Muğla Eskişehir Olur Mu? « Hamle Gazetesi

Muğla Eskişehir Olur Mu?

Bu haber 10 Kasım 2015 - 1:06 'de eklendi ve 1.505 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla’da CHP ve AK Parti başarılı. Öyle ya da böyle her iki partide oy artışı sağladı.

MHP ve HDP başarısız. Her ikisi de oy kaybetti.

Yine de HDP’nin baraja tutunabilmiş olması bir başka türlü başarı olarak değerlendirilebilir…

MHP ve HDP de Türkiye’de yaşanan düşüş orantılı olarak Muğla’da da hemen aynı oranda gerçekleşti. MHP’nin düşüşüne Asım Başaran’da engel olamadı. Öyle ki MHP Bodrum’da da hezimete uğradı!

CHP İl Başkanı Mürsel Alban’a göre ise Muğla CHP Türkiye’ye örnek…

AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci de CHP İl Başkanı Alban gibi “Muğla’da AK Parti’de Türkiye’ye örnek” diyebilir mi? Diyemez… Derse, işi bilenler de kalkar “Şimdiye kadar Muğla’da AK Parti var mıydı?” diye soruverirler!

 

xx           xx           xx

CHP İl Başkanı Mürsel Alban gazetelere yaptığı yazılı açıklamada büyükşehir statüsünde olan illerde birinci, illerde ise Edirne ve Kırklareli’den sonra üçüncü olduklarını söylüyor.

Muğla AK Parti hangi alanlarda birinci?

Hiçbir alanda…

Hal böyle olunca CHP İl Başkanı Alban’ın şahsında CHP’yi yürekten kutlamak gerek.

Bende kutluyorum…

 

xx           xx           xx

Bir de rakamlara bakalım.

Bakmak yetmez. Sağlıklı okumak gerekir.

CHP Muğla’da 2011’de %45,85 ile 240 bin 400 oy alırken, 2015-7 Haziran’da %45,76 oranı ile 257 bin 460 oy almıştı.

Aynı CHP’nin 2015-1 Kasım’da ise %48,37 ile 278 bin 641 oy almış olduğunu görüyoruz. Bu da 21 bin 181 oy artışı anlamına gelir. Rakam olarak baktığımızda Muğla’da işte bu CHP’nin başarısıdır… Ama sosyolog gözüyle de bakmak lazım…

AK Parti’nin iktidara gelmesiyle ilgili ilk akla gelen soru “5 ayda ne değişti?” sorusu oldu. Peki, CHP Muğla’da %45,76 dan %48,37 ye çıkarak 21 bin 181 oy artışı gerçekleştirirken ne değişti?

 

xx           xx           xx

CHP İl Başkanı Mürsel Alban açıklamalarında, CHP’nin Muğla yerelde ve genelde de cumhuriyetin, demokrasinin kalesi olduğunu savunurken “Muğla’da korkuya yer yok” diyor. Ardından da şöyle ekliyor:

“Hür iradeye saygı duymayan anlayış, 5 ay içinde ülkeyi getirdiği durumdan sonra 1 Kasım Genel Seçimi’nde vatandaşlarımız biraz da korku refleksi ile AK Parti’yi iktidar yaptı.”

Kabul edersiniz etmezsiniz, görüştür…

Benim anlayamadığım İç Anadolu’da, Karadeniz’de ve hatta Eskişehir’de korkan seçmen Muğla’da neden korkmuyor? Muğla’da kokmayan seçmenin Eskişehir’de de korkmaması gerekmez mi? Muğla ile Eskişehir’in farkı ne?

İkisinde de “Sosyal Demokrat” yerel yönetimler var, ama Eskişehir’de ki “Sosyal Demokrat Belediyecilik” Türkiye’ye örnek gösteriliyor!

 

xx           xx           xx

CHP İl Başkanı Mürsel Alban 1 Kasım değerlendirmesinde şöyle devam etmiş:

“Muğla’da ise demokrasiye, insan haklarına, özgürlüklere inanan Muğlalı CHP’yi yine birinci yaptı”

Bu ifade ister istemez insanın aklına “Muğla’nın dışında CHP’nin birinci olmadığı illerde yurttaşlar demokrasiye, insan haklarına, özgürlüklere inanmıyorlar mı?” sorusunu getiriyor.

Yoksa CHP’nin Türkiye’de iktidara taşınmasının engeli bu jargon ve hamasi laflar olmasın?!.

Alban değerlendirmesini şöyle noktalamış;

“Muğla’da CHP, ‘Sosyal Belediyeciliği’ her alanda hissettiren, vatandaşları ile daima iç içe olan belediyemizin hizmetlerinden olan memnuniyeti vatandaşlarımız sandıkta da gösterdiler.”

Şaşırtıcı…

 

xx           xx           xx

1 Kasım’da Yerel değil, Genel seçim yapıldı.

Muğla’nın gerçekten CHP’lilerin “yüz akı” olduğunu söyleyebiliriz.

Buna karşılık “Sosyal Demokrat Belediyeciliğin” “yüz akının” ise Türkiye’ye de örnek gösterilen Eskişehir olduğu söylenecektir. Zaten söyleniyor da…

Her alanda hissedildiği söylenen Muğla’nın “Sosyal Belediyeciliği”ni ise biz neden hissedemiyoruz, onu da anlayabilmiş değilim.

Garip ama gerçek, Eskişehir’in hali de ortada!

Gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum. Eskişehir’de AK Parti %43,1 oy oranı ile birinci oldu. CHP %38,7 oy oranı ile ikinci olabildi. MHP ise %12,7 de kaldı. HDP ise bu demokrasi ve hoşgörü şehrinde sanki buharlaşmış!

 

xx           xx           xx

Elbette “bu genel seçim” diyerek bir züğürt tesellisi de yaratabiliriz. “Önümüzdeki yerel seçimde Eskişehir’de CHP yine birinci olacaktır.” diyebiliriz. Tabi o zamana kadar Eskişehir’de MHP buharlaşmazsa!

İşte bu nokta da hala CHP’nin “yüz akı” olan Muğla’da seçim rakamlarına; Kavaklıdere, Seydikemer ile Köyceğiz’e, Dalaman’a, Fethiye’ye dikkat etmekte yarar var.

Özellikle Fethiye’ye… Fethiye’de güya DP iktidarda…

Demokrat Parti burada 2011 seçiminde %1,54 oy oranıyla 8 bin 99 oy almış. Aynı DP’nin 7 Haziran da %0,69 oy oranıyla 3 bin 875, sonra 1 Kasım seçiminde de %0.45 oy oranıyla 2 bin 609 oy aldığını görüyoruz… İstikrarlı bir düşüş

MHP’den bu seçimde AK Parti’ye 4 bin kadar oy gitmiş. Bu seçimde 32 bin 821 oy alan AK Parti’nin MHP’den gelen 4 bin oyla Fethiye’yi alabileceğini söylemek şaşkınlık olur.

Ancak CHP’nin de bu seçimde 38 bin 121 oy aldığı göz önüne alınırsa, AK Parti’nin şansının yüksekliği ortada…

Burada DP’nin değil de Behçet Saatcı’nın oylarının da bu seçimde nereye gittiğinden çok Başkan Saatcı’nın önümüzdeki seçimde CHP’den mi, AK Parti’den mi aday olacağını merak etmekte yarar var…

Eskişehir’in başına 1 Kasım Genel Seçimi’nde gelen Muğla’nın başına 2019 Yerel Seçimi’nde gelebilir. Umarım 4 yıl sonra “Ben demiştim” diye bir yazı yazmak durumunda kalmam.

 

xx           xx           xx

“Muğla’da ne değişti?” sorusuna dönersek, o soruya “Türkiye’de ne oldu ise Muğla’da da o oldu” yanıtı verilebilir. 2011 genel seçiminde Muğla’da %16,27 oy oranı ile 85 bin 336 oy alan MHP’nin 7 Haziran seçiminde %18,89 oy oranıyla 106 bin 248 oy çıkardığını biliyor muyuz?

İşte bu yükseliş MHP’yi Muğla’da ikinci vekillik için umutlandırmıştı. İkinci sıra adayları Asım Başaran ile bu mümkün de görünmeye başlamıştı ki, MHP Lideri Bahçeli’nin neden olduğu şoka kadar…

Muğla’yı Türkiye genelinde değil de kendi özelinde değerlendirirsek, MHP’nin üzüntüsünün AK Parti’nin sevincine dönüştüğünü; CHP’nin HDP’ye giden ödünç oylarını geri aldığını söyleyebiliriz.

HDP 7 Haziran’da 28 bin 747 oy alırken 1 Kasım’da 23 bin 307 oy aldı. Fark 5 bin 400 gibi… Bunun bini AK Parti’ye gitse, 4 bini CHP’ye gitmiştir. 2 bini DP’den, bini VATAN, 500’ü Anadolu’dan gelse artı 7 bin 500 oy yapar.

Artış 21 bin olduğuna göre 14 bin 500 fark nereden geldi?

Seçmen artışı ile başta Datça olmak üzere tatil beldelerinde kullanılan tatilci oylarına baktınız mı bulursunuz…

Yine de CHP’yi kutlarım…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.