Muğla CHP’sine Ne Oluyor?

Bu haber 03 Haziran 2019 - 1:46 'de eklendi ve 1.335 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Hüseyin Kocabıyık

Sevgili okurlarım bilindiği üzere Ege ve Akdeniz illerinde ve bazı büyükşehirlerde yapılan seçim CHP’nin zaferi ile sonuçlandı. Nasıl mı? Aydın, İzmir, Burdur, İstanbul her ne kadar seçimler yenilense de. Yine ayrıca Ankara, Mersin, Adana, Eskişehir ve daha buna benzer bazı yerlerde AK Parti kan kaybetti. Muğla’ya gelince CHP içinde o kadar hizipleşme olur da parti yara almaz mı? Elbette alır, Yapılan bu yerel seçimlerde Muğla şimdiye kadar böylesine ağır bir yara almamıştı. Muğla’da bu AK Parti’nin zaferi değildi. Muğla CHP’nin kızgın ve kırgın olan o kadar CHP seçmeni vardır ki sormayın. Bu kez ne yaptı CHP seçmeni başta Muğla ili olmak üzere ilçelerde o kadar oy kaybedildi ki sormayın?

Sevgili okurlarım Muğla’da ön seçim olmaması CHP seçmenini küstürdü ve bir de milletvekili sıralamasında Muğla seçmeninin istediği gibi milletvekili sıralaması olmadığı dile getirildi. Ben gitmiş olduğum ilçe ve köylerde 1.sıra Milletvekili Mürsel Alban’a karşı çok tepki olduğunu gördüm. Bir de ne gördüm biliyor musunuz 4. sıra Milletvekili Adayı olan Süleyman Girgin: Eğer dördüncü sıra milletvekili adayı olmasaydı CHP Muğla’da 3 milletvekili çıkaracaktı. Sayın Girgin dik duruşu, sendika başkanı olması nedeniyle bütün ilçe ve köylerde dolaşıp seçmenden oy istedi ve böylelikle 4 milletvekilini zor çıkardı Muğla CHP’si.

Sevgili okurlarım Muğla ve ilçelerinde hele hele CHP’nin kalesi olarak bilinen Muğla, Yatağan, Köyceğiz, Ula, Ortaca ve Dalaman gibi ilçelerde CHP’nin mağlubiyeti ile bittiğini ben değil CHP seçmeni rahatlıkla söyleyebiliyor. Hiç tahmin eder miydiniz 45-50 yıldır CHP’nin kalesi olarak bilinen Yatağan’da AK Parti, CHP’ye 3450 oy fark attı. Bu ne demek CHP’de bir şeyler oluyor demek. Onun için CHP yetkilileri aklını başına almalı. Muğla CHP’sinin sancılı günlerini geride bırakıp birlik ve beraberlik içinde olmalı, onun da tek nedeni öncelerden olduğu gibi gelecek seçimlerde de delege usulü ile seçim yapmalı. Elbette siz CHP yetkililerinin neler yaptığını biliyorsunuz ama aklınızı başınıza toplayın. Şu Muğla’daki CHP kırgınlarının bir araya getirilmediği takdirde daha mağlubiyetlere uğrarsınız. Bu vesile ile İstanbul’un CHP’li Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun güler yüzlülüğü ve sempatikliğinin yanı sıra yapmış olduğu konuşmalarla kendisini Türkiye’ye hayranlık bıraktırdı. Bu hareketleri bir nebze de olsa Muğla CHP’lilerini sevindiriyor diyorum sevgili okurlarım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
gerçek CHP'li 03 Haziran 2019 / 17:16

2014 Yerel seçimlerinden sonra Büyükşehirde CHP karşıtı kadrolaşma başladı. Büyükşehire işçi alımlarında hiçbir İlçe Başkanı, parti yöneticisi, delege ve parti üyesine sorulmadan işçi alındı. 2015 İl Kongresinden sonra sesini çıkaran partililere başta İl Yönetimi ve ona biat eden İlçe yönetimlerince İl Genelinde saldırılar başladı. Aynı tarihte Büyükşehirde CHP’li ve solculara sistemli şekilde baskılar başladı. Hiçbir partiliye sahip çıkmayan Mürsel Alban’ın 1 sıraya konması parti tabanında tepki gördü. 4 İlçenin kaybedilmesi ve Büyükşehir seçiminde % 36 oy alınmasına sebep olanlar derhal istifa etmelidir. Başta İl Başkanı, yönetimi ile ona biat eden İlçe yönetimleri CHP’nin yakasından düşsünler artık. Genel Merkez 4 İlçenin kaybedilmesine ve Büyükşehir oylarının % 36’ya düşmesine sebep olanları partiden atmazsa gelecek seçimlerde partimiz CHP Muğla’da baraj altında kalır.

Nabide Kılınç 07 Haziran 2019 / 13:01

2014 seçimlerinde örneğin Yatağan’ın durumu ortada iken zor şartlarda seçime bir hafta kala Haşmet bey kendi özel çabaları ile seçimi göğüsledi. Şimdi hep aynı şeyi yazıyorum o günkü gerçek 3000 3500 oy vardı gelmeyen. Ve yine yazıyorum ki,bu konuda genel toplantılarda danışma toplantılarında, kongrelerde masaya yatırılmış gereken tedbirler ve çalışma programı konmuş mu hayır. Konmamış ki 2019 yerel seçimlerinde kaybedildi. Diğer ilçeleri de aynı oranda ele alabilirsiniz. bu kadar ilçe kaybı yaşanacaktı. Ben buna göz yumuldu geçildi dikkate alınmadı böyle ciddi ağılıklı çalışmalar yapılmadı tespitini koydum. O nedenle şöyle yazdım ciddi ilçe ve oy kaybına uğrayacağız. Nihayet sonuç ortada idi. Geçiniz, demektir bu. Yatağan’da 0 3000 3500 oy nereye gitti diye yazanlar bugün geldi seçimi aldı.Kaçınılmaz alacaktı. O nedenle kongrelerde danışmalarda ancak eski milletvekili yeni milletvekili il ilçe yöneticileri vs tüzük getirilip gereksiz konuşmalar ile veya bu gerçeklere değinmek isteyenleri susturup masaya yatırmak istedikleri sorunları dile getirmeye çalışanları kızarak tavırlar tüzükler konarak yol yöntem olmayan bir yöne sürüklendi. Sonuç gelecekti.Gerçekleri yazdı siyasi kırılmalarla geçen beş yıllık süreç dedik, bunların önlem alınması lazım konuşulması lazım dedik, hayır dendi. neredeyse kendilerinden değil ilanı yapıldı.Kendileri neredendir.? Biz aynı CHP varlığının birliği dirliği yüksek gururu için çalışmaktayız. Gerçeklerin çıkarlarla çarpışmasını dönüştürmek değil, örtmek hiç değil dava adamı olmak bir olmak lazımdır. Muğla’nın yeniden diriltilmesi CHP nin başlıca siyasi hamlesi olmak zorundadır.

gerçek CHP'li 07 Haziran 2019 / 21:52

Sayın Nabide Kılınç Büyükşehirde çalışan iki işçinin seçimden önce sosyal medyada anlattıkları her şeyi anlatıyor. 1- “Beni Muğla otogarında temizlik işlerine verdiler. Amaçlarının CHP’li personeli yıpratmak olduğunu düşünüyorum. Ya istifa edeceksin ya katlanacaksınız. Bizim yerimize giren adamlar CHP’li değil. Neden CHP’lilerin harcandığını ben çözemedim.
2- “Benim Osman başkanla bir derdim de yok. Yaşadıklarımı anlatıyorum. Göreve gelen müdürler CHP’li personeli yıpratmaya çalışıyorlar. En büyük sıkıntı CHP’li olmamızdı. İlk başlarda Osman Başkanı savundum. Ama sonunda istifaya zorlandım.” diyorlar. Bu iki işçinin anlattıkları her şeyi açıklıyor. Bu işçilerle uğraşan CHP karşıtı kadrolaşma hala görevde duruyor.