Muğla çam balı üretiminde alternatifsiz bir il

Bu haber 15 Şubat 2019 - 1:48 'de eklendi ve 607 kez görüntülendi.

Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği ile Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği ‘Arıcılık Çalıştayı’ büyük bir katılım ile gerçekleşti.

Muhittin Direk

Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği ile Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği ‘Arıcılık Çalıştayı’ büyük bir katılım ile gerçekleşti.

Muğla Arı Yetiştiricileri Birliğinin toplantı salonunda gerçekleşen çalıştaya MAYBİR ve Türkiye Arıcılar Birliği Başkanı Ziya Şahin, Tarım ve Orman İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, Orman Bölge Müdür V. Enver Demirci, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, İlçe Müdürleri, Ziraat Fakültesi ve Veterinerlik Fakültesinden konu uzmanı öğretim görevlileri, teknik personeller, STK temsilcileri ve üreticilerin katılımıyla gerçekleşti.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği ve aynı zamanda Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin konuşmasında, veren arının yani çam balı üreten arının önemli olduğunu, bunun da Muğla Arısı olarak literatürde yer aldığını söyledi. Bunun için Muğla Arısının korunmasının gerektiğini kaydeden Şahin, üniversite ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde yapılacak çalışmalar ile Muğla arısını gelecek kuşaklara aktarmanın önemli olduğunu kaydetti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, çam balı üretiminde Muğla’nın alternatifsiz bir il olduğunu vurgulayarak; çam balı sezonunda Türkiye arı varlığının yüzde 50’sini ağırladıklarını, hayata geçirilen ‘Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması Projesi’ ile bu büyük sorunun üstesinden gelmeye çalıştıklarını söyledi. Çam balının pazarlanmasının ciddi bir sorun olduğunu söyleyen Erkal, İl Müdürlüğü olarak Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) ile birlikte çam balının pazarlama ve markalaşmasına yönelik hazırlanan “Muğla Arıcısı Markalaşma ile Tanışıyor, Tanındıkça Kazanıyor” projesi kapsamında 180 arıcıya ulaşmayı hedeflediklerini, fakat 437 arıcının katıldığını söyledi. Erkal, “Bu sayının çam balında marka değeri kazandırmanın üretici açısından bir ihtiyaç olduğunu görmeleri bakımından projenin gerekliliğini bir kere daha görmemizi sağladı” diye konuştu.

Çalıştayda 2018 yılında arıcıların karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri; Muğla arısının ıslahı ve tescili, üreticiye yansıması, 2018 yılı Arıcılık kongresinin değerlendirilmesi, konaklama ve çözüm önerileri, tarımsal desteklemeler, Coğrafi İşaret ve Markalaşma, kaliteli ve sağlıklı bal üretimi, toplu Varroa mücadelesi konusunun değerlendirilmesi yapılarak, 2019 yılı arıcılık faaliyetleri konusunda izlenmesi gereken yollar ile ilgili karşılıklı fikir alış verişinde bulunuldu.

2018 yılında arıcıların karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü, 2019 yılında da uygulanması gereken yollar görüşülerek sonuçların çözüme kavuşturulması hedeflendi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.