Muğla Fuar Alanı öncelik mi? « Hamle Gazetesi

Muğla Fuar Alanı öncelik mi?

Bu haber 08 Şubat 2010 - 0:00 'de eklendi ve 1.044 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın gelmiş geçmiş en büyük projesi denilebilecek Fuar Alanı’na Muğla İl Özel İdaresi de ortak oluyor.
Bu yönde karar oybirliği ile Muğla İl Genel Meclisi’nde alındı.
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaya koyduğu projeye Muğla İl Özel İdaresi ortak olabilir mi?
Olabilir. Örnekleri var. Başta İzmir Enternasyonal Fuarı olmak üzere benzer “bölgesel fuarlar” hep Odaların öncülüğünde, İl Özel İdarelerinin ve belediyelerin ortaklığında yapılmış.
Sanıyorum Muğla Belediyesi de ortak olacak.
xx xx xx
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın geçmişinde Bayır’da kurulmuş olan “Sektörel Siteler”i vardı. Siteler kurulurken, dönemin oda yöneticilerinin hedefi “Muğla’yı turizm merkezlerimizin lojistik destek merkezi haline getirmek” ve dolayısıyla Muğla’nın bölgenin önde gelen ticaret merkezlerinden biri haline dönüşmesini sağlamaktı.
Odanın yeni yöneticileri bu “hedeften” sapmış değiller, ama nedense Bayır’daki Sektörel Siteler’den vazgeçtiler… O yer bu gün hedeflenen amaç dışında bir işleve sahip hale geldi…
“Küçük Sanayi Sitesi” gibi bir şey oldu!
Oysaki “Sektörel Siteler” projesi içinde “Fuar Alanı” da vardı…
xx xx xx
Peki şimdi Muğla’nın mücavir alanı (kısman mahallesi) Akçaova Köyü’nde kurulmasına karar verilen Muğla Fuar Alanı faaliyete geçtiğinde, daha önce Sektörel Siteler’den beklenen “Ticaret Merkezi Muğla” yaratılabilir mi?
Ben “inşallah” diyorum.
Ardından, “Keşke Bayır’da kurulan Sektörel Siteler kuruluş hedefinden saptırılmadan geliştirilebilseydi…” diye eklemeden edemiyorum…
xx xx xx
Şimdi Muğla Fuar Alanı, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası ile Muğla İl Özel İdaresi ve sanırım Muğla Belediyesi ortaklığında gerçekleştirilecek.
Belki ilçelerdeki odalardan ortaklığa katılanlar da olur. Mantıklı, gerçekçi ve karlı bulurlarsa neden katılmasınlar ki…
Sanırım Dünya Ticaret Merkezi şirketi de bu oluşuma katılıyor. Bu bir avantaj…
Zaten bu proje başka türlü de gerçekleştirilemezdi.
Çünkü, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası tek başına hali hızarda “Yeni Hizmet Binası” inşaatının altından kalkabilmiş değil!
xx xx xx
Muğla İl Özel İdaresi’nin “Muğla Fuar Alanı”na ortaklığının ele alındığı İl Genel Meclisi toplantısında, AK Parti Gurupbaşkan Vekili Av. Çağrı Alper Muğla’da başarısızlıkla sonuçlanan benzeri oluşum örnekleri bulunduğunu anımsatarak, “Aynı acı tecrübeler yaşanmasın. Muğla, hatalı politikalar nedeniyle bugüne kadar ticaret kenti olamadı. Şehirde ticaretin arttırılması için önlemler alınmalı ve yatırımlar yapılmalı. Fuar alanının yapımına sıcak bakıyoruz ama izin sürecinde fizibilitesinin çok iyi yapılması lazım.” demiş.
Fuar Alanı’nın yapımı için gerekli Hazine Arazisi’nin Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’na tahsisinin kendileri sayesinde yapıldığını anımsatmadan edemeyeceğim ama. Sayın Alper’in görüşüne kesinlikle katılıyorum.
Kireç Sanayi örneği orada duruyor!
xx xx xx
Tabi birileri çıkıp, Kireç Sanayi örneğine rağmen, öyle bir tesisin Muğla’ya kazandırılmış olmasının önemini anlatabilir. Savunabilir…
Bu anlamda, gelecekte, Muğla Fuar Alanı Müteşebbis Ortakları iflas bile etseler, eser kalacak, birileri tarafından yaşatılacaktır!
En kötü ihtimalle müstakbel ortaklardan Dünya Ticaret Merkezi şirketi elinde yaşama devam eder…
Ancak öncelikler çok önemli…
xx xx xx
CHP’li İl Genel Meclis Başkanı Zeki Köylü de toplantıda şunları söylemiş:
“Artılarımız yer seçimi, ulaşım kolaylığı, alanın kesişme noktasında olması, şehirdeki aktörlerin konsensüs sağlaması, Muğla’nın GEKA yönetiminde olması ve kullanabileceği 5,5 milyon liranın bu alana harcanabilmesi…”
Sayın Köylü’nün “iyi niyetliliğine” her zaman saygı duymuşumdur.
Ama doğrusu, bu kadarı bana biraz fazla geldi!
Hala bilmeyenler için tekrarlayayım; GEKA (Güney Ege Kalkınma Ajansı) Muğla, Denizli ve Aydın’ı ‘ortak kalkınmaları’ için bir araya getiren Devlet destekli bir kalkınma ajansıdır. GEKA’nın 2010 yılı bütçesi 20 milyon liranın üzerinde belirlendi. Sanıyorum bu paradan 5.5 milyon lira Muğla için serbest bırakılmış.
Bu para elbette Muğla Fuar Alanı için kullanılabilir. Tabi “Muğla İli’nin” Muğla Fuar Alanı’ndan önce çözülmesi gereken sorunu, gerçekleştirilmesi gereken yatırımı yoksa…
Unutmayalım ki, o 5.5 milyon “Muğla ili” için serbest bırakılmış bir paradır!
xx xx xx
Acaba, GEKA’nın serbest bıraktığı para ile M.Ü. Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yapımına başlansa, Muğla’nın ekonomisine daha ciddi taktı sağlanmış olur mu, dişe sormadan da edemiyorum…
Yine de dilerim başarılı olunur.
Allah utandırmasın…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.