Muğla çam balına büyük ilgi

Bu haber 14 Şubat 2019 - 1:26 'de eklendi ve 486 kez görüntülendi.

Muğla’yı, ülkemizde ve dünyada başarı ile temsil eden, coğrafi işaret almış ve tescillenmiş meşhur Muğla Çam Balına İzmir Tarım ve Hayvancılık Fuarında büyük ilgi gördü.

Haber Merkezi

Muğla’yı, ülkemizde ve dünyada başarı ile temsil eden, coğrafi işaret almış ve tescillenmiş meşhur Muğla Çam Balına İzmir Tarım ve Hayvancılık Fuarında büyük ilgi gördü.

7-10 Şubat tarihleri arasında İzmir’de düzenlenen 14. Agroexpo Uluslar Arası Tarım ve Hayvancılık Fuarında Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak stant açıldı. Açılan stantta Muğla’nın kendine özgü ürünlerinin sergilendiği fuar boyunca İl Müdürlüğünden görevli teknik personeller tarafından gerek ürünler ile ilgili, gerekse çalışmalarla ilgili bilgiler verildi. En büyük ilgiyi ise Coğrafi İşaret Tescili alan meşhur Muğla Çam Balı aldı. Ziyaretçiler stantta ikram edilen çam balını tadına bakarak; ‘yedikleri ballar arasında en lezzetlisinin bu bal’ olduğunu dile getirdiler. Fuara katılanlar Muğla çam balının faydaları, üretimi ve nasıl temin edebilecekleri ile ilgili bilgiler aldılar.

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Dünya çam balı üretiminin yüzde 85’inin, Türkiye çam balı üretiminin ise yüzde 90’ının Muğla’dan karşılandığı bu önemli ürünün daha kaliteli ve daha verimli üretiminin yapılabilmesi için İl Müdürlüğü olarak çalışmalarımız devam etmektedir. Amacımız kovan sayısını, bal üretimini artırmak ve organik arıcılığı yaygınlaştırmaktır. Teknik personellerimiz arıcıların yaşadığı sıkıntılar, konaklama sorunları, basra alanlarının korunması ve polen kaynakları sağlamak amacı ile çalışmalarına devam etmektedir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.