Muğla Çevre Platformu’ndan açıklama « Hamle Gazetesi

Muğla Çevre Platformu’ndan açıklama

Bu haber 18 Haziran 2019 - 1:32 'de eklendi ve 915 kez görüntülendi.

Muğla Çevre Platformu(MUÇEP) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açılan “Deniz Kaplumbağası Bakım Merkezi ve Günübirlik Rekreasyon Alanı Tasarımı Fikir Projesi Yarışması” hakkında basın açıklamasında bulundu.  MUÇEP yetkilileri yaptıkları açıklamada söz konusu projenin dönüşü olmayan ekolojik yıkıma neden olacağını, bölgede yeni yapılaşmaların da yolunu açacağını belirterek, “Proje için öngörülen orman alanın tahrip edilmesi ile IUCN kırmızı listesinde yer alan Likya semenderlerinin yaşam alanı da tahrip edilecektir” dediler.

Muhittin Direk

Muğla Çevre Platformu(MUÇEP) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açılan “Deniz Kaplumbağası Bakım Merkezi ve Günübirlik Rekreasyon Alanı Tasarımı Fikir Projesi Yarışması” hakkında basın açıklamasında bulundu.

Amaçlarının kamuoyunda farkındalık oluşturmak, yetkililere seslerini bir kez daha duyurmaya çalışmak olduğunu kaydeden platform üyeleri, “Programımıza İztuzu’nda buluşarak başladık. Çünkü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açılan “Deniz Kaplumbağası Bakım Merkezi ve Günübirlik Rekreasyon Alanı Tasarımı Fikir Projesi Yarışması” dünyanın göz bebeği gibi korunması için üzerinde titrediği İztuzu Kumsalının yapılaşmaya açılması için büyük bir tehdit içermektedir. Dalyan’daki bu yerel tehdidin de bu vesile ile kamuoyu gündemine taşınmasını istiyoruz. Söz konusu projenin şartnamesi incelendiğinde, her ne kadar “ekolojik kaplumbağa hastanesi” şeklinde ifade edilse de, aslında altı yıl önce yerel inisiyatiflerin ve kamuoyunun büyük tepkisi ile iptal edilen projeden çok da farklı olmadığını görüyoruz. Proje, yine Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde yer alan ve mutlaka korunması gereken İztuzu kumsalını tüm koruma hükümlerini hiçe sayarak yapılaşmaya açmayı öngörüyor. Bölgede bir Kaplumbağa Rehabilitasyon Merkezi’nin oluşturulmasına hiçbir şekilde karşı çıkılmamasına karşın, projenin gerçekleştirileceği yer olarak özellikle İztuzu Kumsalı şartnameye konulmuştur. 5000 m2’lik otopark inşası öngörülen, hem orman, hem sulak alanı kapsayan proje gerçekleştiği takdirde, İztuzu’nun hem karasal hem denizel ekosistemi üzerinde geri dönüşü olmayan ekolojik yıkıma neden olacak, yeni yapılaşmaların da yolunu açacaktır. Proje için öngörülen orman alanın tahrip edilmesi ile IUCN kırmızı listesinde yer alan Likya semenderlerinin yaşam alanı da tahrip edilecektir” dediler.

Platform üyeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından projenin ertelendiğini duyduklarını bu haberin kendilerini mutlu ettiğini dile getirerek açıklamalarına şöyle devam ettiler:

“Bu haber hatadan dönüleceği konusunda bizleri umutlandırmıştır. Yetkililere bir kez daha seslenmek istiyoruz: bizlerin de desteklediği Caretta Hastanesi projesini, Ortaca Belediyesi ve ilgili sivil toplum örgütleri ile müzakere ederek belirlenecek uygun bir alanda gerçekleştiriniz. Lütfen İztuzu’nda yapılaşmanın yolunu açacak girişimlerden tamamen vaz geçiniz. Muğla Çevre Platformu’nun Dalyan’da buluşmasından, vereceği mesajlardan rahatsızlık duyan, basın açıklaması yapmamızı, toplantı özgürlüğümüzü engellemek için türlü baskılar uygulayan yerel yöneticilere seslenmek istiyoruz. Muğla Çevre Platformu, Muğla genelinde sivil toplum örgütleri ve gönüllülerin yalnızca yaşam alanlarının korunması amacı ile bir araya gelerek oluşturduğu bir platformdur. Bizler, ekoloji mücadelemizi anayasa ve yasalarla belirlenmiş demokratik ifade özgürlüğümüzü kullanarak yasal ve meşru zeminde yürütmeye özen gösteriyoruz. Demokratik haklarımızı kısıtlamaya, toplanma ve ifade özgürlüğümüzü baskı altına almaya çalışan girişimlerinizi kınıyoruz. Muğla Çevre Platformu olarak ekoloji mücadelesini genel hak mücadelesinin ayrılmaz parçası olarak görüyoruz ve haklarımızı sonuna kadar kullanmakta kararlıyız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.