Muğla, GEKA’nın neresinde?

Bu haber 31 Ağustos 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.089 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) nın merkezi olarak Denizli belirlenince Aydınlılar ayağa kalkmıştı.
GEKA’nın merkezi olarak Denizli’nin belirlenmesini Başbakan Erdoğan gerçekleştirmişti.
Böyle bir şey yok tabi…
Ama Aydınlılar buna inanıyorlar. Ajans merkezinin Denizli’de olması nedeniyle bu yeni yapılanmanın Denizli’nin işine yarayacağını düşünüyorlar.
Bir ay önce Muğla, Aydın, Denizli Kalkınma Ajansı’nın merkezi olarak Denizli belirlenirken, ardından ajansın adı Güney Ege Kalkınma Ajansı oldu ve bir hafta önce de GEKA Yönetimi belirlendi.
GEKA Kalkınma Kurulu Başkan Vekilliğine Aydın’ın CHP’li Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu seçildi.
Aydınlılar biraz olsun rahatlamışlardır artık!
 
xx           xx           xx
Aydınlıların kaygısının yersiz olduğunu bu konuda daha önce yazdığım bir yazıda vurgulamıştım. Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın kuruluş amacı “bölgesel kalkınmanın” sağlanması. Denizli tekstilde, Aydın tarımda ve Muğla turizmde öne çıkacak.
Tabi bu; Aydın tarımda öne çıkarken Muğla’da tarım yapılamaz; Muğla turizmde öne çıkarken Denizli turizm yapamaz anlamına gelmiyor.
Bölgesel planlama ile Muğla-Aydın-Denizli üçgeninde nerede, neyin, nasıl yapılacağı planlanacak. Gerek Ankara’dan yaratılan ve gerekse yerinde yaratılan kaynaklar “ortak akıl” ile birlikte gerçekleştirilmiş planlar ve hedefler doğrultusunda harcanacak.
İller arasında bir adaletsizliğin yaşanacağını düşünmek doğru değil.
Ama…
 
xx           xx           xx
Aydınlıların, Denizli’nin ajans merkezi olarak belirlenmesine gösterdikleri tepkiyi eleştirmiş olsak da, insan sormadan edemiyor:
Yönetimde Muğla nerede?
Yapılan oylama sonucunda Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz, Buldan Ticaret Odası Genel Sekreteri Ayhan Emirdağ asil üyeliklere, Levent Altıntaş ve Bülent Öztürk de yedek üyeliklere seçilmiş.
Yani Muğla’yı yönetimde Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz temsil edecek!
Neden Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün değil?
Hadi diyelim o olmadı, Muğla’daki Ticaret Odalarından birinin başkanı Muğla’yı temsil edemez miydi?
 
xx           xx           xx
Tabi bir yanlış anlamaya meydan vermeyelim. Benim yönetim dediğim bir anlamda divan…
12 kişiden oluşan yönetim kurulunda Muğlalılar da var.
Çünkü bu 12 kişi üç ilin valileri, belediye başkanları, İl Genel Meclisi Başkanları ile Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlarından oluşuyor.
 
xx           xx           xx
Kurul Başkanı’nın Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci’nin olması normal. Denizli Valisi de olabilirdi ama, seçilmiş birinin başkanlığa getirilmesi yerinde olmuş. Ayrıca pek çok bakımdan ajansın merkezinden bir ismin başkanlıkta olması gerekirdi.
Ama…
Bir Kurul Başkanı’nın yanına iki başkan vekilliği konulamaz mıydı?
Ki il genel meclislerinde de bu böyle…
İl Genel Meclisi Başkanı’nın yanında Birinci ve İkinci Meclis Başkan Vekilleri oluyor da, üç ili kapsayan koskoca kalkınma ajansında neden olmuyor?
GEKA Kurul Başkan Vekilliğine Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu seçilirken, İkinci Başkan Vekilliğine de Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün seçilebilirdi…
 
xx           xx           xx
Bunlar elbette şekil.
Ajans merkezinin neresi olduğu, yönetimde kimlerin yer alıp almadığı çok önemli değil. Önemli olan bu ajansın neleri nasıl yapıp, yapamayacağı…
Ancak yine de iyi niyet gösterisi yapılsa hoş olurdu.
Belki de “kuruluşta” ikinci başkan vekilliği yoktur. O zaman belli periyotlarla bir Aydın bir Muğla görev alabilirdi…
Kim bilir belki de bizim Muğla’dan gidenler göreve talip olmamışlardır. Bunu bilmiyoruz.
 
xx           xx           xx
Toplantının açılışında bir konuşma yapan Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Denizli, Aydın ve Muğla illerinin bir aile olduğunu ve artık bu illerin sorunlarının çözümü konusunda ellerindeki kaynakları ortak olarak kullanacaklarını söylemiş.
Bu sözler insanı rahatlatıyor!
Ancak Kalkınma Kurulu Başkanı Nihat Zeybekci’nin bu göreve seçilmesinin ardından yaptığı konuşma insanı şaşırtıyor.
Zeybekci yapılan centilmenlik anlaşması nedeniyle bir yılın sonunda istifa edeceğini ve yerini Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na bırakacağını ve kurul başkanlıklarının bu şekilde dönüşümlü olarak sürdürüleceğini söylüyor.
Güzel…
Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu bir yıl sonra Kurul Başkanı olunken, Başkan Vekili Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün mü, denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci mi olacak?
Haberlere bakılırsa, sanki bu işi Denizli-Aydın birlikte götürecek gibi görünüyor!
 
xx           xx           xx
Yine haberlerde yer aldığına göre, Kalkınma Kurulu Başkanı Nihat Zeybekci, seçimden sonra yaptığı konuşmada, karşılıklı menfaatlerin en üst düzeyde bulunduğu ilişkilerin en uzun süreli ilişkiler olduğunu ifade ederken, “Üç ilimizin menfaatleri de en üst düzeyde buluşmuştur. İnsanların yerelde kendi problemlerini çözmeleri açısından çok önemli bir oluşumdur. 1+1+1 üç değil beş etmeli ki bizim illerimiz kazançlı çıksın. 1+1+1 üç edecekse ve bunu üçe bölüp her il bir alacaksa bizim burada bir anlamımız kalmaz” demiş.
Peki 1+1+1 beş edince +2’yi kim paylaşacak? 1+1+1 altı etse olmaz mı?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.