Muğla hastanesini istiyor

Bu haber 06 Ocak 2017 - 0:14 'de eklendi ve 886 kez görüntülendi.

toplanti-2Geçtiğimiz ay içinde Muğla’nın sorunlarını çözümü noktasında ortak hareket etme kararı alan Menteşe İlçesi’ne günlük yayın yapan gazetelerin imtiyaz sahipleri yapımı devam eden Tıp Fakültesi Hastanesi ve kent merkezinde bulunan mevcut hastanenin durumu konusunda bürokratlar ile bir araya geldi.

Kadir Tamer

Geçtiğimiz ay içinde Muğla’nın sorunlarını çözümü noktasında ortak hareket etme kararı alan Menteşe İlçesi’ne günlük yayın yapan gazetelerin imtiyaz sahipleri yapımı devam eden Tıp Fakültesi Hastanesi ve kent merkezinde bulunan mevcut hastanenin durumu konusunda bürokratlar ile bir araya geldi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde gerçekleşen toplantıya Hamle Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hayati Nizamoğlu, Hamle Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hafize Nizamoğlu Acar, Hamle Gazetesi Köşe Yazarı Özcan Özgür, Muğla Gazetesi İmtiyaz sahibi Zübeyda Fellaholğu, Devrim Gazetesi’nden Mahir Ateş, Yenigün Gazetesi muhabiri Burcu Ateş, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Tıp Fakültesi Dekanı Nevres Hürriyet Aydoğan, Sağlık İl Müdürü Cihan Tekin, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Rıza Murat Himoğlu, Hastane Başhekimi Ümit Başar Semiz, Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Nuri Ceyhan katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Hayati Nizamoğlu, Muğla sorunlarının çözümü aşamasında en büyük eksikliğinin lobi oluşturamamak olduğunu belirterek, “Bu eksikliği gidermek amacıyla geçtiğimiz ay içinde Menteşe İlçemizde yayın yapan gazetelerin imtiyaz sahipleri ile bir araya gelerek Muğla’nın daha iyi, daha gelişmiş olması için, halkın nabzını tutmak ve kamuoyu oluşturmak konusunda ortak bir karar aldık. Muğla’mız Türkiye’nin batıya açılan bir penceresi olmasına rağmen, sağlık sektöründe oldukça geri kaldı. Bu geri kalmanın birçok faktörü var ama biz halk boyutuyla ilgiliyiz. Biz söylenmeyeceğiz, söyleyeceğiz, istemenin yolunu öğreneceğiz ve bunu uygulayacağız niyetiyle yola çıktık. Muğla hepimizin ortak bir değeri. Sizin yapacağınız iyi yatırımlar bizlerin, ailemizin, çocuklarımızın yaşam kalitesini yükseltecektir diye düşünüyorum.  Tıp Fakültesi hastanesi konusu her şey bir rüya gibi başladı. Ama bu işin çözümü Rektör Hocanın arsayı halletmesi, Sayın Sağlık Müdürümüzün çalışmaları ile ilk ateş yakıldı ve yola çıkıldı. Daha sonra idari yapı genişledi ve Sekreterlik kuruldu. Ve şu an görüyorum ki şu an gayet iyi bir işbirliğimiz var. Bizim mevcut hastanemizde kapasite olarak 501 yatağımız var. Bu 501 yatağın içinde de 38 tane yoğun bakım yatağımız var. Yoğun bakım yatağı son derece yetersiz.  Yeni hastanemizde ise 475 yatağımız var. Bunun 109 tanesi yoğun bakım. Yani yoğun bakımdaki ihtiyacımız önemli ölçüde karşılanmış ama normal hasta yatağımız konusunda eksiklerimiz oluşmuş. 18 ameliyathanemiz var. Hastanenin bazı branşlarda uzman olmasını istiyoruz. Dolayısıyla bu ameliyathanelerinde bize bunu sağlayacağını düşünüyoruz. C Bloğun bitiminde yatak sayısının 615’e çıkacağı ümidimiz var. Ama bazı odalarında 2 kişiliğe döneceği hakkında bir bilgimiz var. Bu yeni hastanemiz bugünkü kapasitemizi zor karşılıyor. Yatak sayımız yetersiz” dedi.

Muğla’nın 900 bin nüfusun yaşadığı, 3 milyonu yabancı olmak üzere 6 milyon yerli turistin geldiği bir il olduğuna dikkati çeken Nizamoğlu, “Biz yerleşik nüfusa göre plan yaparsak büyük bir hata yaparız diye düşünüyorum. Bizimde sağlık turizmi olarak Muğla olarak ciddi beklentilerimiz var. Bir hedef belirlemeliyiz. Bu hedefin en bin 200 yatak olmalı diye düşünüyoruz. Bizim isteğimiz bu. Bu mevcut hastanemizin yerinde yeni bir hastane yapılmalı diyoruz ve bununda standartları 3. kademe olmasını istiyoruz. Çünkü mevcut Tıp Fakültesi Hastanemiz, bütün ilçelerin ağır vakaların toplandığı bir merkez haline gelmesi kaçınılmaz. Dolayısıyla Muğla’da sağlık konusunda ilin merkezi olmayı hedefliyoruz. Biz Muğlalılar olarak mücadelesini vermeye hazırız” diye konuştu.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, “Sizlerle Muğla için burada bir arada bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Önemli olan ortak aklı yakalamak ve birlikte hareket etmek. Hastane inşaatımız güzel bir şekilde devam ediyor. Gelecekte daha güzel bir şekilde hizmet verecek. Ama  bunu derken geleceği birlikte yönlendirmek konusunda adımlar atmalıyız. O yüzden bu tür toplantılar ile bir araya gelerek çalışmalar yapmalıyız. Bu konuda sizleri destekliyor ve görüşlerinize katılıyorum” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.