Muğla Gündemi

Bu haber 03 Nisan 2015 - 0:10 'de eklendi ve 1.395 kez görüntülendi.
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

Ülke gündemini takip etmek için yoğun çaba harcamanız gerekiyor. Gündem öyle bir değişiyor ki bir yerden başka yerlere hızla savruluyorsunuz. Hele seçim sürecine girildiği dönemlerde olayların ardı arkası kesilmiyor, tansiyon yükseliyor. Siyaset büyüğümüz Süleyman Demirel’in meşhur “siyasette 24 saat çok uzun süredir” sözü ülke gündeminin bir günde tamamen değişebileceğini vecih bir ifadeyle anlatır.

Seçim sürecine girdiğimiz bu günlerde elektrik kesintisi, terör olayları, seçim vaatleri, milletvekili adaylarının belirlenmesi gibi gündemler birbirini kovalamaya başladı. Daha elektrik kesintisinin nedenlerini araştırmaya başlarken Çağlayan Adliyesinde savcının rehin alındığı haberi, gündemi hemen değiştirdi. Akşam saatlerinde Savcının şehit edilmesi, iki teröristin ölü olarak ele geçirilmesi, son dakika haberi olarak ekranlara yansıdı. Savcı için düzenlenen cenaze töreni haberlerine bu kez Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü kapısına gelen bir kadın teröristin, 2 el bombası atması ve çıkan çatışma haberi eklendi. Her iki olay yine terör olaylarının hortlamaya başladığını düşündürürken toplumda endişe artmaya başladı. Terörün hedefi zaten bu değil midir?

Ülkemiz seçim süreçlerinde nedense bu tür gündemlerle çok sık meşgul ediliyor ve asıl gündemler hep toplumun dikkatinden kaçırılıyor. Bir takım kaos senaryolarıyla toplumda yeni bir gündem belirleniyor. Ülke siyasetinin düzeyi bu konuları sakin bir ortamda ve zeminde tartışmaktan hala ne yazık ki uzak. İktidar olsun, muhalefet olsun gelişen bu olayları kendi bakış açılarına göre siyasete tahvil etmekte zorlanmıyorlar ve oy devşirmeyi sürdürüyorlar. Maalesef bu günlerde yine çelişkili gündemlerin içine sürüklenmekteyiz. Siyasi kavgalar, çatışmalar içinde her şey sıradanlaşıyor, olaylar normal karşılanıyor, hayret bile edilmiyor ve adeta idraklerimiz körleşiyor. Ne yazık ki son dönemlerde terör olaylarında dahi birlik içinde hareket edemez olduk. Bazı medya organları ve mensupları ülkenin savcısına ki unvanında Cumhuriyet yer alan tek meslek olan Cumhuriyet Savcısına düzenlenen saldırıyı haberleştirirken farklı tutum ve dil sergileyebildiler. Örneğin Cumhuriyet Gazetesi saldırganlara terörist demek yerine eylemci demeyi tercih etti. İlginç değil mi?

Muğla gündemi de seçimlere doğru yoğunlaşmaya başlarken ulusal basında da geniş yer bulan araba sevdasıyla bir anda zirve yaptı. Doğrusu birkaç aydır ilimiz daha önce pek rastlanılmayan bazı haberlerle yine ulusal basında yer aldı. Maalesef bu haberler ilimizin imajına da zarar vermeye başladı. Muğla’da kadın cinayeti mi? başlıklı yazısında Özcan Özgür,  “Muğla’da eskiden bırakın “kadın cinayetlerini” cinayet işlenmezdi” diyerek konuya dikkat çekmişti.

Manşete çıktığımız diğer haber ise yine içimizi burktu ve düşündürdü. Çünkü Muğla E Tipi Kapalı Cezaevi Sübyan Koğuşu’nda, yaşları 12 ile 15 arasındaki 4 çocuğa işkence yapılıp, tecavüz edildiği ileri sürülüyordu. Bu haber cezaevini ilgilendiriyor diye geçiştirilmeli midir? Bu haberle birlikte ilimizin adı yine üzücü, can sıkıcı olayla anılmış olmadı mı?

Evet, manşetlere çıktığımız diğer konu ise malumunuz üzere Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün’e alınan araba haberiydi. Hem yazılı, hem görsel, hem de sosyal medyada haber geniş yer tuttu. Konu yerel basında da gündemin ilk sırasına oturdu. Belediye Açıklama İçin Aciz mi? başlıklı yazısıyla konuyu işleyen Hamle Gazetesi yazarı Özcan Özgür’ün yazısı Hamle’nin internet sayfasında son kontrol ettiğim rakamlara göre 4.166 kez okundu.

Araba gerekli miydi, değil miydi? Bu tartışmalara uzun uzun girmeyeceğim. Arabayı savunanların ve eleştirenlerin bakış açıları belli. Belediyeden henüz bir açıklama yok ama CHP İl Başkanının savunması herkesin dilinde. AK Parti İl Başkanı eleştirdi ama diğer partilerin görüşlerini henüz öğrenemedik. Konuya bir de şu açıdan baksak; makam aracının en iyisinin başkana layık görülmesini yadırgamayıp, Muğla halkının da hizmetin en iyisine layık olduğunu düşünsek, bu araç kaliteli hizmetin de yolunu açabilir mi?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.