“Muğla CHP’nin Başını Ağrıtacak Teklif!”

Bu haber 11 Ocak 2014 - 0:00 'de eklendi ve 2.015 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla’nın çok takip edilen internet gazetelerinden biri haberine başlığı böyle atmış:

Muğla CHP’nin başını ağrıtacak teklif!

CHP Muğla’da önümüzdeki yerel seçime AK Parti ile son genel seçimdeki 70 bin oy farkı ile çıktı. Üstüne ortalığa ayakkabı kutuları saçıldı. Cemaat ile AK Partiistikbal savaşı” veriyor.

CHP için bundan iyisi Şam’da kayısı…

Öyle olmasa CHP Muğla’ya bir yıl gibi bir süre “ön seçim umudu” yaşatıp, üç dönemde Muğla il merkezini nereden nereye taşımadığı ortada olan Osman Gürün’ü Büyükşehir atama belediye başkanı adayı ilan eder miydi?

xx        xx        xx

Muğla’da CHP’nin başını ağrıtacağı söylenen teklif, geçen Perşembe günü DYP (Doğru Yol Partisi) Genel Başkanı Çetin Özaçıkgöz’ün Muğla basınının bulunduğu ortamda telefonla CHP’nin Muğla Büyükşehir Aday Adaylarından Musa Gökel’e yapmış olduğu Büyükşehir adaylığı teklifi…

CHP’nin bu tekliften başı ağrımaz. Hatta Gökbel o teklifi kabul etmiş olsa da başı ağrımaz!

Ama Türk milletinin hafızasının “balık hafızası” olduğu ve hatta o hafızanın 26 gün canlı kaldığını öne sürenler var.

Ayrıca eski dost düşman olmaz. Hiç merak etmeyin, Cemaat ile AK Parti o “istikbal savaşından” bir biçimde el sıkışarak çıkar!

Çıkmazsa da Muğla’da Cemaat’in il genelinde bir seçimi etkileyecek güce sahip olduğunu sanmıyorum.

xx        xx        xx

Doğru Yol Partisi’nin Musa Gökbel’e adaylık teklifi CHP’nin başını ağrıtmaz, ama düşündürür… CHP düşünmeli…

Musa Gökbel, Muğla’ya ön seçim sandığının gelmesi ve CHP’nin geleneksel çizgilerine çekilmesi için yaktığı “Çoban ateşi” sürecinde ve o sürecin rüzgarı ile Muğla’ya gelip giden sandığın gelip-gitme sürecinde Muğla’nın köy ve beldelerinin tamamına yakınında insanlara dokundu, o insanların (sağlı-sollu) büyük bölümünün umudu haline geldi.

Yaşananlar gelecekte sosyoloji ve siyasal öğrencilerinin araştırma konusu olabilir; Musa Gökbel Muğla’da CHP, AK Parti ve MHP’nin ardından dördüncü parti haline geldi!

Bu durum CHP kurmaylarını, özellikle yerel kurmayları düşündürmelidir…

xx        xx        xx

Bu durum öteki partilerde düşünülüp, değerlendirilmiş olmalı ki Gökbel Büyükşehir adaylığı için teklifler alıyor. Sadece Gökbel değil, CHP’nin Muğla’daki ilçelerinde de teklifler alanlar var!

Bunlar spekülasyon olabilir. Musa Gökbel ile ilgili spekülasyon da çok. İşte bu noktada Musa Gökbel ile ilgili söylenenler değil, Musa Gökbel’in kendisinin ne söylediği önemli…

DYP’den Musa Gökbel’e teklif geldiğini duyuran haberlerde DYP Genel Başkanı Çetin Özaçıkgöz, “Bugün aranızda bulunan sevgili vekilimiz sayın Musa Gökbel’i Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak görmek istediğimi de huzurunuzda ifade etmek istiyorum. Musa Gökbel’e teklifimi şuanda yapmış bulunmaktayım. Yeter ki oda bizi sevgi ile kucaklasın.” demiş. Ama Gökbel Olur.” dememiş!

xx        xx        xx

Daha önce DSP Genel Başkanı Masum Türker’in de kendisiyle görüştüğü Musa Gökbel ya ne demiş?.. Şöyle demiş:
Muğla’da Sayın Genel Başkanın bu teklifi beni onurlandırdı. Kendileri başta olmak üzere DYP İl Başkanı ve yönetimi CHP’den aday adaylığım döneminde de bana tam destek verdiklerini açıkladılar. Bu destek yeni bir destek değildir. Büyükşehir adayı olmam önemli değil. Önemli olan şehir ittifakının oluşmasıdır.

Bu kentte kime, neye karşı ittifak? Gökbel’in bu soruya yanıtı DYP Genel Başkanı Özaçıkgöz ile yaptıkları görüşmenin ardından yaptığı açıklamada şöyle olmuş:
Menteşeyi yönetemeyen Büyükşehri yönetemez.

xx        xx        xx

Musa Gökbel’e MHP ve DP’den de teklif olduğu söyleniyor. Hatta AK Parti’den bile… Bir tek CHP’den yok! Ama CHP tabanı Gökbel’i dikkatle izliyor…

Gökbel teşkilatçıdır… “Önemli olan şehir ittifakının oluşmasıdır” diyorsa, o ittifak tarlası sürülmeye başlamış demektir!

Herkes Gökbel’in CHP’nin Büyükşehir adayının belirlenmiş olmasına rağmen Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı’ndaki Seçim Bürosu’nu neden kapatmadığını merak ediyordu. Şimdi anlaşıldı…

Gökbel DYP İl Merkezi’nde gazetecilerle sohbetinde şöyle devam etmiş:

Partimin genel başkanı üye bazında temayül yoklaması yapılacağını açıklamıştı. 9 Eylül tarihinde sayın genel başkan yardımcım Muğla’da düzenlenen gecede sandık sözü vermişti. Baktılar sandıktan ve temayül yoklamasından atayacakları isim çıkmıyor. Bu defa kamuoyu yoklaması yaptılar. Kamuoyu yoklamasında da atayacakları isim çıkmadı. Orada da ben çıktım. Sonunda atamayı yaptılar. CHP üyelerinin büyükşehri yönetecek ismi seçmelerine izin vermediler. Bu gün bu kentin geleceği çalınmıştır. CHP’nin Muğla’da ki geleceği çalınmıştır.

xx        xx        xx

Gökbel’in son sözleri dikkat çekici.

Bu kentin geleceğini kim çaldı? CHP Genel Merkezi mi, İstanbul Sermayesi mi?

Bodrum’da Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un CHP’ye transferini ve atamasını sağlayanlar, bunu hangi amaçla yaptılarsa, Musa Gökbel’i o amaçlarına engel mi gördüler?

xx        xx        xx

Gökbel önümüzdeki günlerde nasıl olsa bu soruların yanıtını da verecektir.

Musa Gökbel, Çoban Ateşi’ni Yatağan’ın Bozüyük Beldesi’nde yakmıştı. “Parti içi demokrasi” projesini o zaman açıkladığı iki gazeteci Nejat Altınsoy ve ben olmuştum. O zaman kendisine sorumuz şu olmuştu:
Ya ön seçim sandığı gelmezse?

O sorunun yanıtı da açık ve net olmuştu:
O zaman sandığı başlarına çalarız.

xx        xx        xx

DYP’deki konuşmasında “Ben Muğla’yı CHP’lilerle değil, bütün kurumlarla DYP, DP, MHP, AKP ile yöneteceğim dedim. Şimdi benim adaylığımın bir tane değil birden çok gerekçesi var.” diyen Gökbel’in şu sözleri de düşündürücü:

Birinci gerekçeyi Sınırsızlık Meydanı’nda CHP’den aday adaylığımı açıklarken söylediğim gibi Muğla merkezi yöneten irade başarılı bir belediyecilik göstermedi. Muğla hala Orta Anadolu’nun küçük bir kasabasının tüm alışkanlıkları, gelenekleri, dağınıklığı içinde. Menteşe’yi yönetemeyenin bütün bir Muğla’yı yönetebileceğine o günde inanmıyordum, bugünde inanmıyorum. Benim oyum sadece ipotek edilmiş bir oy değildir. Benim oyum bir iradi sonuç vermeli. Bu iradi sonuçları önceliğine göre sıralarsak o verdiğim bir tek oy ile ben Muğla’ya katkı vereceğine inandığım kişiye veririm, umut verecek birine veririm.

Ben bu defa Gökbel’e bu yazıyı kaleme alırken “Niyetin Muğla’da CHP’ye seçim kaybettirmek mi?” diye sordum. Gökbel’in yanıtı yine açık ve net oldu:
Ben CHP’ye seçim kaybettirmek için aday olmam. Öyle bir niyetim olsaydı DSP’den aday olurdum. Ben aday olursam seçilmek üzere aday olurum.

Görünen o ki Ocak ayı Muğla’da çok şeye, sürprizlere gebe…

Muğla’da CHP’nin başı ağrırsa “Şehir ittifakının adayı” olduğu gün ağrır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
sevgi kul 11 Ocak 2014 / 20:08

Musa bey ne yapsa yeridir. Destek bulacaktır. Yatağan ve datça adayları da belli olsun tüm muğla şehir ittifakında birleşecektir. Bodrumda Kocadon chp li oluyor. ki,chp yi anamın parisi diye küçümseyen kişidir. ama koskoca musa gökbel bukadar bilgi birikimiyle ve çalışmayla aday yapılmıyor. Demek ki CHP ye bilgili ve çalışkan adam lazım değil.CHP seçim kaybedebilir ama MUĞLA kazanır. Muğla halkı beceriksiz yöneticilere mahkum değildir.

celal şakıyan 11 Ocak 2014 / 23:41

Sayın Özgür yorumlarınıza katılmamak mümkün değil. Ancak, Çoban ateşi yakılması konusunda katılamıyorum… Önder savın ve Kemal Anadolunun İl kurultaylarında tabanın sesini seslendiren ilçe başkanlarınca açık ve net bir şekilde genel merkeze iletilmek üzere önseçim talepleri deklare edilmiştir… Önder savın üyeler arasında çürük yumurtalar olduğu gibi bir gerekçeyle atamaların daha doğru olacağı görüşünü şaşırarak,üzülerek dinlemiştik…
Partiyi güçlü yapanın üye olduğunu,üye ye verilen kimlik kartının çok önemli olduğunu, kimlik taşıyan üye sayesinde sandıklara sahip çıkılabildiğini, atamalar nedeni ile tabanın benimsemediği seçimlerde sandık başındaki,ve diğerlerinin isteksiz görevler yapıldığını,insanlardaki heyecanın çok azaldığını hep önceki seçimlerde hep izledim….sizlerde gördünüz.
sayın kılıçtaroğlu göreve geldiğinden itibaren üye bazında önseçim diyerek heyecan ve benimseme gücümüzü artırmıştı…
Muğlada yapılan yanlış nedeni ile tongaya düşüldüğünü görüyorum. Ula daki geçen seçim sonuçlarında nasıl 3. parti durumuna getirilmişsek,partisi gündemde olmayan,bizim çekişmelerimizi izleyip adaylığını koyan birine başkanlığı hediye ettik…
Büyük Şehirde ön seçim yapılmaması Sayın Gökbel’in böyle bir tercih yapmasını olanak veriyor. Sadece Başkan seçimi olması,belediye meclis üyelerinin ilçe seçimleriile oluşacağı da ortada…
Sandık konsaydı kim seçilirse (kamuoyu doğru yapılmışsa) sayın Osman Gürünü’ün sandıktan çıkması bu dengesizlikleri yaratmayacaktı… Şimdi CHP lininönseçimdekazanacağı idiası olan Musa gökbele hemen kapıların ardına kadar açılması gayet normal… Büyük şehir Belediye Başkanı oylarının elastik olacağı gün gibi ortada… TEHLİKE var.
Düşüncem, Genel merkezin atama kararının yanlış olduğunu kabul edip, derhal adaylar arası seçimle üyelerin seçeceği Başkanın arkasında bütünlüğün sağlanması uygun olacaktır. o zaman şamda kayısı… olacağına kesinlikle inanıyorum…
Üyelere üyeliklerinin karşılığı verilsin, CHP ye dışarıdan oy veren parti severlerle bir tutulmasını bir an önce her kesin kabul edilmesini temenni ediyorum