Muğla geçmişte çok daha ilerideymiş…

Bu haber 27 Eylül 2019 - 0:18 'de eklendi ve 1.848 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Menteşe Belediyesi‘nin düzenlediği 29 Eylül Pazar günü sona erecek olan Menteşe Kültür ve Sanat Şenliği‘nin 5’incisi bugün (27 Eylül 2019) Muğla Büyükşehir Belediyesi avlusunda “baca yakma töreni” ile başlıyor.

Birkaç gündür bu vesile ile bu köşede Muğla‘nın şenliklerini anımsamaya, anımsarken irdelemeye çalıştık. Sürçü lisan ettiysek affola… Sonuçta tarih yazmıyoruz. Umarım üniversitemizden bir genç akademisyen veya adayı çıkar, yapmaya çalıştığımızı bilimsel olarak gerçekleştirir…

Bugün artık geçmişte kalan ve bugünün çok ilerisinde gördüğüm Erman Şahin, Orhan Çakır şenliklerinden iki programı paylaşalım…

xx      xx      xx

MUĞLA 2. KÜLTÜR VE SANAT ŞENLİĞİ

Önce Erman Şahin döneminden, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi koşullarında 26-27-28-29 Eylül 1985 (Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar) tarihlerinde gerçekleştirilen “2. Muğla Kültür ve Sanat ŞenliğiProgramı‘na bakalım;

İLK GÜN (26 Eylül Perşembe)

Açılış saat 10.00‘da Cumhuriyet Meydanı‘nında Belediye Başkanı Erman Şahin ve Vali Yücel Bölgen‘in konuşmaları.. Halk Oyunları gösterisi. Ardından Cumhuriyet Meydanı‘nda başlayıp, Hastane Yolu (İsmet Çatak Caddesi), Saburhane Meydanı, Konakaltı Meydanı, Saatlı Kule Caddesi, Sekibaşı Caddesi ve Akyol (Abdi İpekçi ve Recai Güreli Caddeleri) güzergahında yapılıp, Cumhuriyet Meydanı‘nda noktalanan Şenlik Kortej yürüyüşü…

Şenlik ilk gününde kentle ve kentliyle bütünleşiyor…

Öğleden sonra Belediye Başkanlığı binası içinde İzmir ve Ankaralı sanatçıların elinden çıkma “Türk Evlerine Saygı” konulu resim sergisi açılışı ve ardından Belediye Parkı‘nda İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerinin Heykel Sergisi; TANSA (Açık Pazar Yeri) SalonlarındaYAŞAYAN MUĞLA” fotoğraf sergisi, “Çizgilerle Gençlik” karikatür sergisi; Cumhuriyet Kitap Kulübü‘nün Kitap Fuarı açılışları ve Otelcilik Okulu Salonunda El Sanatları-Tarihi Eserler Sergisi açılışı… İlk günün akşam etkinlikleri “seçenekli”; Saat 20.00‘de Düğerek Meydanı‘nda Tacettin Diker‘in “Karagöz” gösterisi; Saat 20.30‘da (şimdi yerinde katlı otopark olan) Belediye Sineması‘nda İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Oda Müziği Topluluğu; aynı yerde Saat 21.30‘da İstanbul Şehir Tiyatrosu‘nun “Misafir” adlı oyunu.

İKİNCİ GÜN (27 Eylül Cuma)

İkinci gün saat 10.00 da Düğerek ve Akyol Meydanlarında halk oyunları ile başlıyor. Saat 14.30‘da Belediye Sineması‘nda Kent-Koop Yapımı Belgesel Film; “Anadolu’da Konutun Öyküsü” gösterimi. Saat 16.00‘da Kışla Parkı‘nda Sünnet Töreni; halk oyunları, Meddah ve Kukla Gösterisi, ardından MEVLÜT ve SünnetSaat 20.00‘de aynı yerde halk oyunları gösterileri ile (hemşerimiz) TRT Sanatçıları Ahmet Günday (https://www.youtube.com/watch?v=s5En38l5GOQ), Nuray Darcan (https://www.youtube.com/watch?v=m71FnWBddFA) konseri ile günün finali.

ÜÇÜNCÜ GÜN (28 Eylül Cumartesi)

Üçüncü gün saat 10.00‘da Saburhane Meydanı‘ndan start alan “YAŞAYAN MUĞLAGezisi ile başlıyor. Konuklara Kentsel SİT Alanı ve eski evler gezdiriliyor. Saat 15.00‘de Karabağlar Yaylası Keyfoturağı‘nda “Yayla Toplantısı” yapılıyor. Burada halk oyunları ve Erol Günaydın‘ın Meddah gösterisinin ardından Aziz Nesin, Melih Cevdet Anday, Haldun Taner, İlhan Selçuk’un Edebiyat Sohbeti” gerçekleştiriliyor. Günün son programı “YAŞAYAN MUĞLA GecesiSaburhane Meydanı‘nda saat 20.30‘da TÜFEM Halk Oyunları gösterisi ve Tacettin Diker‘in Karagöz gösterisi ile başlıyor. Muğlalı Zeybekler‘in dansından sonra Hüsnü Özbilgi‘den Muğla Türküleri eşliğinde, DİA Gösterisi (Fotoğraf yarışmalarında ödül alan ve jürinin seçtiği Muğla DİAlarının halka gösterilmesi.) yeralıyor. Ardından da konuk Mimarların halkla “Mimarlık Sohbeti” gerçekleştiriliyor.

DÖRDÜNCÜ GÜN (29 Eylül Pazar)

Şenliğin son günü de saat 10.00‘da Belediye Parkı‘nda Nasrettin Hoca rolünde Erol Günaydın çocuklarla sohbet yapıyor. Saat 14.00‘te Belediye Sinemasında konuk bilim insanları ile Hazreti ŞAHİDİ anılıyor. Ardından bu anlamlı etkinliğe uygun olarak saat 16.00‘da Ayhan Sökmen ve Korosu ile Klasik Türk Musikisi konseri yapılıyor.

Final saat 18.00‘de Belediye Sinemasında TÜFEM‘in halk oyunları ve Balerin Binay Tekin öğrencileri ile Caz-Dans topluluğu gösterileri yanında Hüsnü Özbilgi‘nin Muğla Türküleri dinletisi ve Bedia Akartürk, Safiye Filiz, Özay Gönlüm konseri ile sona eriyor.

xx      xx      xx

MUĞLA 7. KÜLTÜR ŞENLİĞİ

Erman Şahin‘i önseçimle geçen Orhan Çakır döneminde şenliğin adı “Muğla Kültür Şenliği” oldu. Yedincisi yapılan şenliğin adı değiştirildiği gibi, 4 günden 3 güne indirildi. Önceki dönemin şenliğinden farklı olarak bu dönemin programında “En İyi Korunan Muğla Evi” ödülü yer alırken, Şenlik Kortejinin kenti turlaması kaldırıldı ve Muğlalılar oryantal gösterisi de izlemeye başladı. Hem de Atatürk Stadı‘nda…

İLK GÜN (25 Eylül Cuma)

Şenlik saat 11.00‘de Belediye önünden her okuldan öğrencilerden oluşan şenlik kortejinin Cumhuriyet Meydanı‘na yürüyüşü ve burada Vali Dr. Lalle Aytaman ile Belediye Başkanı Orhan Çakır‘ın konuşmaları ile başlıyor. Saat 12.30‘da Konakaltı Kültür Merkezi‘nin hizmete açılışı yapılırken, saat 13.00 de sergi açılışları gerçekleştiriliyor. Saat 14.00‘de En İyi Korunan Muğla Evi ödül töreni, saat 16.00‘da Orgeneral Mustafa Muğlalı İş Hanı Avlusunda2000’li Yıllarda Kent Demokrasileri” konulu panel yer alıyor. Konuşmacı olarak Gazeteci Yazar Koray Düzgören ile Prof. Cevat Geray (SBF Öğretim Üyesi), İstanbul Eski Belediye Başkanı Ahmet İsvan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın ve Konut Birlik Genel Başkanı Oğuz Soydan katılıyor. Saat 21.00 de Kapalı Spor Salonu‘nda Özgün Halk Müziği Şöleni; Muğla Belediyesi Çağdaş Halk Müziği Topluluğu, Denizli Belediyesi Çağdaş Halk Müziği Topluluğu, Hüseyin Başaran ve Suavi konseriyle günün finali yapılırken, gün içinde cadde ve meydanlarda palyaço, halk oyunları gösterileri yapılıyor.

İKİNCİ GÜN (26 Eylül Cumartesi)

İkinci güne saat 10.00‘da Düğerek, Saburhane Meydanları, Havuzlu (Kurşunlu) Meydan, Eski Tansa Meydanı, Akyol Parkı, Akyol Tansa Meydanı‘nda halk oyunları ile başlıyor;

Saat 10.30‘da Belediye Parkı‘nda Çocuk Etkinlikleri; “İllüzyonist Özlen Tuncer (Sihir Prensi Tera) ve Mehmet Baycan‘ın Dededen Toruna Karagöz Hacivat Ortaoyunu” ile devam ediyor. Saat 12.00‘de aynı yerde çocuklara börek-ayran ikram edliyor. Saat 13.00‘te Belediye Sineması‘nda Ege Sanat Tiyatrosu‘nun “Düşüne Taşına” çocuk oyunu sergileniyor. Çocuk etkinlikleri saat 14.00‘te Kışla Park‘ta YeniAsır Gazetesi Çocukların Sevgilisi Zıp Zıp ile noktalanıyor.

Saat 14.30‘da Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı Avlusu‘nda “2000’li Yıllarda Hukuk” konulu panel yapılıyor. Panele konuşmacı olarak Muğla Barosu Başkanı Av. Birdal Ertuğrul ile Balıkesir Barosu Başkanı Av. Turgut İnal, Denizli Barosu Başkanı Av. İsmet Kayhan, Manisa Barosu Başkanı Av. Hüseyin Ekinci ve Eskişehir Barosu Başkanı Av. Akın Çamoğlu katılıyor.

Saat 17.00‘de Karabağlar Yaylası Süpüroğlu‘nda Makbule Kaya (https://www.youtube.com/watch?v=vk1i7PGMlNQ) ve İnce Saz Heyeti eşliğinde Şadan Gökovalı‘nın “Oyunlarla Öykülerle Muğla Türküleri” söyleşisi sergileniyor. Etkinlik aynı yerde saat 19.00‘da “Geleneksel Muğla Yemeği” ile devam ediyor. Saat 21.00 de Belediye Sineması‘nde Genco Erkal Dostlar Tiyatrosu Merhaba” oyununu oynuyor.

ÜÇÜNCÜ GÜN (27 Eylül Pazar)

Üçüncü gün saat 10.00‘da ödüllü bisiklet yarışı ile başlıyor. Saat 11.00‘de Kışla Parkında ZIP ZIP Oyunu, saat 12.00‘de Belediye Parkı‘nda çocuklara börek ayran ikramı, saat 12.30 da İllüzyonist Özden Tuncer “Sihir Prensi Tora”, saat 12.00‘de Dededen Toruna Karagöz-Hacivat, Orta oyunu ve saat 13.00‘de Ege Sanat Tiyatrosu‘nun “Kırmızı Telefon” çocuk oyunu ile devam ediyor. Çocuk etkinlikleri saat 14.00‘te Muğla Belediyesi Şehir Tiyatrosu Çocuk Gurubu Üyeleri insiyatifinde “200’li Yıllarda Nasıl Bir Dünya İstiyoruz” konulu panel ile noktalanıyor. Saat 16.00‘da Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı‘nda “2000’li Yıllarda Kültür-Turizm ve Çevre” konulu panele konuşmacı olarak Mimarlar Odası Muğla Temsilcisi Rukiye Uslu ile Prof. Ataman Demir, Mimarlar Odası Genel Başkanı Y. Mimar Bora Akçay, Y. Mimar Ziyaeddin Bilgin (Öğ. Üyesi), Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Y. Mimar Güngör Kaptancı, Bodrum Gönüllüsü, Sanatçı Saynur Gelendost, Foça Belediye Başkanı Nihat Dirim katılıyor. Kapanış Konseri saat 21.00 de Atatürk Stadyumu‘nda Ateş Böceği Ercan sunuculuğunda THM Nursaç Doğanışık, TSM Muazzez Ersoy, Pop sanatçısı Hakan Peker, Oryantal Nazan Ayaz ve Güneş Uğur, Aykut İlter, Piyanist Mesut Süzer, diye noktalanıyor.

xx      xx     xx

Evet, Muğla geçmişte bugünlerden çok daha ilerideymiş…

——————————                                                                                     ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Sanat görüneni tekrarlamaz görünür kılar. – Paul Klee

ÇİVİ

Menteşe Kültür ve Sanat Şenliği programı kapağında “Menteşeyi Birlikte Yöneteceğiz” diye yazılmış. Arkadaşım “Ne zaman?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Nabide Kılınç 27 Eylül 2019 / 23:41

Dün gibi hatırlıyoruz etkinlikleri dolu doluydu. Yerel yönetimin elinde yetkilerin güçlendirilmesinde o paneli de. Nerede şimdi mevcut yetkilerimiz elimizden alındı yukarıya bağlandı. Neyse biz şenliğe dönelim .Muğla Kültür Şenlikleri olarak bence kentten ulusala Muğla’yı açmak gerek.