MUĞLA CHP KONGRELERİ

Bu haber 20 Nisan 2012 - 0:00 'de eklendi ve 1.106 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Önce bir açıklama;
Dünkü yazımda yer aldı. 28 Nisan 2012 akşamı, saat 20.30’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde “ŞAHİDİ” konferansı var. Konferansı verecek olan Prof. Dr. Sadi Çöğenli Erzurum’dan geliyor. O nedenle “Muğla Üniversitesi’nde 20 yılda Şahidi’yi anlatacak hoca yetişmedi mi?” şeklinde eleştiride bulunmuştum. Meğer üniversitenin niyeti Muğlalıları farklı yüzlerle buluşturmakmış. Olabilir tabi… Ayrıca konferansı verecek hoca için de “Şahidi ile ilgili tek satır yazısı yok.” diye yazmıştım. Ancak kendileri Şahidi hazretleri üzerine araştırma yapmaktalarmış.
 
xx     xx     xx
CHP’de ilçe kongreleri Muğla’da CHP’yi iyiden iyiye hareketlendirdi. Hemen her ilçe kongresi birer il kongresi provası şeklinde devam ediyor.  Büyük Şehir belediye başkanı aday adayları ile geleceğin milletvekili aday adayları kongre kongre dolaşıp, nabzı yakalamaya, ittifaklar oluşturmaya çalışıyorlar.
Bu güne kadar 12 ilçeden Muğla merkez, Fethiye, Bodrum, Ula, Marmaris, Milas, Yatağan, Ortaca kongreleri tamamlandı.
Bu gün Kavaklıdere’de kongre var. İlçe Başkanı Mehmet Gülhan’ın tek aday olarak yeniden seçilmesi bekleniyor. Yarın Datça’da kongre var. İlçe Başkanı Gökhan Sağır yeniden aday… Karşısında İl Disiplin Kurulu Üyesi Timur Kabaklarlı var. Kabaklarlı seçimden yeni ilçe başkanı çıkacak görünüyor.
Kongreler 28 Nisan Dalaman ve 29 Nisan Köyceğiz kongreleri ile tamamlanacak. Görünen o ki karşılarında aday çıkması beklenmeyen Köyceğiz İlçe Başkanı Mehmet Ali Ercan ve Dalaman İlçe Başkanı Erol Ertunç güven tazeleyecek.
 
xx     xx     xx
Şu güne kadar Merkez İlçe’de karşısına aday çıkmayan İlçe Başkanı Bahattin Gümüş güven tazeledi. Ula’da Salih Sül’e karşı aday olan son yerel seçimde belediye başkan adayı olan Hasan Yaman ilçe başkanı oldu. Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, Ortaca İlçe Başkanı Mehmet Sertkaya, Yatağan İlçe Başkanı Kamil Genek, Marmaris İlçe Başkanı Mehmet Oktay güven tazeledi. İki listenin yarıştığı Bodrum’da kazanan Okan Özsu oldu.
Ula’nın ardından Bodrum sonucu ise Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün ve arkadaşları için bir sukut-u hayal idi… Başkan Gürün ve arkadaşları ikinci hayal kırıklığını Fethiye’de yaşadı. Eğer Salih Sül güven tazeleyebilmiş olsaydı, hiç değilse Ula züğürt tesellisi olurdu!
Fethiye’de İlçe Başkanı Mustafa Ali Türkan yeniden aday olmadı. Eski ilçe başkanları Emrah Doğu ile Ali Özgür Karakullukçu ve Vedat Büyükdöğerli yarışında sandıktan Emrah Doğu çıktı.
 
xx     xx     xx
Kongrelerin dikkat çekici yanı ise CHP’li Belediye Başkanlarının olduğu ilçelerde ilçe başkanlarının yeniden seçilmeleri oldu!.. Nerede CHP’li belediye başkanı var, orada tek liste çıkarken, Belediye başkanlarının olmadığı yerlerde ise iki, üç liste yarışıyor…
29 Nisan’da Köyceğiz’de yapılacak olan kongrenin sonucu da bu anlamda çoktan belli. Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay’a çok ciddi parti içi muhalefet başladığını söyleyen çok, ama orada Başkan Erbay’a rağmen seçim alınamaz!
CHP’nin bu durumu dikkate alıp, parti içi demokrasinin gelişip, yerleşmesi adına bir şeyler yapmasında yarar var.
 
xx     xx     xx
Kongreler iki ayrı “cephenin” çekişmesi halinde ola geldi. “Cephelerin” biri Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün ve Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay merkezli, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat eklentili olarak ortaya çıkmış bulunuyor.
Karşı tarafta ise Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık’ın içinde yer aldığı “cephe” bulunuyor. Bu cephe Gürün ve Erbay ikilisine karşı oluşmuş oldukça geniş ve güçlü bir cephe…
Bu “cepheye” Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik yakın görünürken, Datça Belediye Başkanı M. Şener Tokcan ile Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar “şimdilik” ortada görünüyor. Ancak son tahlilde Tokcan ve Acar “Gürün cephesinde” yer alabilir…
“Gürün&Erbay cephesi” için aslında “ittifak” demek daha doğru olacaktır. Öteki “cephe”yi bir “ittifak” olarak adlandırmak henüz mümkün değil.
Çünkü burada ittifak “il başkanı adayı” etrafında oluşacaktır.
 
xx     xx     xx
Peki, Milletvekilleri nerede?
Milletvekili Ömer Süha Aldan kimseye uzak değil, herkese yakın. Diğer iki milletvekilinden Tolga Çandar’ın Belediye Başkanı Muhammet Tokat; Prof. Dr. Nurettin Demir’in de Belediye Başkanı Osman Gürün ile hareket edecekleri bilinmeyen bir şey değil.
Buna karşılık; Yatağan Belediye Başkanı Işık’ın tek ilçe belediye başkanı olduğu “cephe” oldukça geniş ve güçlü bir “cephe”…
Çünkü bu cephede eski Milletvekilleri Fevzi Topuz ve Dr. Ali Arslan ile son seçimin milletvekili adayları Hüseyin Anıl, Emrah Doğu, Süleyman Uslu, Mustafa Öztürk, Akın Üstündağ bulunuyor. Ayrıca İl Başkanı M. Tevfik Ülkü’de burada görülüyor. Bu isimlerin yanında Fethiye, Yatağan, Bodrum ve Ula ile muhtemelen Ortaca’nın da bu cephede olacakları anlaşılıyor.
 
xx     xx     xx
Kongre yapacak ilçelerden Kavaklıdere ve Dalaman’ın ise ne yapacağı ise şimdilik belli değil. Bu anlamda Datça da henüz soru işareti, ama Başkan Işık’ın yer aldığı “cephenin” bu ilçeyi de alması ve “Başkan Gürün cephesinde” yer alan Marmaris, Merkez İlçe, Köyceğiz, Milas ilçelerinden Merkez İlçe ve Marmaris’ten ciddi oy çıkarmaları da bekleniyor.
İl Kongresinin belirleyici ilçelerinden Milas’ta da il delegelerinin tamamının Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın askerleri olmadığı söyleniyor.
 
xx     xx     xx
Peki, il kongresini kimler alır?
Bu sorunun yanıtını da yarın verelim.
(20.04.2012)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.