Muğla Hastanesini İstiyor

Bu haber 09 Ocak 2017 - 0:00 'de eklendi ve 1.002 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Geçen yılın son günlerinde Hamle Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hayati Nizamoğlu’nun düzenlediği akşam yemeğinde, Muğla il merkezinde yayın yapan günlük yerel gazetelerimizin patronları birkaç eksikle bir araya gelmişlerdi. Bu bir ilkti…

Kendilerinin onca sorunu varken gündemleri Muğla’nın sağlığıydı.

TC Sağlık Bakanlığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Karadağ’daki yeni binasına taşınınca şehir merkezinde boşalan bina ve alan ne olacak?” sorusunun yanıtını almak için yola çıkılan toplantıda bende vardım. O toplantıda ortaya çıkan ortak talep ise “Muğla hastanesini istiyor” oldu. Yani Araştırma Hastanesi yeni yerine taşındığında, geride kalan alana bir hastane daha açılmasını istiyor…

Komşumuz Aydın’ın il merkezinde 2 Devlet Hastanesi, 1 Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi ve birde Araştırma Hastanesi var. Şimdi bir de Şehir Hastanesi inşa ediliyor. Muğla’nın neyi eksik?

Galiba siyasi irade ve lobi…

Yerel gazete patronlarının öncülüğünde Muğla’nın başka meseleleri içinde rol üstlenebilecek bir “Muğla Lobisi” pekala oluşturulabilir.

xx        xx        xx

Yerel gazete patronları yeni yılın şu ilk günlerinde de geçen hafta Perşembe günü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ve Tıp Fakültesi Dekanı Nevres Hürriyet Aydoğan ev sahipliğinde Üniversite’nin Vip Salonu’nda bir araya geldiler.

Hamle Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hayati Nizamoğlu, Yazı İşleri Müdürü Hafize Nizamoğlu Acar, Muğla Gazetesi İmtiyaz Sahibi Zübeyda Fellahoğlu, Devrim Gazetesi’nden temsilen Mahir Ateş, Yenigün Gazetesi’nden temsilen Burcu Ateş, Muğla Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Tansel Coşkun ve Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Atılgan hazır bulundu.

Benimde katıldığım toplantıda bu defa Sağlık İl Müdürü Dr. Cihan Tekin, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Rıza Murat Himoğlu, Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ümit Başar Semiz ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Nuri Ceyhan hazır bulundu.

xx        xx        xx

Bir kere baştan şunu belirteyim Rektör, Dekan, Başhekim, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri, Sağlık İl Müdürü ve Halk Sağlığı Müdürü’nü uyum içinde gördüm. Adeta senkronize olmuşlar.

Bu Muğla ve Muğla’nın sağlığı için büyük şans…

Ben bu ekibin alanlarında çözüme kavuşturamayacakları sorun, aşamayacakları engel göremiyorum.

O zaman “Yerel Gazete Patronlarına” ve onların çaktığı kıvılcımı “Çoban Ateşi”ne dönüştürecek bir “Muğla Lobisi”ne ne gerek var değil mi? Çok gerek var…

Muğla’nın sağlıkta bürokratik sorunlarını aşabilmesi ve sağlıkta belirlenen, belirlenecek “sağlık turizmi” gibi hedeflere hızla ulaşılabilmesi için bu “ekibin” arkalarında “şimdilik” gazete patronları olan Muğlalıları, önlerinde de “siyasi iradeyi” görmeleri gerekiyor…

xx        xx        xx

Toplantıda ilk sözü Hayati Nizamoğlu aldı ve Muğla’nın sorunlarının Ankara’da çözümü, Muğla’nın hak ettiği yatırım ve hizmetleri alabilmesi noktasında en büyük eksiğinin “lobi oluşturamamak” olduğuna dikkat çekerek, önceki toplantıdan bilgilendirmede bulundu.

Bu eksikliği gidermek amacıyla geçtiğimiz ay içinde Menteşe İlçemizde yayın yapan gazetelerin imtiyaz sahipleri ile bir araya gelerek Muğla’nın daha iyi, daha gelişmiş olması için, halkın nabzını tutmak ve kamuoyu oluşturmak konusunda ortak bir karar aldık.” diyen Nizamoğlu, Muğla’nın Türkiye’nin batıya açılan bir penceresi olmasına rağmen, sağlık sektöründe oldukça geri kaldığını belirterek şöyle devam etti:

Bu geri kalmanın birçok faktörü var, ama biz halk boyutuyla ilgiliyiz. Biz söylenmeyeceğiz, söyleyeceğiz, istemenin yolunu öğreneceğiz ve bunu uygulayacağız niyetiyle yola çıktık. Muğla hepimizin ortak bir değeri.

Muğla, Nizamoğlu’nun ifade ettiklerini söylemekte çok geç kaldı.

Bu anlamda yine de çok umutlu olmadığımı ve her zamanki gibi bu işin birkaç kişinin sırtında kalabileceğini söyleyebilirim.

Ancak kalmamalı…

xx        xx        xx

Muğla’da nasıl üniversiteye karşı çıkanlar olduysa, zamanında Tıp Fakültesi’ne de karşı çıkanlar olduğunu anımsatan Hayati Nizamoğlu, Muğla’nın sağlığının kurmaylarına seslenirken “Sizin yapacağınız iyi yatırımlar bizlerin, ailemizin, çocuklarımızın yaşam kalitesini yükseltecektir diye düşünüyorum. Tıp Fakültesi Hastanesi konusu bir rüya gibi başladı. Ama bu işin çözümü Rektör Hocanın arsayı halletmesi, Sayın Sağlık Müdürümüzün çalışmaları ile ilk ateş yakıldı ve yola çıkıldı.” diyerek şu ifadelerde bulundu:

Bizim mevcut hastanemizde 501 yatağımız var. Bu 501 yatağın içinde de 38 yoğun bakım yatağımız bulunuyor. Yoğun bakım yatağı son derece yetersiz. Yeni hastanemizde ise 475 yatağımız var. Bunun 109 tanesi yoğun bakım. Yani yoğun bakımdaki ihtiyacımız önemli ölçüde karşılanmış ama normal hasta yatağımız konusunda eksiklerimiz oluşmuş. 18 ameliyathanemiz var. Hastanenin bazı branşlarda öne çıkmasını istiyoruz. Dolayısıyla bu ameliyathanelerinde bize bunu sağlayacağını düşünüyoruz. C Bloğun bitiminde yatak sayısının 615’e çıkacağı ümidimiz var. Ama bazı odalarında 2 kişiliğe döneceği hakkında bir bilgimiz var. Bu yeni hastanemiz bugünkü kapasitemizi zor karşılıyor. Yatak sayımız yetersiz. Yine başa dönüyoruz.

xx        xx        xx

Muğla’nın 900 bin nüfusun yaşadığı, 3 milyonu yabancı olmak üzere 6 milyon turistin geldiği bir il olduğuna dikkati çeken Nizamoğlu, Muğla’nın seneler sonra yeni bir hastaneye kavuşurken, o hastanede standartların ve hastanede tedavi görmesi halinde konforunun yükseldiğini görmek istediğini, ancak Muğlalının konfora kavuşamamakla karşı karşıya olduğunu belirterek son olarak şunları söyledi:

O nedenle hastane yeni yerine taşındıktan sonra geride kalan alanda yeni bir hastane yapılmalı ve 2023’e kadar il merkezinde toplam yatak sayımız bin 500’e ulaşmalı. Sağlık turizmi de yapacaksak bu şart. Biz yerleşik nüfusa göre plan yaparsak büyük bir hata yaparız diye düşünüyorum. Bizimde başta Sağlık Turizmi olmak üzere Muğla olarak ciddi beklentilerimiz var. Bir hedef belirlemeliyiz. Bu hedef en az bin 200 yatak olmalı diye düşünüyoruz. Bizim isteğimiz bu. Şehir içinde, mevcut alanda yapılacak yeni hastanenin standartlarının 3. kademe olmasını istiyoruz. Çünkü mevcut Tıp Fakültesi Hastanemizin yeni haliyle bütün ilçelerin ağır vakalarının toplandığı bir merkez haline gelmesi kaçınılmazdır. Dolayısıyla Muğla’da sağlık konusunda ilin merkezi olmayı hedeflemeliyiz. Biz Muğlalılar olarak mücadelesini vermeye hazırız

Bende Adliye Sarayı’nın, Otobüs Garajı’nın kısa zamanda nasıl yetersiz kaldığına dikkat çekip, “Bizim derdimiz bugüne kadar hasta ihracatını nasıl durdururuz idi. Bundan sonra derdimiz hasta ithalini nasıl arttırırız olmalı. Muğla’nın ekonomisini üniversitemiz ile birlikte sağlık turizmi üzerine oturtabiliriz.” diyerek Sayın Nizamoğlu’na destek verdim…

xx        xx        xx

Sıra muhataplarımıza geldi.

Eski Muğlalılar daha çok bilirler… Tıp Fakültesi Dekanı Nevres Hürriyet Aydoğan Muğlalıdır.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Rıza Murat Himoğlu söz kendisine geldiğinde “Ben Muğlalı değilim, ama Muğla’yı çok seviyorum. Muğla’dan gitmeye de niyetim yok.” diyordu.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar için Mimarlık Fakültesi’nin Fethiye’ye gitmesine tepki gösteren yazımda “Fethiyeli” demiştim, ona mı kızdı bilmem, gülerek “Ben Fethiyeli değil Seydikemerliyim. Mimarlık Fakültesi burada kalacak. Ben de burada kalacağım.” ifadesinde bulundu.

Yani Muğlalı bir rektörümüz var…

O gün en azından oradakilerin hepsinin Muğla sevdalısı olduğunu gördüm. Rektör Harmandar gazete patronlarını birlikte görmekten mutluydu. “Sizlerle Muğla için burada bir arada bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Önemli olan ortak aklı yakalamak ve birlikte hareket etmek. Hastane inşaatımız güzel bir şekilde devam ediyor. Gelecekte daha güzel bir şekilde hizmet verecek. Bunu derken geleceği birlikte yönlendirmek konusunda adımlar atmalıyız. O yüzden bu tür toplantılar ile bir araya gelerek çalışmalar yapmalıyız. Bu konuda sizleri destekliyor ve görüşlerinize katılıyorum” diyordu.

Yarın devam ederiz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.