Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün:

Bu haber 14 Nisan 2014 - 20:24 'de eklendi ve 1.421 kez görüntülendi.

chp615615651“Parti rozetimi çıkardım”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, mazbatasını almasının ardından parti rozetini çıkardığı, kendisine oy verenin de, vermeyenin de başkanı olmak için çalışacağını söyledi.

İlkay Yıldız

30 Mart yerel seçimleri sonrası yüzde 49 oy alarak Muğla’nın ilk Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Osman Gürün, mazbatasını aldıktan sonra parti ayrımı gözetmeksizin her kesimin Belediye başkanı olarak hizmet vereceğini açıkladı. CHP İl Başkanlığı binasında İl başkanı Mustafa Öztürk, Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, seçim süreci, seçim sonrası ve Büyükşehir yapılanması hakkında bilgi verdi.

İlk olarak açıklama yapan CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk, 30 Mart yerel seçimlerinde 2 kişiden birisinin CHP’ye oy verdiğini belirtti. Öztürk, “30 Mart’tan önce biz Muğla’da 13+1 diye yola çıkmıştık. Seydikemer, Köyceğiz ve Kavaklıdere ilçelerini AK Parti, Fethiye Belediyesi’ni de Demokrat Parti kazandı. Özellikle Fethiye’nin sorgulanması gerekiyor. Çünkü Belediye Başkanı DP’li, Meclis CHP’li. Fethiye’de Belediye Meclis üye oylarının neden çok, Belediye Başkan oylarının neden az olduğunu hususunda kendi çapımızda bir araştırma ve sorgulama içine gireceğiz” dedi.

Daha sonra söz alan CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, genel siyaset ile ilgili görüşlerini açıklarken, yerel seçimlerde bazı uygulamalar ve manipülasyonlar nedeniyle seçimlere gölge düştüğünü söyledi. Demir, “Gerçek irade sandığa yansımadı. Vatandaşlarımız gerçek irademiz sandığa yansımadı diye endişe içindeler. Sandıklarda ilk sayımın Büyükşehir Belediye Başkanları oylarının sayılması gerekirken muhtarlıklardan sayımın başladığı sandıklar oldu. Bu bir kural hatasıdır. Bunlar çoğu yerde tutanaklara geçmedi” dedi.

Gürün: 2009’a göre oyumuz 101 bin 225 arttı

Son olarak söz alan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla’da demokrasi kuralları içinde bir seçim sürecinin yaşandığını belirterek, “2009 yerel seçimlerini baz alırsak eğer, 2009’da İl Genel Meclisinde 171 bin 562 oy almışız. 2014 yerel seçimlerinde ise bu rakam 271 bin 787’e çıktı. 5 yılda Muğla genelinde oyumuzu 101 bin 225 arttırmışız. Son seçimlerde Türkiye geneli ortalamasını ele alırsak eğer, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Muğla Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de nüfus oranlamasına göre CHP’nin en fazla oy oranına çıktığı iller sıralamasında ilk sırada yer alıyor” dedi.

Başkan Gürün, 2014 yerel seçimlerinde Muğla’da 26 bin 310 oyun geçersiz sayıldığını, bu rakamın da Muğla gibi bir ilde çok büyük rakam olduğunun altını çizdi. Gürün, “Bu rakamın iyi irdelenmesi gerekir. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve hükümet bu konuda bir tedbir almalı. Muğla gibi bir ilde 26 bin oy millet iradesinin sandığa yansıması için önemli bir rakam. Sandık başı düzenlemesi ile bu konu disipline edilebilir. Bu oran Muğla gibi bir ilde seçim sonuçlarını bile değiştirebilir” dedi.

Parti rozetimi çıkardım

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, seçim sonrası mazbatasını almasının ardından parti rozetini çıkardığını belirterek, “Seçim bitti. Bundan sonra Osman Gürün olarak bana oy verenin de, vermeyenin de belediye başkanı olarak parti rozetimi biri kenara bıraktım. Biliyorum ki, bana oy vermeyen seçmenlerin de seçim sonrası itiraz etmediği ender illerden birisi Muğla. Muğla seçmeninin tamamının oyunu almak mümkün değil. Bundan sonra Büyükşehir Belediyesi kurulum sürecini en az hasarla atlatıp, hizmet bekleyen vatandaşlarımızı mağdur etmeden çalışmak zorundayız” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e, Aydın büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun İl Özel İdare’den Büyükşehir’e memur ve borç devrinin dışından bir devrin yapılmadığı açıklamasını hatırlatılan Başkan Gürün, “Muğla İl Özel İdare Müdürlüğü ile devir teslim işlemlerini kavgasız ve gürültüsüz yaptık. Evlatlar arasında mal kavgası olmaz. Yapılan tüm işlemlerde mutabakat sağladık ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devri yapılması gereken menkul ve gayrimenkullerin yanı sıra, memur ve işçi kadrolarının devrinde sıkıntı yaşamadık” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
mehmet özdemir 15 Nisan 2014 / 15:16

MUSTAFA ÖZTÜRK ÖNCE KENDİ İLÇESİ YATAĞANDAKİ OY DÜŞÜŞÜNÜ AÇIKLASIN SONRA FETHİYE OLARAK BİZ AÇIKLARIZ.VEKİLLİK HESAPLARI YAPAN MUSTAFA ÖZTÜRK ACABA RAKİPLERİNE BURDAN GOLMÜ ATMAYA ÇALIŞIYOR