümüz Türkçesi ile metni şöyle:

Ülkenin imarının hizmetkârı ve irfan düşkünü Lutfi Bey

Yardımıyla Muğla’yı yeniledi ve canlandırdı

Bir okul yaptı ki daima feyz almakla

Allah mübarek eylesin kalpleri irşad eyleyip yüceltti.

Kitâbe metninden anlaşıldığı gibi bina 1915 yılında, Muğla Mutasarrıfı olan Müştak Lutfî bey tarafından yaptırılmıştır. Müştak bey, Muğla’da görev yaptığı sırada pek çok imar faaliyeti gerçekleştirmiş ve bu yüzden bir mahallesine “Müştak Bey Mahallesi” denmiştir.

Kız Meslek Lisesi binası, bu yıl itibariyle 103 yıllık bir binadır ve yansıttığı mimarî özellik itibariyle Muğla’ya bir zenginlik katmıştır. Maalesef tarihî eseri az olan Menteşe ilçemizde bulunun böyle bir eserin kaderine terk edilmesi vicdanları yaralayacaktır. Şayet bu binaya müdahale edilmezse, bir süre sonra yıkılmaya yüz tutacaktır. Bu yüzden bu binanın üniversiteye verilmesi için siyasî ve sosyal irade bir araya gelmeli ve bu devrin sağlanması gerçekleşmelidir. Tabii, konu sadece Kız Meslek binasının devri değil, restorasyonu için de mâlî destek de gerekiyor. Sosyal ve siyasî irade finansman için de omuz omuza verip tez zamanda Mimarlık Fakültesi’nin o alanda faaliyete geçmesi sağlanmalıdır.

1983 Uluslararası Ağa Han Mimarlık Ödülünü Muğla’ya getiren Nail Çakırhan’ın anısına, Kız Meslek Binasının Mimarlık Fakültesi için tahsisi ve restorasyonu, her Muğlalının boynunun borcudur.

Parti farkı gözetmeksizin Muğla siyasetçilerini, yerel yöneticileri ve sivil toplum kuruluşlarını, bu hayırlı iş için bir araya gelmeye davet ediyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Erdal ÇİL 05 Eylül 2018 / 07:55

Üniversite kuruldu kuralalı sürekli üniversiteyi şehirden kopuk olmakla suçlayan Muğla için de bir adım olacaktır. Üniversitenin yeni yönetiminin de bu jeste kayıtsız kalamayacağını ve kazananın da Muğla olacağını düşünenlerdenim. Muğla yıllardır hep turizmin çevreden dolanıp şehir merkezini teğet geçtiğini söyler durur. Garip tecellidir ki önemli oranda içme suyu sıkıntısı bulunan şehirde içilebilir su kaynaklarının da şehrin altından geçerek Akyaka Azmak’a ulaştığı ve şehre fayda vermediği söylenir. Nüfus hareketliliğinin de üniversite ile birlikte Kötekli’yi aktifleştirdiğini düşünürsek aslında bu önerinizle şehre de bir nevi hayat öpücüğü sunmaktasınız değerli hocam. Ben ümitvarım ve bu sefer şansın teğet geçmeyeceği kanaatindeyim.