MUĞLA DA BU HAFTA

Bu haber 11 Nisan 2012 - 0:00 'de eklendi ve 959 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

İlimizde bu hafta içinde önemli toplantılar oldu. En son toplantı Üniversite ve onun ilk nüvesi olan Yüksekokulun açılışı hakkında emeği geçenlerden hayatta olanları gördük, dinledik. Bana bu paye paylaşılmış gibime geldi. Yüksekokul için ilk dosya hazırlayan AP Senatörü İlyas Karaöz ile Prf Cenap Birgili’dir. Toplantıda İlyas Karaöz vardı, ama Cenap Bilgili yoktu. Dosya ile ilk gidilen yer İmar bakanı merhum Haldun Menteşeoğlu’nun makamı idi. O tarihte YÖK başkanı merhum Doğramacı idi.
Haldun Bey, bir yandan dosya hakkında bilgi alırken, Doğramacı telefona bağlandı. Durum kendilerine anlatılınca, ilk soru binanız var mı olmuştu. Konuşma devam ederken bir yandan Muğla valisi ile bağlantı kuruldu. Vali Hasan Basa cevap veriyordu; Yeterli binamız var. Bu güzel haberden sonra, bakan bey Cenap beye dönerek, başka ne gerekiyor hemşerim benim diye hitap ederken, İlyas bey ile tatlı tebessüm edildiğini gördüm. Bu şekilde hazırlık yapıldığı halde okul 1974’de açılabildi.
Yüksekokulun Muğla’ya gelişi CHP, Selamet partisi dönemini nasip olmuştur. Yüksekokulun gelmesinden itibaren, bizler ve her yetkili Üniversite hayali ile hazırlık içinde olmuştur.
ÜNİVERSİTE SÖZÜNÜ İLK TELAFFUZ EDEN TURGUT ÖZAL’DIR
Anavatan iktidarının ilk yıllarında Muğla’dan bir heyet olduk bizzat başbakan Özal’a gittik. ANAP İl başkanı Şükrü Zeybek bize milletvekili Ahmet Altıntaş ile buluşturdu. Ahmet Altıntaş Muğla Orman bölge müdürü iken tanıdığımız Muğla dostudur.
Heyetimizde Muğlaspor’a yapılmasını istediğimiz spor tesisi için gidenler, Anadolu lisesi binası yapılması için gidenler, birde Muğla’daki SİT binalar hakkında adaletsiz uygulama olduğunu anlatabilmek için gidenler idi.
Merhum başbakan Turgut Özal bize mecliste randevu verdi. Bizleri çok samimi olarak dinledi ve işimizin Milli eğitim bakanı Emir Oğlu ile Kültür bakanı Mesut Yılmaz ila ilgili olduğunu anladı ve her iki bakanı yanına çağırdı. Mesut Yılmaz’a şunları söyledi: Genel müdürlerini topla bu çalışma tarzını yenilik getirin. Bu şikayetler yurdun her yerinden gelmeye devam ediyor dedi.  Bakan Mesut Yılmaz bize belirli bir saatte randevu verdi ve bizden ayrıldı.
Biz orada Başbakan ve bakan Emir Oğlu ile kalınca başbakan, Emir Oğlu’na dedi ki; Muğla’ya iki önemli yatırım yapmak zorundayız. Birisi Anadolu lisesi binası, öteki daha da önemlidir. Şimdilik Muğlaspor için istenen tesis aslında Muğla Üniversitesine yapılacaktır. Biliyorsun Muğla Üniversitesi hakkında seninle konuştuk dedi. Cevap şöyle idi;  Efendim evet de bütçemiz bitti. Ne demek bütçe bitti. Hemen ek bütçe yap. bizler Üniversite sözünü duyunca havalara uçtuk ve hemen yönümüz yönlendirmemiz hız kazandı.
Heyetimiz şöyle idi: Ahmet Altıntaş, Şükrü Zeybek, Hüseyin Nizamoğlu, Hamdi Gürsoy ve Özer Cezayirli’yi hatırlıyorum.  ANAP zamanında sona doğru yaklaşılmıştı. Üniversitenin açılma tarihinde, Süleyman Demirel hükümeti vardı. Büyük şans olarak kabinede Muğlalı bakan da vardı.  Kabinede Muğla kararı alınırken hemşehrimizin ağırlığı olmuştur. Her Muğlalının bildiği gibi Süleyman Demirel Muğla dostudur. Daha evvel Haldun Menteşeoğlu’na, Muğla için açık bono veriyorum diyen kendisidir. Bilindiği gibi Muğlalı bakan Erman Şahin idi.
MUĞLA’DAKİ DİĞER TOPLANTILAR
Ak Parti Milletvekilleri yaptıkları toplantılarda Muğla için nelerin yapılması programa alındığını net bir şekilde açıkladılar. Geçen dönem sesini duymadığımız Yüksel Özden bu defa adeta şahlanıyor. Ali Boğa kardeşimiz de yüksek bürokrasiden geldiğini ispat ediyor.
Muğla’ya iki baraj, Muğla merkeze TOKİ’den 700 daha ev, üniversiteye ilahiyat fakültesi, Merkez ile Ula ve Yatağan’a 50 yıl geleceğe hitap edecek içme suyu, şehir merkezine doğal gaz tesisi ihalesi de hazır gibidir. İkinci toplantılarında Tıp fakültesi hastane binası maketi görüntülendi. Daha neler neler. Mademki bunlar meyveli ağaç oldular. Mademki beceri ve başarının sırrını biliyorlar! Öyle olduğunu inanarak bende bir kaç önemli, aynı zamanda olmazsa olmaz karar veya kanunsa kanun çıkarılmasını istiyorum, İstiyoruz!
Muğla’yı örnek alarak Belediyeler: Sokak, cadde, bulvar isimlerini kendi meclis kararı ile koyamaz. Daha evvel konulmuş uygun olmayan bu gibi adları iç işleri bakanlığı ve Hukuk birlikte hareket ederek düzeltir. Bir önemli konu, İş yerleri adı önce Türkçe olmalı yedek olarak yabancı dil düşünülmelidir.
Anıtlar kurulu kararı yanlışsa, bunu düzeltecek makam yok. Aslında Kurul yeniden bir görüşle var olmalıdır. Elimde İzmir ikinci bölgeden istifa eden bir üyenin beyanı var. Bu açıklamaya göre, dün buğday tarlası olan yerler bir gecede tarihi deniliyor. Bu kadar yetki ile bu kurul taraf olursa ne olacak? Sayın vekillerimiz; meclisteki bu güç ile ne kadar eğriler varsa hepsini düzeltmek göreviniz olmalıdır.
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.