Muğla Büyük Şehir Gazetesi

Bu haber 29 Temmuz 2015 - 1:53 'de eklendi ve 1.516 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

AK Parti Muğla Milletvekili Hasan Özyer milletvekili adayı olarak genel seçim arifesinde Öğretmenevi’nde verdiği basın kahvaltısında sahibi olduğu Kanal F’nin uyduya çıkacağı müjdesini vermişti. Ben de o gün okunmayan, bayide satılmayan gazetenin resmi ilan almaması gerektiğini savunurken, hem Sayın Özyer’i, hem de Kanal F’nin Müdürü Sıdıka Kölemen’i kutlamıştım.

Milletvekili ÖzyerBiz uyduya çıkıyoruz” derken, bazı arkadaşlarca kendisinden “satılmayan gazeteye” resmi ilan geliri devam etmesi için çaba göstermesi isteniyordu!

xx        xx        xx

RTÜK’ün Kanal F’nin uyduya çıkışına onay verdiğinin müjdesini ise Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşundan buyana düzenlediği ilk “Dayanışma Gecesi”nde Büyükşehir Başkanı Osman Gürün verdi.

Sevindim…

Çünkü uydu üzerinden yayın yapan TV kanalına sahip olmayan tek Büyükşehir Muğla idi!

Dayanışma Gecesi’ndeki konuşmasında Başkan Gürün, “Hedefimiz Bir Muğla Bir” sloganını anlatmaya çalışırken şöyle diyordu:

Muğla 13 ilçesiyle farklı farklı yerleşimlere sahip. Kendi içerisinde biraz kapalı ve herkesin ilçesine biraz şoven duygularla bağlı olduğu bir il. Oysa Muğla’nın bir olması, beraber olması, örneğin Bodrum’lu hemşerilerimizin Menteşe ile ilgili bir gelişmede sevinç ya da kaygı duyması gerekir. İlçe şovenizmi ile Muğla’nın bir yere gelmesi mümkün değil.

Ben bu anlamda Kanal F’nin uyduya çıkıyor olmasına sevindim. Çünkü Muğla ilinin kanalı… Darısı öteki kanallarımızın başına…

xx        xx        xx

Muğla Basını; daha doğrusu resmi ilan almakta olan yerel gazeteler geçtiğimiz günlerde Basın İlan Kurumu Muğla Şube Müdürlüğü tarafından denetimden geçti. Denetimi yapanlar yaptıkları işi bir üst kurullarına rapor ettiler. Önceki gün sonuçlar geldi.

Hamle olarak sınıfı geçtik. Resmi ilan almaya hak eden bir gazete olduğumuzu sevinerek öğrendik.

Sevincim uzun sürmedi. İlçelerde durum nedir bilmiyorum, ama il merkezi Menteşe’de yayınlanan resmi ilan alan gazetelerin hepsinin sınıfı geçtiklerini üzülerek öğrendim.

xx        xx        xx

Bir yerel gazetenin resmi ilan almaya devam edebilmesi için abonelerinin yanında ayrıca her gün en az 250 gazete satması gerekmekte… Bir gazetenin bayide satılabilmesi için “gazete” olması gerektiği için elbette sıkıntı baş gösterdi!

Öyle ki, AK Parti Muğla Milletvekili Hasan Özyer’in milletvekili adayı olarak genel seçim arifesinde Öğretmenevi’nde verdiği kahvaltıda konuyu “yakışıksız biçimde” gündeme getiren arkadaşlarımız çıktı. O gün orada yaptığım konuşmaya köşesinden tepki gösteren meslektaşlarım bile oldu. Çünkü ben “250 satış yapamayan gazete kapansın”, yani “resmi ilan almasın” demiştim…

Ekmek satamayan bir fırın açık kalır mı? Ekmek satamayan bir fırın “Benim ekmekleri belediye alsın fakirlere dağıtsın” diyebilir mi?

xx        xx        xx

Ben o gün “250 satış yapamayan gazete kapansın” derken, “Belki patronum bu sözüme kızabilir, ama..” da demiştim. Aslında ben bu efeliği yaparken, Hamle’nin abone sayısını yakalayabilmiş bir ikinci gazete bile bulunmadığını biliyordum…

Bu sefer “Patronum kızabilir, ama..” da demeyeceğim. Çünkü biz Hamle çalışanları Hamle’nin sahipleriyiz de…

Gazetelerin hepsi denetimden geçtiğine göre, emeğimize yazık diyeceğim…

Köşe yazarlığı Türkiye’de bir meslektir. Muğla’da henüz olamadı. Muğla’da köşe yazısı yazarak ekmeğini kazanan iki gazeteciden birisiyim. Yani Hamle, köşe yazarına ücret ödeyen iki yerel gazeteden birisi… Üstelik Hamle il merkezinde haber peşinde koşan en çok çalışana sahip tek yerel gazete…

Eğer bir gazete Hamle’nin giderine sahip olmadan, Hamle ile birlikte aynı resmi ilanı alıyorsa buna üzülürüm. Çünkü orada benim de hakkım var!

xx        xx        xx

Tabi Basın İlan Kurumu Şube Müdürlüğü yeni kuruldu. Daha önce resmi ilan dağıtımı ve gazetelerin denetimi Valilik elinde iken çok daha büyük haksızlıklar vardı. Baba gazete sahibi, anne yazı işleri müdürü, evlat muhabir idi… Muğla kamuoyunda adı bilinmeyen gazete resmi ilan alıyordu…

Elbette bu konu daha çok tartışılacak, kavga gürültü yaşanacak. Dayanamayıp kendi kendini kapatanlar da olacak. Sonunda Muğla’nın da gerçek okurlara sahip, gerçek gazeteleri olacaktır.

Düzelecek…

xx        xx        xx

Düzenlenen gece gazetecilerle ilgili bir gece olunca, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün bu konunun üzerinde de durdu. Konuşmasını dinlerken, Başkan Gürün’ün Muğla’da Basın İlan Kurumu’nun faaliyete geçmesi ile birlikte yaşanan sancıların farkında olduğunu gördüm.

Başkan Gürün uzun konuşmasında elbette “Sansür, basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü” konularına da yer verdi. Ancak konuşmasının önemli bölümünü “yerel basına” ve “algı”ya ayırdığını da gördük.

Muğla’nın bu alanda köklü kurumları var” derken, gazetelerimizden hangisini kastetti bilmiyorum, ama Kanal F’nin uydu müjdesini verirken, “Muğla’nın büyükşehir gazetesi de olmalı” mesajını da verdi. Bu konuda, “Basın İlan Kurumu tarafından yeni kriterler getirildiğini, sorunları biliyoruz. İlçe genelinde yayın yapan gazetelerin Muğla genelinde yayın yapma politikasını hedef olarak seçmelerinin okuyucu sayısı ve satış rakamlarını artıracağına inanıyorum.” diyordu.

Mesaj oldukça açık. Katılan olur veya olmaz, ben katılıyorum. Muğla’da hala bir il gazetesinin bulunmaması hepimizin ayıbı… O köklü kurumlardan hangisi o Büyükşehir Gazetesi’ni çıkarırsa ben Kanal F’yi kutladığım gibi o gazeteyi de kutlar, alkışlarım…

xx        xx        xx

Başkan Gürün’ün o geceki sözlerinden bir bölümünü yeri gelmişken özetle paylaşalım:

Muğla ilinin birbirinden haberdar, birbiriyle ilgili sorunları bilmesi ve birlikte çözüm üretmesi lazım. Muğla’da bir ilçede yayınlanan çok değerli görüşlerin, eleştirilerin Muğla ili genelinde okunması gerekiyor. Basın mensuplarından sadece bulundukları ilçelerle ilgili değil, genel olarak bütün Muğla’nın sorunlarına değinmelerini, kamuoyu oluşturmalarını ve doğru bilgi ve haberi tüm Muğla’ya ulaştırmaları için gayret sarf etmelerini rica ediyorum.

Kim “Öyle şey olmaz” diyebilir…

xx        xx        xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin “Basınla Dayanışma Gecesi” düzenlediği gün bu köşede “Büyükşehir Matbaası” 24.07.2015 başlıklı yazım çıkmıştı. O gün o yazımı şöyle noktalamıştım:

Son zamanlarda Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin, Menteşe Belediyesi’nin baskı işleri de tartışılır oldu. İddialar şaşırtıcı. Biz oralarda o kadar büyük pastalar ve pasta kavgaları olduğunu bilmiyorduk! Yerel yönetimlerimiz bu şaibeli durumdun çıkmalıdır. Bunun için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin kendi matbaasını kurup kurtulduğu gibi Büyükşehir Belediyesi de sadece yerel yönetimlere hizmet veren bir matbaa kurabilir.

Post gider kavga biter!

Gecede Nejat Altınsoy arkadaşım ile birlikte oturduk. Birlikte Başkan Gürün’ü dinlerken, “Biz matbaa kurması önerisinde bulunmuştuk, ama matbaa ile birlikte il gazetesi de mi geliyor?” diye gülüştük.

Büyükşehir Belediyesi bir matbaa kurabilir, ama Başkan Gürün’ün anlatmaya çalıştığı Büyükşehir Gazetesi’ni çıkaramaz. Çıkarsa bile “ruhsuz” olur… Mesajı alıp da telaşlananlar oldu ise boşuna telaşlanmasın!

Gazete” ruhu elbette “gazetecilerde” olur. Soluğu yeten zurnacı olmuş deseler de “ruhu” olan başarır…

Muğla “gazete” bekliyor…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
resat oztepe 29 Temmuz 2015 / 10:51

Gocuman; Sen İl Gazetesi depdurusu. İlçem Ula’da Yerel anlamda hem gazetesi,hem Radyosu ve hemde TV si olmayandır.yerel anlamda hem sağır,hem dilsiz ve hemde kördür. Sağolsun zaman zaman Ünal Ağabeyim bir şeyler yazıyor. iszde yazıyorsunuz. amma gazeteyi hemulaştıran ve hemde okuyannımız yok. okuma öürlüyüzdür de. Ruh konusuna aynen bendeniz de katılırım. sevgi ve saygı.

metin kalay 29 Temmuz 2015 / 12:59

Muğla Büyükşehir Belediye Gazetesi çıkartabilir. Gücü buna yeter. Fakat Muğla Gazetesi olamaz. Muğla’da Muğla gazetesi olmayı becerebilmiş tek gazete HAMLE GAZETESİDİR. Çok denendi olmadı. Bir zamanlar Turizm eski il müdürlerinden Akyaka’lı Erdem Uyanık öncülüğünde Muğla gazetesi çıkartılmıştı. Ömrü uzun olmadı. Nedenlerini bilemeyiz. Biz Muğla’lılar olarak HAMLE Gazetesini sahip çıkalım.