Muğla CHP’de patron kim?

Bu haber 09 Ekim 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.213 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

CHP’de yaklaşan kongreleri öncesinde İl Başkanlığı için Muğla’da henüz resmen adaylığını açıklayan olmadı.
Adı geçenler var. İl Genel Meclisi Üyesi Erol Kutlay, Baro eski Başkanı Av. Ayla Kara, eski il başkanlarından Mehmet Kocagöz, İl Başkanı Süleyman Uslu…
Bu isimlerden Mehmet Kocagöz, kesinlikle il başkanı adayı olmadığını, ama kesinlikle milletvekili adayı olduğunu açıkladı. Av. Ayla Kara, “Henüz bu konuları konuşmak için erken” derken, İl Başkanı Süleyman Uslu adaylığının söz konusu olmadığını belirterek, “Kesinlikle milletvekili adayı değilim. İl Başkanlığı’na gelince, buna örgütümüz karar verir.” dedi.
Sanıyorum il başkanı adaylığına adı geçenlerden en iştahlı olanı Erol Kutlay. İl Başkanı adaylığı konusunda ne ‘evet’ ne de ‘hayır’ diyor. Tebessüm ederek geçiştiriyor.
 
xx           xx           xx
İsimlere bir isim daha eklendi.
Bu hafta İl Genel Meclisi toplantıları olmasa da gurup odaları renkli geçiiyor…
Hafta başında grupları dolaştım. CHP grubunda otururken, içeriye giren İl Genel Meclisi Üyesi (eski Ula Belediye Başkanı) Ümit Karaaslan’ın selam bile vermeden ilk sözü şu oldu;
“İl Başkanlığı’na adayım.”
Benim bu konuda geçen hafta yazdığım yazılar nedeniyle şakalaştığını sanarak, “Bunu yazabilir miyim?” diye sordum. Yazılarımla kendisinin İl Genel Meclisi Başkanlığı’nı engellediğimi öne süren Karaaslan şöyle yanıt verdi:
“Evet yazabilirsin. Milletvekili adayı olduğumu da yaz.”
İçeridekilerin kimi ciddiye aldı, kimi almadı. Ben de almadım, ama Karaaslan oldukça kararlı görünüyordu. İçeride bulunanlardan Erol Kutlay’da ciddiye almış olmalı ki, “Ümit, adaylığına bir şey demem ama, milletvekili adayı olursan, il başkanı yapmazlar.” deyiverdi.
İçeride gülüşmeler ve “Erol işi sağlama almak istiyor. Tek aday kalmak istiyor.” diyenler oldu…
Bunlar kulis muhabbetleri tabi. Ciddiye alınmayabilir. Ama her şakanın içinde bir ciddiyet vardır…
 
xx           xx           xx
İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’na geçildiğinde, Ümit Karaaslan yanıma geldi. Gülerek, “Ben aday değilim. Yazma.” uyarısında bulunduktan sonra, “Biz burada ne desek hikaye. Patron bilir tabi.” diye devam etti.
Patron kim?
Muğla’da en son MHP ve AKP kongreleri yapıldı. İl Başkanı Av. Gültekin Akça’nın tek aday olduğu kongrede Divan Başkanlığı yapan Manisa Milletvekili (adını anımsamıyorum), sanki il başkanlarının valilileri yönetmeye kalktıkları gibi bir duyumları, rahatsızlıkları varmış gibi şöyle demişti:
“İllerde Başbakan’ı valiler, partimizin genel başkanını il başkanları temsil eder.”
İktidarda bu böyle de muhalefet partilerin de nasıl?
Farklı değil tabi, ama…
 
xx           xx           xx
Muğla CHP’de patron kim?
İl de il başkanı, ilçelerde ilçe başkanı olması gerekir. Yani parti tüzüğüne göre de “ilin patronu” il başkanıdır.
İktidar partisi AKP’de de bu böyledir, ama…
Nedense milletvekilleri ve özellikle belediye başkanları “parti teşkilatlarını” ve dolayısıyla il ve ilçe yönetimlerini “yönetmeye”, ilin, ilçenin patronluğuna kalkışmışlardır…
CHP’nin genelde patronunun liderleri Deniz Baykal olduğunu söylemeye gerek yok. Bu anlamda il de patron İl Başkanı Süleyman Uslu’dur, ama..
 
xx           xx           xx
Aynı gün öğleden sonra Vali Dr. Ahmet Altıparmak başkanlığında toplanan İl Koordinasyon Kurulu vardı. İlçelerin belediye başkanlarının, kaymakamlarının, ilgili daire müdürlerinin, il genel meclisi üyelerinin katıldığı toplantıda yatırımcı daire müdürleri kendileri ile ilgili Muğla’daki faaliyetlerini anlatırken, sıra Karayolları İzmir Bölge Müdürü’ne geldi. Müdür duble yolları anlatıyordu. Tam da bu sırada CHP’li Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün söz alıp, “Duble yolların özel idareler tarafından ihale edilmesine neden gerek duyuldu?” diye sordu.
Şaşırdık. Herkes şaşırdı…
 
xx           xx           xx
İl Genel Meclisi’nin gündeminde, Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın önerisiyle “Muğla-Kale duble yolunun İl Özel İdaresi tarafından ihaleye çıkarılıp çıkarılmaması yönünde karar alınması” var.
Bu anlamda sorunun toplantıda hazır bulunanlardan CHP’li İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Köylü’nün sorulması gerekir, ama Başkan Gürün tarafından sorulması kafaları karıştırdı!
Başkan Gürün, “Muğla’nın yollarına, kaldırımlarına baksaya, Özel İdare’nin işleri O’nu neden ilgilendiriyor?” diye soranlar bile oldu…
Tabi haksızlık etmemek gerek… Başkan Gürün, kendi yollarına da bakıyor… Muğla şehir merkezine girişte; Eğergediği’ndeki yapılaşmadan söz ederek, burada evlerine girmeye başlayanlar olduğuna dikkat çekip, “Burada ve Denizli yolunda iki kavşak düzenlemesi yapılması gerekiyor. Bu yönde müdürlüğünüze başvuru yaptık. Bunlar ne zaman yapılacak?” diye sordu. Karayolları Bölge Müdürü ise bundan haberinin olmadığını belirtip, “İnceleyelim” demekle yetindi…
Acaba bu soruyu da İl Genel Meclisi Başkanı sorsa daha mı etkili olurdu?!!
 
Xx          xx           xx
Benim bildiğim kadarıyla “patron” il başkanıdır. Parti hiyerarşisinde Milletvekilleri ve belediye başkanları il başkanından sonra gelir. İlçe Başkanları Belediye Meclislerinin, İl Başkanları İl Genel meclislerinin “grup başkanlarıdır”… Seçilmişlerden biri grup başkanvekilliği yapar. İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi toplantılarından önce “grup toplantıları” yapılır. Toplantılara, burada görüş oluşturularak girilir.
Merak ediyorum. İl Koordinasyon Kurulu toplantısı öncesi CHP’liler gurup toplantısı yaptılar mı?
Belki de yapmışlardır da, Başkan Gürün’ün o soruyu sorması için gurup kararı alınmıştır diyeceğim ama…
Özel İdare marifetiyle Muğla’ya duble yol, hizmet kazandırılması bence de doğru. Ancak CHP’liler, “Bu başbakanlık projesi” diye isterlerse muhalefet edebilirler. O muhalefetin başının da il başkanı veya il genel meclisi başkanı olması gerekir, belediye başkanı değil ama…
Yoksa ilin patronluğu konusunda genel başkanın vekaleti belediye başkanında mı?!!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.