Muğla ek kontenjana kaldı…

Bu haber 28 Haziran 2010 - 0:00 'de eklendi ve 759 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla’ya bir Tıp Fakültesi Hastanesi yapamıyoruz, ama komşumuz Denizli’ye “HASTANELER” yapılıyor!..
Komşumuzun sahip olduklarında, olacaklarında gözümüz yok.  Komşuda pişen bize de düşer… Hem Aydın, Muğla, Denizli olarak “GEKA” Güney Ege Kalkınma Ajansı şemsiyesi altında bir bölgeyiz…
Ama Muğla’nın hakkını aramak ta hakkımız. Bu konuda sayın seçilmişlerimize büyük görev düşüyor…
 
xx      xx      xx
Basında yer alan haberlere göre, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 30 senelik sağlık binası ihtiyacını karşılayacak yatırım yaptıklarını belirtirken, bu çerçevede Denizli’ye de içinde “çeşitli hastanelerin” bulunacağı bir kompleks inşa edeceklerini söylemiş. Bunun için yer belirlendiğini ifade eden Bakan Akdağ, “Buradan Aydın ve Muğla faydalanacak.” demiş.
Bizim milletvekillerinin “Karadağ’a hastane yaparsak buradan Tıp Fakültesi yararlanır” dediği gibi!!!
Denizli’nin modern bir Devlet Hastanesi var. Tıp Fakültesi de var. Şimdi de çeşitli hastanelerden oluşan “Sağlık Kompleksi” kuruluyor. Allah daha çok versin…
Bu kompleksten Aydın ve Muğla’da yararlanacağına göre; Aydın’da neden Tıp Fakültesi açtınız;.. Neden Muğla’da Tıp Fakültesi kurulmasına izin verdiniz?..
Bu mudur Türkiye’nin eğitim ve sağlık politikası!..
 
xx      xx      xx
Bakın Bakan Akdağ, Denizli ile ilgili açıklamasına nasıl devam etmiş:
“Denizli’yi, Aydın ve Muğla’nın merkez şehri olarak gördüğümüz için kapasitemizi ziyadesiyle arttırdık. Buradaki devlet hastanesi, adeta yeni bir hastane oldu. Aile hekimliğine Denizli’de başladık. Evde bakım hizmetlerini uygulamaya soktuk. Bu anlamda Denizli’ye büyük bir bölge kampusu inşa edeceğiz. Bir genel hastane, bir kadın doğum ve çocuk hastanesi, bir onkoloji hastanesi, bir kardiyovasküler bölümü ve bütün bunları bir arada tutan, bölgenin ruh sağlığı hastalarını modern bir ortamda tedavi edebilecek şekilde büyük bir kompleks inşa edilecek. İnşallah bu sene ihalesini açacağız.”
Biz Muğla’da “Yeni bir devlet hastanesi mi yapılsın, mevcut devlet hastanesi mi geliştirilsin”; “Tıp Fakültesi hastanesine kavuşsun, hayır Tıp Fakültesi yeniden yapılacak Devlet Hastanesi’nden yararlansın” tartışmaları içinde bir kısır döngüye sokulmuşken, Denizli bölgenin “merkez şehri” ilan ediliyor!
Muğla’nın neyi eksik?
 
xx      xx      xx
Denizli’nin 30 senelik sağlık binası ihtiyacı karşılanıyor, Muğla’ya bir Tıp Fakültesi Hastanesi çok görülüyor!!!
Geçen yıl 15 öğrenci alamayan Tıp Fakültesi’ne sahip olan Muğlalıya, “Seneye 25 öğrenci alırız” deniliyor. O sene geliyor. YÖK, yine “Hayır, Muğla Tıp Fakültesi öğrenci alamaz.” diyor.
Neden?
Muğla Tıp Fakültesi’nin “kadrosu” yeterli değilmiş!
Oysa geçen öğretim yılı için 15 öğrenci alacağım diyen Tıp Fakültemizin önüne “kadronuz yetersiz” değil, “pratik üniteniz”, yani “hastaneniz yetersiz” denmişti…
Önümüzdeki öğretim yılı için Tıp Fakültesi, Devlet Hastanesi ile gerekli protokolu yaptı, ama YÖK her ne hikmetse “gerekçeyi” değiştirdi…
Üstelik Muğla Üniversitesi’nin elindeki TBMM’den geçirilmiş kadroların kullandırılıp, kullandırılmaması YÖK’ün elinde!!!
Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin önüne çıkarılan engelin “gerçek gerekçesini” geçenlerde bu köşede yazdık. O yazımın yayınlandığı günden beri AKP Muğla Milletvekillerinden bir “ses” bekliyorum. Tık yok…
Kendilerinden yine bir ses bekliyorum:
“Denizli milletvekilleri sizlerden daha mı becerikli ve sözü geçkin, yoksa benim geçen hafta ortaya koyduğum gerekçe mi doğru?”
 
xx      xx      xx
YÖK’ün “Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrenci alamaz” dedikten sonra Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurettin Demir ile görüştüm. O da ketum… Çok şey söyleyebileceğine inanıyorum ama söylemiyor… Muhtemelen söyleyemiyor. “Ben üzerime düşeni yaptım. Sağ olun sizler de yapıyorsunuz. Konuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza kadar götürdüm. Umarım, 2010-2011 öğretim yılına ek kontenjandan öğrenci alabiliriz.” demekle yetindi! Geçen dönemde ek kontenjandan öğrenci alınmaya çalışılmıştı. Bu konuda AKP Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nilhıdır ciddi emek vermişti. Ama nedense sonuç alınamamıştı!
Sanıyorum şimdi yine ek kontenjana kaldık… Gözümüz, kulağımız AKP Muğla Milletvekillerinde…
 
xx      xx      xx
Geçen ay Ölüdeniz’de meydana gelen yamaç paraşütü kazasında yaralanan Avustralyalı turist Catherine Lowis Hill, Muğla’da Devlet Hastanesi, Muğla’nın yakınında Antalya, Denizli, Aydın Tıp Fakülteleri olduğu halde uçak ambulansla Konya’da bir özel hastaneye götürülmüştü.
O zaman yazdığım yazıda, Hamdi Yücel Gürsoy’a, “Hamdi abi Allah aşkına şu Konya’ya bir gidip gel de, orada senin hastanede, Muğla’da olmayan ne var gör gel de bize de anlat.” diye seslenmiştim.
Meğer Konya’daki o özel hastane “Yürüyemez” denilen Avustralyalı turisti 5 ameliyatla ayağa kaldırmış. Avustralyalı turistin “Pelvis asetabulum kemik kırıkları” varmış. Bu vakaya ülkemizde sayılı merkezde müdahale yapılabiliyormuş. O merkezlerden biri de Konya’daki özel hastane imiş…
Muğla Tıp Fakültesi Hastanesi faaliyete geçirilmiş olsa, o Pelvis asetabulum kemik kırıkları Muğla’da halledilebilse olmaz mıydı?..
Denizli, Aydın ve Muğla’nın merkez şehri olabilir. Konya’daki hastane sayılı merkezlerden biri olabilir. Muğla’da Türkiye turizminin üç armadasından biri… Bu armadanın tıp fakültesinden önemli bir referansı olabilir mi?
Sayın milletvekilleri biz tarihe not düşmeye devam ediyoruz…
Hiçbir şey yapamıyorsanız, bu yazıyı alın Sağlık Bakanı’na ve YÖK Başkanı’na götürün!
 
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.