Muğla çam balına sahip çıkıyor

Bu haber 22 Ekim 2015 - 0:33 'de eklendi ve 890 kez görüntülendi.

Muğla Çam Balı (1)Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR), Muğla Balcılar Derneği (BALDER), Muğla Ticaret Borsası tarafından çam balı üretim alanlarındaki azalışların nedenleri için bir basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantıya, Muğla Arıcılar Birliği Başkanı Ziya Şahin, Muğla Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gökmen, Muğla Balcılar Derneği Başkanı Fikret Çalca katıldı.

Verda Kartal

Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR), Muğla Balcılar Derneği (BALDER), Muğla Ticaret Borsası tarafından çam balı üretim alanlarındaki azalışların nedenleri için bir basın toplantısı düzenledi.

Dün Çam balı üretim alanlarında ki sorunlara ve çam balı kimliğinin korunması konusuna sahip çıktıklarını söyleyen Muğla Arıcılar Birliği Başkanı Ziya Şahin, “Bugünde çam balı üretim alanlarımızda ki azalışların nedenlerine ve çam balımızın asıl sahibi olan üreticilerimizin sorunlarına sahip çıkacağız. Üretimine başladığımız 2015 yılı üretim sezonu Ağustos ve Eylül aylarında hava durumunda ki değişiklikler, özellikle çam balı üretiminde M. Hellenica’nın birinci nimf evresinden ikinci nimf evresine geçişe rastlanması nedeniyle, uzun süreli samyelinin böceğin yaşamında azalışlara neden olmuştur. Dolayısıyla yüzde 30-35’lere varan böcek kayıplarına neden olduğu gibi gömlek değiştirme sürecinin 45 gün gibi uzun bir süreye denk gelmesi çam balı alanlarında ki arıcılarımızın bal toplayamamasına ve kovan popülasyonlarında %60-%70’lere varan düşüşle arıcılarımızı karşı karşıya bırakmıştır. Netice olarak arıcılarımız 2015 yılında çam balında %40’lara varan bir düşüşle karşı karşıya kalmışlardır. 2014 yılı üretimi ile karşılaştırdığımız zaman Muğla Çam Balı alanlarında ki üretim %40’larda bir azalış göstermektedir” dedi.

Şahin konuşmasına şöyle devam etti:

“2015 yılında birliğimizin yaptığı maliyete çalışmalarında; 1teneke balın arıcılarımıza maliyeti 245,74 TL’dir. Kg bazlı düşündüğümüz zaman 9,11 TL’dir. Bu maliyetlere işçilik dahildir. İşçilik çıkartılınca 230 TL’ye tekabül etmektedir. Eğer arıcımız işçiliği göz önüne almazsa 230 Tl’ye balını verirse sadece işletmenin maliyetlerini karşılar. Aksi durumda arıcılarımızın ayakta kalması, bu mesleği devam ettirmesi mümkün değildir. Çam balının peşin teneke fiyatı 230 TL’dir. Tüm çam balı üreticilerinin bu fiyat çerçevesinde toparlanmaya davet ediyoruz.”

Ziya Şahinin konuşmasının ardından konuşan Muğla Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gökmen ise, “Hepimiz Muğla çam balına sahip çıkıyoruz. %40’a varan bir oranla çam balında düşüş var. Çam balı diye başka ballarla karışık bal üretiliyor, çam balı azdır. Bal sektörü kendi kendine oluşuyor” dedi.

Ülke arıcılığında her zaman söz sahibi olan Muğla ili özellikle Çam Balı konusunda ülke sınırlarını aşarak dünya çapında tek söz sahibi üretim bölgesidir diyen, Muğla Balcılar Derneği Başkanı Fikret Çalca ise şunları söyledi:

“Arıcılarımızın birlikte hareket edebileceği nadir örgütlerden biri olarak derneğimiz Bal üretimi ve tüketimindeki gerçekleri kamuoyu ile paylaşarak piyasanın mevcut durumu ve asıl gerçeklerin herkes tarafından bilinmesi amaçlanmıştır. Bal diğer gıda ürünleri gibi insanların ürettikleri bir gıda olmayıp, arılar tarafından üretilen ve insanlar tarafından mucizevi bir gıdadır. 2015 yılı üretimi ballar üzerinden örnek verilecek olursa üreticilerden çam balını 7,5 TL’den çiçek balını 8,5 TL’den alınan bal rafa geldiğinde 30 TL’yi aşmaktadır. Bu bilgiler ışığında tüketiciler, barkodu bulunan balı raftan gönül rahatlığı ile alabilecek olup, üreticiden alınan 7,5 TL çam, 8,5 TL çiçek ballarını marka ayrımı gözetmeksizin vergiler dahil 15 TL’ye raftan alabilecek, böylece balın piyasadaki sirkülasyonu artacağından bal üreticisi de parasını alabilmek için uzun süre beklemek zorunda kalmayacaktır. Aynı kalitedeki bala daha uygun fiyata ulaşan tüketeci balın yerine ikame ettiği ürünler yerine bal tüketimini artırarak hem sağlıklı beslenmiş olacak hem de sektörün canlandığı ortaya çıkacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.