Muğla hamsiye doydu

Bu haber 02 Mart 2015 - 0:09 'de eklendi ve 860 kez görüntülendi.

hamsiiiMuğla Karadenizliler Derneği ve Menteşe Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Hamsi Şenliği’nde 5 ton hamsi dağıtıldı. Kışla Parkı’nda düzenlenen Hamsi Şöleni’ne katılan Muğla Valisi Amir Çiçek ile Büyük Şehir Belediye Başkanı Osman Gürün vatandaşlar ile birlikte horon oynadı. Yağmurlu havaya rağmen büyük ilgi gören Hamsi Şenliği’nde yaklaşık 5 ton hamsinin dağıtımı sırasında ilginç görüntüler ortaya çıktı.

İlkay Yıldız

Muğla Karadenizliler Derneği ve Menteşe Belediyesi’nin ikincisini gerçekleştirdiği ‘Hamsi Şenliği’ Menteşe Kışla Parkında Muğla genelinde yaşayan Karadenizlilerin ve Muğla halkının katlımı ile yapıldı. Şenlikte 5 ton hamsi pişirilip dağıtılırken vatandaşlar pişirilen hamsileri alabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu.

Bu yıl ikincisi gerçekleşen şenliğe Muğla Valisi Amir Çiçek, Büyük Şehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkan Vekili Mehmet Güven, siyasi partilileri il temsilcileri, Muğla’da yaşayan Karadenizliler ve Muğlalılar katıldı.

Şenlik Karadeniz yöresi sanatçılarının yöre türküleri ile başlarken, yağan yağmura rağmen vatandaşlar yöre oyunlarını sergiledi. Şenlikte Türkiye’nin folklar motiflerinin birleştirildiği Bitlis Halk oyunları ekibi, Menteşe Belediyesi halk oyunları ekibi ve Ege Üniversitesi Karadeniz halk oyunları ekipleri gösteri sundu. Karadeniz yöre halk oyunlarına protokolde bulunan Vali Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı, Osman Gürün ve vatandaşlar eşlik etti. Şenlikte Vali Çiçek ve Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün, tavada pişirdikleri hamsiyi vatandaşlara dağıttı.

Muğla Karadenizliler Derneği Başkanı Celal Karakaş bu yıl ikincisini düzenledikleri Hamsi Şenliğine Karadeniz haricinde Bitlis ve Muğla yöresi halk oyunları ekiplerini dahil ettiklerini söyledi. Karakaş, “Muğla Karadenizliler Derneği olarak ülkemizin dört bir yanını şenlik te bir araya getirdik. Amacımız birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajı vermek. Muğla’da yaklaşık 80 bin Karadenizli hemşerimiz var. Hedefimiz Muğla’nın en büyük sivil toplum kuruluşu olmak” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise, “Muğlalı olmak Muğla’da doğup büyümek değildir. Muğlalı olmak Muğla’da yaşayan Muğla’da geçimini sağlayan Muğla için taş üstüne koymaktır. Geçen yıl Muğla Belediyesi olarak birincisini düzenlediğimiz şenliği bu yıl Menteşe Belediyesi olarak destek verdik. Şenliğin önümüzdeki süreçte otuzuncusu, ellincisinin düzenlenmesini temenni ediyorum” dedi.

Son olarak konuşan vatandaşları Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan selamlarını getirdiğini söylen Muğla Valisi Amir Çiçek, “ Muğla Hacı Bektaşilerin, Yunus Emrelerin ve Mevlana’nın hoş görüsü ile ve ne olursan o gel diyen o değerli zatların felsefesi ile yaşayan Muğlalıların olduğu yerdeyiz. Muğla dini, dili, ırkı, ne olursa olsun hoşgörünün hâkim olduğu bir ildir. Horon eşliğinde Karadeniz’in folklorunu birlik beraberlik içerisinde oynadık. Genci ile yaşlısı ile Kardeniz’in Kültürünü yansıttık. Bu şenliğin gelecek nesillere aktarılarak bu kültürün Muğla’da devam etmesini diliyorum” dedi.

Konuşmalarının ardından şenlik yöresel türkücülerin ve kemençenin eşliğinde oynanarak devam etti.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.