Muğla E Tipi Cezaevinde ‘Son Kuşlar’ sahneledi

Bu haber 13 Aralık 2017 - 23:18 'de eklendi ve 687 kez görüntülendi.

Muğla E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda Sait Faik Abasıyanık’ın ‘Son Kuşlar’ eseri, tiyatro sanatçısı Turgay Tanülkü ve ekibi tarafından sahnelendi.
Muğla E Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu’nda Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nün sosyal sorumluluk projesi kapsamında yürütülen Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destek verdiği ‘Son Kuşlar’ tiyatro oyunu sahnelendi. Oyunu, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkan Emirşah Baştoğ, 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mustafa Güneş, Cumhuriyet Savcısı Arif Ulusoy, Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya MSKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Akça hükümlüler ile birlikte izledi.
Tiyatro oyuncusu Turgay Tanülkü, mahkumlara moral vermek için Sait Faik Abasıyanık’ın ‘Son Kuşlar’ isimli eserini sahnelerken, oyun esnasında cezaevindeki hükümlüler hem duygulandı, hem de tiyatro ekibine saz eşliğinde söylenen türkülere eşlik ettiler. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nün sosyal sorumluluk projesi kapsamında sahnelenen oyunun amacının insanların umudunu kaybetmemesi olduğunu ifade eden tiyatro sanatçısı Turgay Tanülkü, “Tem amacımız mahkûmların umutlarını kaybetmemelerini, ailelerine ve çocuklarına sahip çıkmalarını istiyoruz. Çünkü, onlardan doktor, öğretmen, savcı olabilir. Biz 1970’de 26 kişilik bir dosyaydık. 6 tane idam çıktı bizden. 20 tane de baba olmayan adam kaldık. Çocuk özlemiyle bu turneleri yapıyorum. Bugün buraya eşimi de getirdim. Baba olmayacağımı 20 yaşındayken öğrenmiştim. Onun için anneler gününde ona bir evlat veremediğim için hep karımdan özür diledim. Cezaevleri bana 23 evlat verdi. Onlarla büyük bir aile olduk” dedi.
Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, cezaevi yaşantısının ardından dışarı çıkan hükümlülerin bu yaşama alışmalarını sağlamak amacıyla çeşitli sosyal etkinlikler düzenlediklerini söyledi. Başsavcı Yavuz, sahnelenen oyunda emeği geçenlere teşekkür ederken, Tanülkü ve ekibine Muğla’ya geldikleri için ayrıca teşekkür etti ve Tanülkü’ye çiçek ve plâket verdi.
Oyun sonunda Turgay Tanülkü ve ekibine hükümlü ve mahkumlar tarafından yapılan ahşap el emeği Muğla Evi maketi hediye edildi. (İHA)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.