Muğla çatı davası « Hamle Gazetesi

Muğla çatı davası

Bu haber 19 Aralık 2017 - 1:48 'de eklendi ve 1.342 kez görüntülendi.

Aralarında iş adamları, esnaf ve avukatların bulunduğu FETÖ/PDY’nin Muğla çatı davasında 22’si tutuklu 41 şüpheli ilk kez hakim karşısına çıktı. Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemes’inde görülen davada tutuklu işadamı S.Ç.’nin avukatlığını eski DGM Başsavcısı Nuh Mete Yüksel üstlendi.

Kadir Tamer

Aralarında iş adamları, esnaf ve avukatların bulunduğu FETÖ/PDY’nin Muğla çatı davasında 22’si tutuklu 41 şüpheli ilk kez hakim karşısına çıktı. Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemes’inde görülen davada tutuklu işadamı S.Ç.’nin avukatlığını eski DGM Başsavcısı Nuh Mete Yüksel üstlendi.

Fetullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) Muğla Çatı davası Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. 22’si tutuklu 41 şüphelinin yargılandığı davada sanıklar ‘silahlı terör örgütü yöneticisi veya üyesi olmak, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklamak ve Bankacılık Kanunu’na muhalefet”le suçlanıyor.

İddianamede, Muğla’daki FETÖ örgütüne ait okul, dershane ve yurtların Bereket Özel Eğitim Hizmetleri Ticaret A.Ş. üzerinden faaliyete geçirildiği, örgüt üyelerinin bu şirket üzerinden sigortalanarak okul, yurt, dershane hatta örgüte ait öğrenci evlerinde faaliyet gösterdikleri, himmet, kurban, bağışı gibi paraların toplandığı, örgüt liderinin talimatlarının örgüt üyelerine iletildiği faaliyetler olan örgüt toplantılarının buralarda yapıldığı, bu şirketin örgütün diğer il ve ilçelerde örgütün kontrolündeki diğer şirketler ile irtibatlı olduğu, her birinin örgütün sözde il imamına bağlı olarak faaliyetlerini yürüttükleri yer alıyor.

Gülen hakkında dava açmıştı

Muğla FETÖ/PDY çatı davasında itirafçı olan ve tutuklu olarak yargılanan S.Ç’nin (Sami Çoban) avukatlığını ise eski DGM Başsavcısı Nuh Mete Yüksel yapıyor. Yüksel, 22 Ağustos 2000 tarihinde Fethullah Gülen hakkında “Laik devlet yapısını değiştirerek, yerine dini kurallara dayalı devlet kurmak amacıyla yasadışı örgüt kurup faaliyetlerde bulunduğu” gerekçesiyle Fetullah Gülen hakkında dava açmıştı. FETÖ lideri Gülen, 10 yıl hapis istemiyle açılan davadan önce 1999 yılında ABD’ye gitmişti. Ankara 2 No’lu DGM heyeti Gülen’in gıyaben tutuklanmasına karar verirken, Ankara’nın kararını İstanbul 2 No’lu DGM bozdu. Nuh Mete Yüksel’in hazırladığı iddianameyi Ankara 2 No’lu DGM’nin kabul etmesinin ardından ise dava açıldı. Yapılan duruşmalarda Yüksel, Gülen’in tutuklanmasını talep etti. 3 Haziran 2002 tarihinde yapılacak Gülen duruşmasına kilitlenmişken, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Çağdaş Eğitim Vakfı’na yaptığı operasyonda Yüksel’e ait görüntülerin olduğu öne sürülen kasetler bulundu. Ankara’da bir avukatlık bürosunda çekilen 4 dakika 52 saniyelik görüntü uzun bir süre gündemde kalmıştı. Bu gelişmeler üzerine HSYK ise Yüksel’i DGM savcılığından almıştı.

Yüksel yazılı açıklama yaptı

Sami Çoban’ın avukatlığını üstlenen Nuh Mete Yüksel, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Etkin pişmanlık yasasından yararlanan Sami Çoban’ın FETÖ’nün çökmesine yardımcı olduğunu belirten Yüksel’in açıklaması şöyle:

“FETÖ/PDY Muğla davasında itirafçı olan Sami Çoban adlı kişinin müdafilliğini yaptığım doğrudur. Müvekkilim Sami Çoban yargılandığı bu davada itirafçı olmuştur. Sami Çoban’ın verdiği ifade çok mühimdir. Çünkü verdiği ifade ile FETÖ örgütünün çökmesine yardımcı olmuştur. Bu hain örgütün Muğla ilinde çözülmesi ve çökertilmesinde Sami Çoban’ın ifadesi önem taşımış ve bu hain örgütün hedefi olmuştur. Ancak etkin pişmanlıktan yararlanıp örgütün çözülmesi bir takım çevreleri anlıyoruz ki son derece rahatsız ve tedirgin etmektedir. Yüce Türk devletinin şefkatli kollarına sığınan ve pişman olan Sami Çoban’ın ifadeleri örgütün çözülmesinde önemlidir.”

Sözde il imamı itirafçı oldu

  1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada ilk olarak tutuklu olarak yargılanan FETÖ’nün Muğla sözde il imamı olan ve pişmanlık hükümlerinden yararlanarak itirafçı olan İ.K tutuklu olduğu Çorum L Tipi cezaevinden SEGBİS aracılığı ile dinlendi.

İtirafçı olan İ.K İlk duruşmada örgütün Muğla’daki yönetim kadrosunda yer alan isimleri duruşmada anlattı. Örgütün çalışma yöntemleri hakkında bilgiler veren İ.K örgüte yönelik yapılacak operasyonların emniyetteki örgüt mensupları tarafından sızdırıldığını ve polisin operasyonları öncesinde bilgisayarları imha ettiklerini söyledi.

Mahkeme de itiraflarını sürdüren İ.K., Muğla’da asker, polis ve yargı mensubu olan örgüt üyeleri ile toplantılar düzenlendiğini söyledi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.