Muğla gelinini uğurladı

Bu haber 16 Ocak 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.841 kez görüntülendi.

cenaze656512Arkeoloji alanında yaptığı çalışmalarla bilim dünyasına sayısız katkıda bulunan, Hititlere ait hiyeroglif yazılarını çözen, Türkiye’nin ilk açık hava müzesini kuran ve ülkemizi ilk defa olimpiyatlarda temsil eden ilk kadın sporcumuz ve Agahan Mimarlık Ödülü sahibi Nail Çakırhan’ın eşi Prof. Dr. Halet Çambel, son yolculuğuna uğurlandı. Halet Çambel için ilk tören Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde düzenlendi. Buradaki törenin ardından Halet Çambel’in cenazesi ikindi namazına müteakip Akyaka Mezarlığı’nda eşi Nail Çakırhan’ın yanına defnedildi.
Özcan Özgür
Arkeoloji dünyasının önemli isimlerinden İstanbul Üniversitesi (İÜ) emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halet Çambel için İÜ Edebiyat Fakültesi Şeref Holü’nde yapılan törenin ardından bir törende Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün çelenk gönderdiği Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı.
Beş gün önce İstanbul’daki evinde 98 yaşında yaşama veda eden Çambel için ilk tören Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde düzenlendi. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, törende yaptığı konuşmada, Çambel’in Türk arkeoloji tarihine adını altın harflerle yazdıran çok değerli bilim insanı ve adam gibi kadın olduğunu söyledi. Barbarosoğlu, şöyle devam etti:
“Bilim camiasının başı sağ olsun. Çok değerli bir hocamızı, bilim dünyasının çınarlarından efsane hocamızı yitirdik. Halet hoca çok ciddi ve çok önemli çalışmalar yapmış, dünya çapında bir bilim insanıydı. Halet hoca, bir görev insanıydı ve bu ülkeyi çok severdi. Bu ülkenin çeşitli yerlerinde çok önemli ilkleri başlatmış ve çok önemli hizmetler yapmıştır”
MSKÜ Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler ise Çambel’in bilim dünyasının her zaman örnek aldığı bir şahsiyet olduğunu ifade etti. İnsanları ölümsüz yapan onların geride bıraktıkları olduğuna işaret eden Diler, “Hocamızın hepimiz için ayrı bir yeri var. O, arkeoloji bilimini Türkiye ve Anadolu’da yaygınlaştırmak için öncülük etmiştir” dedi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de çelenk gönderdiği törene, Çambel’in yakınları ile MSKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu, Muğla Belediye Başkan Yardımcısı Yavuz Kayı, İl Kültür Turizm Müdür Vekili Kaan Erge ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Atatürk Kültür Merkezi bahçesine getirilen Çambel’in cenazesi, dualarla defnedileceği Akyaka beldesine gönderildi.
MUĞLA AYAĞA KALKMADI
Yaşamları boyunca özellikle Nail Çakırhan için oğlu gibi hareket eden işadamı Hamdi Yücel Gürsoy, gerek Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde gerekse Akyaka’da düzenlenen cenaze töreninde yaptığı konuşmada Muğlalılara sitem ederek, “35 yılı onlarla geçirdim. Onların yanında, onların okulunda okudum. Güzel şeyler ürettiler. 90’lı yaşlarında bile üretmeye devam ettiler. Örnek alınacak insanlardı. Artık onlar Akyaka’da yan yana yatan iki büyük değerimiz. Gelecek nesillere onları çok iyi anlatmamız lazım. Ancak Türkiye Halet Çambel’in arkasından ayağa kalkarken, Muğla ayağa kalkamadı. Üzgünüm” dedi. Törenin ardından Halet Çambel ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından eşi Nail Çakırhan’ın yanında toprağa verildi.
HALET ÇAMBEL KİMDİR?
Halet Çambel, Almanya’da askeri ataşelik görevi yapan ve Atatürk’ün yakın arkadaşlarından Hasan Cemil Bey (Hasan Cemil Çambel) ile dönemin Berlin Büyükelçisi ‘nin kızı Remziye Hanım’ın üçüncü çocuğu olarak 27 Ağustos 1916’da dünyaya geldi.
Ortaokul ve liseyi Arnavutköy Kız Koleji’nde, şimdiki adıyla Robert Kolej’de okudu. Sanat tarihi öğretmeninin etkili anlatımı ve İstanbul’un tarihi mekanlarına düzenlediği geziler lise yıllarında onu derinden etkiledi. Bu arada eskrim sporunda ustalaştı ve ardından Paris Sorbonne Üniversitesi’nde arkeoloji okudu.
OLİMPİYATTAKİ İLK KADIN SPORCU
Eskrim dalında 1936 Yaz Olimpiyatlarında Türkiye’yi temsil etti ve Suat Fetgeri Aşeni ile birlikte olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporcu oldu. 1940’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde asistan olan Çambel, doktorasını da aynı üniversitede yaptı. Ardından iki yıl Almanya’da Saarbrücken Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra o dönemde Tan Gazetesinde çalışan bir gazeteci-yazar olan Nail Çakırhan (mimar kimliğini sonradan edinmiştir) ile evlendi.
1950’lerin başında o dönemde Adana’nın bir ilçesi olan, günümüzde Osmaniye’ye bağlı Kadirli yakınlarındaki Karatepe Hitit siti ile karşılaşması kariyerini belirleyici gelişme oldu. Hitit döneminin en bilgili uzmanlarından biri olan Çambel’in 1940’lı yıllarda Alman arkeolog H. Th. Bossert ile birlikte yaptıkları Adana Karatepe kazıları arkeoloji dünyası için de dönüm noktalarından biridir. Çambel, Hitit dilinin anlaşılması çalışmalarına da büyük katkı sağladı.
2005 yılında Hollanda devletinin kültür ve kalkınmaya hizmet edenlere verdiği Prens Claus ödülünün sahibi oldu.
HİTLER’LE TANIŞMAYI REDDETTİ
Halet Çambel, eskrim takımındaki diğer arkadaşı Suat Fetgeri Aşeni, Çammbel ile Hitler’e nasıl meydan okuduklarını şöyle anlatmıştı:
“Bize verdikleri Alman mihmandar sporcu kız, Bizi Hitler’e takdim etmeyi önerdi. Biz de Hitler rejimi olunca gelmezdik. Ancak hükümetimiz bizi gönderdiği için mecburen geldik, dedik. Bu yüzden mihmandarımızın önerisini kabul etmedik.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.