Muğla “Devlet Hastanesi” İstiyor!

Bu haber 19 Mart 2017 - 23:53 'de eklendi ve 1.020 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında geçen hafta Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi AKM’de gerçekleştirilen programda Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün Muğla’ya “Şehir Hastanesi” kurulması çağrısında bulundu.

Sevindim…

Rektör Harmandar’ın bu konudaki görüşünü biliyorum. O tamam…

Başkan Gürün’ün bu konuda görüşünü, düşüncesini bilmiyorduk, öğrenmiş olduk.

Başkan GürünBunun yanında Muğla’da inşaatı devam eden Tıp Fakültesi Hastanesi’nin tamamlanmasından sonra mevcut hastanemiz iyileştirilmeli.” dedi.

Yıkılıp yenisi yapılmalı. Ağlamasını ve istemesini de bilmeyen Muğlalı bunu gerçekten hak ediyor…

xx        xx        xx

Referandum nedeniyle bu günlerde bakanın biri geliyor, biri gidiyor.

Muğla olarak bunu fırsata çevirebildik mi?

Bana sorarsanız her zamanki gibi çeviremedik. Çevirebilenler, çevirebildiğimiz ilçeler olduysa ne mutlu, ama biz duymadık!

Duyumlarım doğru ise önümüzdeki günlerde Kültür Turizm Bakanı Nabi Avcı geliyor. Muğla uzun zamandır bir Kültür Turizm Bakanı görmemişti…

Muğla turizmi için hayırlara vesile olur inşallah.

Bakarsınız Muğla’da sezon başlarken Almanya’nın orta yerinde oradaki yeni kuşak gençlerimizin “komşularını da alıp gelebilmeleri” için “Muğla Günleri” düzenlenir de Bakan Avcı da destek verir…

xx        xx        xx

Daha kimler gelecek bilmiyoruz.

Bakarsınız referandum vesilesiyle Sağlık Bakanı Recep Akdağ da gelir.

Gelirse fırsatı ganimete çevirip, “Biz mevcut hastanemizin yerinde yeni bir Devlet Hastanesi istiyoruz.” diyebilmeliyiz.

Muğla’nın sağının, solunun bunu istediğini anlatabilmeliyiz.

Bu konuda o zaman Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’e, Muğla Valisi Amir Çiçek’e, Muğla Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Rıza Murat Himoğlu’na büyük görev düşüyor.

Muğla bu konuda kararlılığını ortaya koymalı.

Sağlık Bakanlığı’na derdimizi anlatabilirsek, ikna edici olabilirsek iki yılda 300-400 yataklı bir Devlet Hastanesi’ne sahip olabiliriz…

Aydın il merkezinde iki tane var, bizim hiç yok ve bir tane istiyoruz…

xx        xx        xx

Muğla Devlet Hastanesi, “afiliasyon” ile Muğla Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne dönüştürülürken kıyametler kopmuştu.

Üçüncü basamak sağlık hizmeti veren bir “Araştırma Hastanesi”ne ikinci basamak sağlık hizmeti veren Devlet Hastanesi’nin kurban edilmesine karşı çıkılmıştı.

Ancak Tıp Fakültesi’nin öğrenci kabul edebilmesi için “Devlet Hastanesi”ni kurban vermemiz gerekiyordu ve ben “Verelim” diyenlerden olmuştum.

Karşı çıkanlar Tıp Fakültesi Hastanesi yapılarak fakültenin eğitime başlamasından yanaydılar. Öyle olsaydı Tıp Fakültesi hala faaliyete geçmemiş olacaktı.

Tıp Fakültesi’nin kurucu dekanı da olan CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’e o günlerde “Hocam hele bir Tıp Fakültesi faaliyete geçsin. Fakülte’nin kendi binası ve hastanesi yapılınca Devlet Hastanesi’ni geri isteriz” demiştim. Hoca da hak vermişti…

Şimdi Devlet Hastanesi’ni geri istemek için gün bu gündür…

xx        xx        xx

Törene Vali Amir Çiçek’in yanı sıra, Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Ali Çekiç, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, kamu kurum müdürleri, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığınca AKM salonunda düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı etkinliğinde Doçentlikten Profesörlüğe terfi eden 6 öğretim üyesi ile Yardımcı Doçentlikten Doçentliğe terfi eden 7 öğretim üyesinin cübbe giyme töreni düzenlendi.

Törenin ardından ise Tıp Fakültesi öğrencileri ile doktorlar arasında ayrı ayrı gerçekleşen fotoğraf yarışmasında dereceye girenlerin ödülleri verildi.

Muğla da ödülünü bekliyor…

Senelerce barakalarda “klinik hizmeti” alan; günlerce, aylarca bekleyip bodrum kat dehlizlerinde uyduruk mekanlarda röntgen, ultrason, emar çektiren; “depreme dayanıklı değil” raporu bulunan derme çatma bir yapıda sağlığına kavuşmaya çalışan Muğlalı hem Diş Hekimliği Fakültesi’ni hem de artık yeni bir Devlet Hastanesi’ni hak ediyor…

xx        xx        xx

Törende, Vali Çiçek, bundan 20 yıl önce hastaların muayene parasını ödeyemedikleri için hastanelerde rehin kaldığı dönemlerin artık geride kaldığını belirterek, “O dönem doktor arkadaşlarımızın canla başla çalışma gayreti bulunmasına rağmen, nedense o zaman sağlıkta sıkıntılar yaşadık. Sağlıkta dönüşümün asıl hedefinde, merkezinde insan var. Sağlıkta dönüşüm sadece Sağlık Bakanlığında değil, Tıp Fakültelerimizde de, özel sağlık kuruluşlarında da dönüşüm en iyi şekilde yürüyor.” ifadesinde bulundu.

Vali Çiçek yerinde bir tespitte bulunmuş.

Sağlıkta gerçekten 20 yıl önce yaşanan sorunların önemli bölümü bugün yaşanmıyor.

Ama Muğlalı hala depreme dayanıklı olmayan binalarda sağlık bulmaya çalışıyor. Sağlık hizmeti vermeye çalışanlar da “mutsuzluk” içinde aynı kaderi paylaşıyor…

xx        xx        xx

Törende Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Muğlalıların ve kamuoyunun ortak kanaatinin Muğla’da bir Şehir Hastanesi açılması olduğunu ifade etti.

Rektör Harmandar konu ile ilgili şunları söyledi:

Sağlıklı bir toplum oluşturmak için sağlıkla ilgili bütün etkinliklerimizin, hastanelerimizin son derece gelişmiş olması gerekir. Tıp Fakültesi’ne ve sağlık eğitimine özel önem veriyoruz. Bu yıl İngilizce Tıp’ın açılması için Dekanımız çok gayret gösterdi. YÖK üyelerini inandırdık, İngilizce Tıp bölümünü açtık. Muğlalıların ve bu bölge insanının sağlık sorunları burada çözeceğiz ve bunda kararlıyız. Muğla’nın sağlığı sahipsiz kalmayacaktır. Şu anda inşaatı devam eden hastanemiz tamamlandıktan sonra bizim yine de hastaneye ihtiyacımız olacak. Bu konuda Muğlalıların ve kamuoyunun ortak kanaati Muğla’da bir Şehir Hastanesi’nin kurulmasıdır

xx        xx        xx

Başkan Gürün de Rektör Harmandar gibi Muğla il merkezinde bir “Şehir Hastanesi”nin şart olduğu görüşünde. Aynı konuda Başkan Gürün şöyle diyor:

Bunun yanında Muğla’da inşaatı devam eden Tıp Fakültesi Hastanesi’nin tamamlanmasından sonra mevcut hastanemiz iyileştirilmeli. Bu alana en az 350 yataklı bir hastane yapılmalı. Tıp Fakültesi Hastanesinin yükünün azaltılması şart. Orada araştırma ve uygulamaya önem verilmeli. Belki orası da ileride yetmeyecek 475 yataktan 700’e çıkarılması gerekecek. Şu andaki mevcut hastanenin yerine en kısa zamanda ve süratle Muğla’nın ihtiyacı olan Kent Hastanesi’nin projesi yapılmak zorunda. 2. basamak sağlık hizmetinin burada verilmesi gerekir

Aynı görüşteyim…

Adı “Şehir Hastanesi” olur, “Kent Hastanesi” olur, her ne olursa olsun Muğla’nın 2. Basamak Sağlık Hizmeti veren bir hastanesi de olmalı…

xx        xx        xx

Bu günlerde en çok konuşulan şu: Şu anda hem ikinci, hem üçüncü basamak sağlık hizmeti vermekte olan Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi yeni binasında üçüncü basamak ağırlıklı sağlık hizmeti vermeye başlayacak. Bir süre sonra yatak sayısı yetmeyecek ve tek kişilik odalar çift kişilik haline gelmeye başlayacak…

Mevcut hastanenin “konforuna” dönülecek!

Muğla yıllarca onca rezilliği bunun için mi çekip, sabır gösterdi?

Türkiye’de Devlet Hastanesi olmayan il merkezine sahip tek ilin Muğla olduğunu biliyor musunuz?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.