Muğla çatı davası başladı « Hamle Gazetesi

Muğla çatı davası başladı

Bu haber 18 Aralık 2017 - 11:49 'de eklendi ve 1.156 kez görüntülendi.

Aralarında iş adamları, esnaf ve avukatların bulunduğu FETÖ/PDY’nin Muğla çatı davasında 22’si tutuklu 41 şüpheli ilk kez hâkim karşısına çıktı. Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada tutuklu işadamı S.Ç.’nin avukatlığını eski DGM Başsavcısı Nuh Mete Yüksel’in üstlenmesi dikkat çekti.

Kadir Tamer

Fetullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) Muğla Çatı davası Muğla Ticaret ve Sanayi Odası salonunda Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesinde sanıkların katılımı ile başladı. 22’si tutuklu 41 şüphelinin yargılandığı FETÖ/PDY Muğla Çatı Davasında sanıklar ‘silahlı terör örgütü yöneticisi veya üyesi olmak, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklamak ve Bankacılık Kanunu’na muhalefet suçlarından dolayı iddianame hazırlandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca 29 Nisan 2015 tarihinde ifadesine başvurulan gizli tanık ‘Burak’ın Muğla’daki FETÖ yapılanmasına ilişkin ifadesine başvurulması üzerine dosya Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. 8 Eylül 2017 tarihinde Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandı. İddianame kapsamında FETÖ terör örgütü kapsamında Muğla’da faaliyet gösteren ve örgütün kontrolünde olduğu değerlendirilen Bereket Özel Eğitim Hizmetleri A.Ş. ve Çağlayan Dağıtım Pazarlama Basım Yayın Özel Eğitim Hizmetleri A.Ş.’nin ortakları, örgütün sözde il imamı ve onların yardımcısı olan kişiler ile mütevelli heyeti soruşturmaya dahil edildi.

Hazırlanan iddianamede, Muğla’daki FETÖ örgütüne ait okul, dershane ve yurtların Bereket Özel Eğitim Hizmetleri Ticaret A.Ş. üzerinden faaliyete geçirildiği, örgüt üyelerinin bu şirket üzerinden sigortalanarak okul,  yurt, dershane hatta örgüte ait öğrenci evlerinde faaliyet gösterdikleri, himmet, kurban, bağışı gibi paraların toplandığı, örgüt liderinin talimatlarının örgüt üyelerine iletildiği faaliyetler olan örgüt toplantılarının buralarda yapıldığı, bu şirketin örgütün diğer il ve ilçelerde örgütün kontrolündeki diğer şirketler ile irtibatlı olduğu, her birinin örgütün sözde il imamına bağlı olarak faaliyetlerini yürüttükleri iddianamede yer aldı.

Nuh Mete Yüksel FETÖ sanığının avukatı

FETÖ/PDY çatı davasında itirafçı olan ve tutuklu olarak yargılanan S.Ç’nin avukatlığını DGM eski Başsavcısı Nuh Mete Yüksel yapıyor. Eski DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, 22 Ağustos 2000 tarihinde Fethullah Gülen hakkında “Laik devlet yapısını değiştirerek, yerine dini kurallara dayalı devlet kurmak amacıyla yasadışı örgüt kurup faaliyetlerde bulunduğu” gerekçesiyle Fetullah Gülen hakkında dava açmıştı. FETÖ Terör Örgütü lideri Fetullah Gülen, 10 yıl hapis istemiyle açılan davadan önce 1999 yılında ABD’ye gitmişti. Ankara 2 No’lu DGM heyeti Gülen’in gıyaben tutuklanmasına karar verirken, Ankara’nın kararını İstanbul 2 No’lu DGM bozdu. Nuh Mete Yüksel’in hazırladığı iddianameyi Ankara 2 No’lu DGM’nin kabul etmesinin ardından ise dava açıldı. Yapılan duruşmalarda Yüksel, Gülen’in tutuklanmasını talep etti. 3 Haziran 2002 tarihinde yapılacak Gülen duruşmasına kilitlenmişken, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Çağdaş Eğitim Vakfı’na yaptığı operasyonda Yüksel’e ait görüntülerin olduğu öne sürülen kasetler bulundu. Ankara’da bir avukatlık bürosunda çekilen 4 dakika 52 saniyelik görüntü uzun bir süre gündemde kalmıştı. Bu gelişmeler üzerine HSYK ise Yüksel’i DGM savcılığından almıştı. FETÖ/PDY şüphelilerinden itirafçı sanık Sami Çoban’ın avukatlığını üstlenen Eski DGM Başsavcısı Nuh Mete Yüksel, açıklama yapmak istemedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.