Muğla denizlerinde ceza dalgası

Bu haber 01 Ocak 2015 - 23:16 'de eklendi ve 707 kez görüntülendi.

mugladenzlerrÇevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce Bakan Güllüce, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir’in, çevre ve deniz kirliliğiyle ilgili meclise verdiği soru önergesine cevap verdi. Bakan Güllüce tarafından cevaplandırılan soru önergesinde Muğla ve Antalya’da yıl içinde deniz araçlarında yapılan denetimlerde 13 milyon 653 bin lira idari para cezası kesildiğini, deniz araçları üzerinde 483 denetim yaptıklarını, mevzuata aykırılık tespit edilenlere ceza kesildiğini ve kirliliğe asla izin vermeyecekleri ifadeleri yer aldı.
Haber Merkezi
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce Bakan Güllüce, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir’in, çevre ve deniz kirliliğiyle ilgili sorularına cevap verdi. Yıl içinde gemi ve yatlar üzerinde 483 denetim yapıldığını belirten Güllüce, mevzuata uymayan, kirliliğe sebep olan deniz araçlarına toplam 13 milyon 653 bin lira idari para cezası uygulandığını açıkladı.
CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir’in, “Muğla’da denizlerin gemiler tarafından kirletilmesi konusunda hangi önlemleri alıyorsunuz? Özellikle Dalyan’da motorların yol açtığı kirliliğin önlenmesi konusunda yapılan çalışmalar nelerdir? Bafa Gölü’nün kirliliği hakkında yapılan çalışmalarda son durum nedir?” şeklindeki sorularına cevap veren Güllüce, gemilerin “gemi takip” ve “mavi kart” sistemleriyle izlendiğini hatırlattı.
Muğla ve Antalya’da 37 atık alım istasyonunun hizmet verdiğini ifade eden Güllüce, “Kıyı tesislerinde her liman ve marinada, lisanslı atık tesisleri bulunuyor. Tesislerde toplanan sintine atıkları, lisanslı olarak bertaraf edilmektedir. Bu kapsamda gerçekleştirilen 483 denetimde, mevzuata aykırılık tespit edilen gemilere 13 milyon 653 bin 524 lira idari para cezası uygulanmıştır. Mavi kart sistemi, 2015 yılı sonuna kadar tüm kıyı illerimizde uygulanacaktır” dedi.
Güllüce, Bafa Gölü’ndeki kirlilik ile ilgili olarak da, gerekli tedbirlerin alındığını açıkladı ve “Bu konuda Bafa Gölü Havza Koruma Eylem Planı kapsamında çalışmalar devam ediyor. Aydın ve Muğla sınırları içerisinde yer alan Bafa Gölü’nün kalitesine etki eden faktörlerden olan Büyük Menderes Nehri, havzada bulunan tüm illerden kaynaklanan kirliliği taşıyarak göle ulaştığından, konu ile ilgili olarak Aydın ve Muğla Çevre ve Şehircilik il müdürlüklerimize ilgili yönetmeliklere aykırı bir durum olup olmadığının tespit edilmesi ve gereğinin yapılmasıyla ilgili talimatlar verilmiştir. Büyük Menderes Nehri’ne atık su deşarjı yapan tüm kaynaklar denetleniyor ve kanuna aykırı davrananlar hakkında gerekli idari yaptırımlar uygulanıyor” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.