“Muğla CHP’nin Kalesi Değil”

Bu haber 29 Haziran 2016 - 0:15 'de eklendi ve 1.201 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dün anlatmaya çalıştığım umarım anlaşılmıştır.

Datça meselesini gündeme taşıyan keşke AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk değil de AK Parti’nin Datça İlçe Başkanı veya Muğla İl Başkanı olsaydı. Orada İl Başkanı Mürsel Alban olduğu halde o polemik trenine neden son anda CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan da binme gereği duydu?

Neyse…

Hep söylüyorum. Söylemeye de devam edeceğim. Milletvekillerinin öteki siyasilerin danışmanları hiç mi yol yordam bilmezler, danışmanlık yaptıkları insanı uyarmazlar. Bir açıklama yapıyorlar, yazılı veya sözlü “öfke soslu aşure” gibi.

Uyguladıkları yöntemin işlerine yaradığını düşünüyorlarsa da yapacak bir şey yok tabi…

Belediye Başkanları bu sözlerime alınganlık göstermesinler. Onlar konunun dışına çıkmazlar… (!)

 

xx           xx           xx

Belli periyotlarla basınla buluşursunuz, bu çaylı veya yemekli veya kahvaltılı bir sohbet toplantısı olur. Orada istediğinizi konuşursunuz.

Yaptığınız belli bir konuda açıklama yapmak, bilgilendirmede bulunmak veya yanıt vermek ise onun dışına çıkmazsınız. Çıkarsanız, gazeteci “cımbızlar”, istediğini görür istemediğini görmezden gelir. İşte o zaman gazeteciye kızmaya hakkınız olmaz.

Hak eden arkadaşlarımız elbette oluyordur. Ben de hak ediyorumdur, ama…

Neyse biz işimize bakalım.

Milletvekili Öztürk’ün partisinin İl Merkezi’nde yaptığı açıklamanın metnine “AK Parti Milletvekili Öztürk: ‘CHP’nin Muğla’da parmakla gösterilecek tek bir projesi yok” diye başlık atılmış.

Hiç düşünmemiştim. Şöyle bir düşündüm, yok… Var mı?

 

xx           xx           xx

Sakın birileri kalkıp, Katı Atık Depolama Tesisleri yapılıyor, köy (mahalle) yolları v.s. yapılıyor demesin. “Proje” başka bir şey… Örneğin Muğla Kentsel SİT Alanı’nın otantik havası ile sokak sokak veya semt semt turizme açılması… Yatağan Bağyaka Sıcak Sularının Çevredeki Sivil Mimarlık Örneği Evlerle Birlikte Ele Alınıp Termal Turizme Kazandırılması…

Daha pek çok proje örneği verilebilir. Bu köşede çok proje üretildi!

Katı Atık Depolama Tesisleri’nin de yer seçimi yanlış. AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk Bodrum’dakine karşı çıkıyor, İl Merkezi’ndekini görmezden geliyor!

 

xx           xx           xx

CHP İl Başkanı Mürsel Alban ve CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldankonu Datça’da alacak verecek meselesi” olduğu halde Milletvekili Öztürk’e yanıtlarında neredeyse “senden çevreci mi olur” türünden ifadeler kullanıp, kendisinin Büyükşehir Belediyesi’nin Bodrum’da kurmaya başladığı Katı Atık Toplama Tesisi’ne karşı çıkmasına tepki gösteriyorlar…

Hal böyle olunca Milletvekili Öztürk’te çıkar Datça üzerinden senin “emek, emekçi dostu olmadığını” söyler. “Samimi değilsiniz” der…

Allah aşkına o Turgutreis’te kurulmakta olan tesisin yer seçimi doğru mu?

Bunu CHP’lilere soruyorum…

Allah aşkına Muğla il merkezindeki (Akkaya yolu) yapımına başlanan tesisin yer seçimi doğru mu? Buna neden karşı çıkmıyorsunuz? Turgutreis’te kurulacak tesiste yer seçiminin yanlış olmasının,100’lerce çam ağacının kesilmesinin sorumlusu tek başına CHP’li Büyükşehir Belediyesi mi? Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve hatta Tarım İl Müdürlüğü nerede?

Bu soruyu da Marmaris’te ormanın içine kurulan Katı Atık Toplama Merkezi’ne karşı çıkmadıklarını belirten AK Parti Milletvekili Öztürk’e soruyorum…

 

xx           xx           xx

AK Parti Muğla Milletvekili Öztürk’ün hafta sonunda partisinin İl Merkezi’nde yaptığı basın toplantısının basına servis edilen yazılı metnine atılan başlıklardan biri de “Muğla, CHP’nin Kalesi filan değil. AK Kadrolar 2019’da Yerelde de İktidar Olacak” şeklinde olmuş.

Ben bu başlık için “İnşallah” diyorum.

Çünkü o zaman çevreciler “yerel yönetimden kaynaklı” çevre meselelerinde ayağa kalkacaklardır.

Çünkü o zaman iktidarın Muğla’da yatırımlarına yerel yönetimin engel olduğu savının anlamı kalmayacaktır…

Ancak ben “Muğla’nın CHP’nin Kalesi olup olmadığı” konusunda Sayın Öztürk’e katılamıyorum!

 

xx           xx           xx

Söz konusu metnin girişinde Milletvekili Öztürk şöyle demekte;

Büyükşehirle veya CHP ile bir problemim yok. Yeter ki proje üretsinler takıldıkları yerde gelsinler destek olalım. Biz kavgada etmek istemiyoruz kimseyle. Ama kimseye de Muğla CHP’nin kalesidir algısını yaymasına izin vermeyeceğiz. Muğla CHP’nin kalesi falan değil. Allah izin verirse biz hep beraber bunu hizmetlerimiz ile göstereceğiz

Biliyorum dünkü ve bugünkü yazıma CHP’nin yerel kurmayları kadar Milletvekili Öztürk’te tepki gösterecektir. Severim kendisini. Hadi buraya kadar yazdıklarımı silip atalım, yok sayalım… Üstteki sözlerine ne diyeceğiz?

Büyükşehir veya CHP ile bir probleminiz yoksa kaleyi filan neden karıştırıyorsunuz. Üstelik doğal ve eşyanın tabiatına uygun olarak onların sizinle problemi var!

Hem söyler misiniz AK Parti iktidarının Muğla ile ilgili projesi var mı?

 

xx           xx           xx

Doğrudur, Muğla CHP’nin kalesi değildir. Muğla Demokrat Parti (DP), Adalet Partisi (AP) ve ANAP (Anavatan Partisi) ile hep “merkez sağın, liberal demokratların” kalesi olmuştur.

Bugün Muğla yerelinde CHP iktidarda ise bu “78 kuşağınınMuğla’da bıraktığı kredinin sonucudur.

Bugün Muğla’yı CHP’li Belediyelerde yönetenler, 78 kuşağının devrimci mirasını tüketirlerken; AK Parti’nin Muğla’yı siyasi değil de ticari anlayışla yönetmesini kullanarak başımızdadırlar… Tabi aslında kimsenin başının üstünde değillerdir!

Nasıl Türkiye’de CHP, AK Parti’nin bir şansı ise, Muğla’da da AK Parti, CHP’li yöneticilerin bir şansıdır! Yani Muğla CHP’nin kalesi değildir, ama AK Parti’nin kalesi de değildir!

 

xx           xx           xx

Milletvekili Öztürk, CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban’a yanıt verirken bir de Yatağan ve Seydikemer’deki Yüksekokullar ile Ula’nın Akyaka Mahallesi’nde yapılacak Yüksekokul için Kalkınma Bakanı Efgan Ala ile görüşüp, 1’er milyondan toplam 3 milyon ödenek çıkarttıklarını ve paranın Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bütçesine aktarılacağını söylemiş. Güzel… Ama ardından Öztürkbu çalışmaların uzun yıllardır tamamlanamadığını” vurgulamış… İşte bu vurguyu anlayamadım. Mimarlık Fakültesi de uzun yıllardır tarihi lise binasını alamadığı için öğrenci alamıyor. Bu konu da Milletvekili Öztürk’ün ellerinden öper…

 

xx           xx           xx

Milletvekili Öztürk daha çok şey söylemiş. Köşemde yer kalmadı. Ama şu sözlerini de paylaşmalıyım;

KİT Komisyon üyesi seçildim. İşte en son emlak mekul değerler, borsa ve 4 tane alt kurumunda, alt komisyon başkanlığını verdiler bize. O arada ben zaten Milli Savunma Komisyonu üyesiyim dedim. Sen meclise en çok devam eden vekillerden birisin, bunu da sana verdik dediler. Yani bunu niçin söylüyorum, Muğla’da çok gözüküyorum ama bundan daha çok meclisteki asıl görevlerimi ifa ediyorum.

Kendisini tebrik ediyoruz. Hasan Özyer’i pek gören yok. Nihat Öztürk öyle mi? İl Başkanı gibi her yerde… 6 milletvekili içinde en çok çalışan diyebiliriz. Kutluyoruz.

——————————————–

Günün Sözü;

“Ya kırdığın gönlü Allah seviyorsa? Bilemezsin, bilseydin ödün kopardı, dokunamazdın!”

Hz. Mevlana

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
mehmet kaya 29 Haziran 2016 / 20:37

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, İç İşleri Bakanı Efgan Ala basım hatası oluşmuş. 78 kuşağının direnişi olmasaydı bu gün Muğla Belediyesi MHP li olabilirdi. Bu konuları çok iyi bilirsiniz bir gün geniş olarak o günleri yazarsanız herkes bilinçlenmiş olur. Yeni yetişen gençlerin bunu bilmesinde yarar olduğu kanısındayız.