Muğla gerçekten ne merkezi?

Bu haber 03 Aralık 2009 - 0:00 'de eklendi ve 772 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Uzun yıllar Muğla için bu köşede “Kültür Kenti Muğla” diye yazdım.
CHP 19. Dönem Muğla Milletvekili, Bayındırlık ve Devlet eski Bakanı Erman Şahin’in 1973’ten 1989’a kadar süren Muğla Belediye Başkanlıkları döneminin son yıllarında Muğla’nın kimliği, “Kültür Kenti Muğla” olarak belirlenmişti. Bu belirlemede 80’li yılların Muğla Valisi Kemal Nehrozoğlu’nun da etkisi olmuştu.
O yıllarda Muğla, ekonomisi tütüncülüğün yanında kira ve (Orman Muhafaza Memurluğu okulu dahil, bütün orta dereceli okullar vardı ve ilçelerden Muğla merkeze okumaya gelinirdi) yemeli-içmeli öğrenci pansiyonculuğu gelirlerine dayalı ve kasaba görünümünde bir emekli şehriydi…
Muğla o yıllarda, “Kültür Kenti” kimliğini hak ediyordu… En azından o zaman bu yönde ortaya konmuş hedefler ve küçük küçük atılmış adımlar vardı; Muğla ‘korumacılık’ ile tanışmış, Muğla’nın ünlü bacası Muğla Belediyesi’nin simgesi olmakla kalmayıp, bütün resmi kurumların logolarında yer almış, domates, kiraz, üzüm festivallerinden farklı “Kültür Şenliği” başlatılmıştı…
Ülkenin kültür-sanat-bilim ve medya insanları Muğlalılarla Kültür Şenliği’nin yanında değişik etkinliklerde (Sinema Günleri, Tiyatro Günleri vd.), konferans ve panellerde buluşuyorlardı…
Üstelik o zaman Muğla Üniversitesi de yoktu!
 
xx           xx           xx
Dönemin Belediye Başkanı Orhan Çakır “kültür” kimliğine bir de “turizm”i eklemişti. Muğla Üniversitesi de (İlk yıllarda Muğlalılar, Muğla’nın kültürel, sosyal, siyasal dokusunu değiştirilmek isteniyor kaygısıyla bu bilim yuvasına sırtını dönmüş olsa da) açılmıştı.
İmam Hatip, Ticaret Lisesi yanında turizm meslek ve Anadolu Liseleri’nin ilçelerde de açılmasıyla Muğla’da “yemeli-içmeli öğrenci pansiyonculuğu” sona ermiş olsa da, boşluk bir başka türlü üniversite öğrencileri ile doldurulmaya başlamıştı.
Muğla’nın yeni kimliği artık “Kültür, Turizm Kenti Muğla” olarak ilan edilmişti.
Ne var ki o yıllarda Muğla, “Kültür” sözcüğünün içini tam anlamıyla dolduramadığı gibi “Turizm”i de yakalayamadı!
 
xx           xx           xx
Dönemin CHP’li Belediye Başkanı Orhan Çakır milletvekilliğine hevesle, başkanlıktan istifa edip de Muğla Belediye Başkanlığı için bir dönem Harita Mühendisleri Odası Genel Başkanlığı da yapan Hüseyin Ülkü’yü ‘veliaht’ ilan ettiğinde, o sıra Yücelen Hastanesi’nde görev yapmakta olmanın yanında Muğla Tabip Odası Başkanlığı’nın ardından Muğla Rotary Kulübü ve Karabağlar Yaylası’nı Güzelleştirme Derneği Başkanlığı yapmakta olan Op. Dr. Osman Gürün “Ben de varım” demişti.
Op. Dr. Gürün önseçimi geçip, partisinin belediye başkanı adayı olduğunda, karşısında ANAVATAN’dan Hayati Nizamoğlu, DYP’den (DP) Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu aday çıkmıştı.
O günlerde, dönemin Ticaret Odası Başkanı Saim Gürsoy’da “Ticaret Merkezi Muğla” söylemini gündeme getirmişti…
İşte o yerel seçimde, bu söylem belediye başkanlarının seçim beyannamelerine de girmiş ve Muğla’nın yeni kimliği bu defa “Kültür, Turizm, Ticaret Merkezi Muğla” olmuştu.
 
xx           xx           xx
Belediye Başkanı Op. Dr. Osman Gürün ile Muğla&Üniversite ilişkilerinde sıcak ilişkiler yaşanmaya başladı. Hiçbir zaman ve halen olması gerektiği gibi bir “Yerel Yönetim-Üniversite işbirliği” sağlanamamış olsa da Muğla, “Üniversite gerçeğini”, Üniversite de “Muğla gerçeği”nin “farkındalığına” ulaşabildi…
Böylece yakın zamanda Muğla’nın “kimliği” bir kere daha değişti:
“Kültür, Turizm, Okullar ve Ticaret Merkezi Muğla”…
 
xx           xx           xx
Muğla, dünden bu güne gerçekten bir “Üniversite Şehri” oldu…
Ama, kültür, turizm, ticaret merkezi söylemi tartışılır!..
Muğla’nın “kimliği” değişik zaman ve mekanlarda tartışma konusu olmaya devam ederken, Belediye Başkanı Op. Dr. Osman Gürün geçtiğimiz günlerde üzerinde durulması ve tartışılması gereken bir açıklamada bulundu.
Ekonomik krizin etkilerinin 2010 yılı içinde de süreceğini belirten Başkan Gürün, “Muğla Belediyesinin devam eden yatırımları sürecek. Rutin belediyecilik hizmetlerimizi yerine getireceğiz. Ama büyük yatırımlarımız bu  yıl için bekleyecek. Ekonomik göstergeler iyiye gitmeye başladığında da büyük yatırımlarımızı hayata geçireceğiz.” dedi.
Bu sözleri ayrıca tartışma konusu yaparız. Başkan Gürün bu açıklamayı yaparken, Muğla’ya yeni bir “kimlik” yükleyiverdi:
“Spor Merkezi Muğla”
 
xx           xx           xx
Hiçbir çabamız olmasa da Muğla, bir “Üniversite Şehri” oldu, ama “Kültür, Turizm ve Ticaret Merkezi” için çok önemli çabalar gerekiyor…
Hal böyle iken Muğla, nasıl “Spor Merkezi” olacak?
Başkan Gürün, belediyenin içinde bulunduğu ekonomik durumu değerlendirirken, yanıtı şöyle vermiş:
“Seçim döneminde hemşerilerimizle paylaşmıştık. Muğla’yı her türlü ulusal ve uluslararası spor karşılaşmalarının yapılabildiği, Muğlalı gençlerin faydalanabileceği bir spor tesisi yapmak en büyük projemiz. Bu tesisin avam projeleri hazır, uygulama projeleri de hazırlanacak. Ekonomik olarak bunun finansmanını gördüğümüz anda ihaleye çıkacağız.”
Yarın devam etmek üzere, “İnşallah” diyelim…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.