Muğla Belediyesi’ni mahkemeye veriyor

Bu haber 10 Mart 2014 - 19:50 'de eklendi ve 1.553 kez görüntülendi.

manset651651651Muğla’da Karabağlar Yaylası’nda 2008 yılında yaptırdığı evinin su basman seviyesinin 30 santim fazla olduğu için belediye tarafından yıkım kararı çıkması üzerine kendi evini yıkan Ömer Çay, Danıştay’ın 5 yıl sonra yıkım kararını iptal etmesi üzerine Muğla Belediyesi’ne tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

Kadir Tamer

Muğla Üniversitesi’nde memur olarak çalışan 53 yaşındaki Ömer Çay, 2006 yılında Muğla Belediyesi’nden ruhsat alarak Karabağlar Yaylası’nda yapmaya başladığı evi 36 ayda tamamladı. Karabağlar Yaylası Narlı mevkiinde 2009 yılında tamamlanan ev Muğla Belediyesi tarafından subasman seviyesinin 180 santim yerine 210 santim olduğu gerekçesi ile inşaatı mühürleyerek bin 500 lira ceza kesti ve Ömer Çay hakkında dava açtı. Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde görülen davayı Muğla Belediyesi kazandı. Davayı kaybeden Ömer Çay’a Muğla Belediyesi tarafından Karabağlar Yaylası’nda bulunan evini yıkması için tebligatta bulundu. Kendisine tebligatın ulaşması üzerine Muğla Belediyesi’ne müracaat eden Ömer Çay, temiz hakkını kullandığını ve yıkım kararının uygulamasının yasal olmadığını söyledi. Muğla Belediyesi tarafından Ömer Çay’a yıkım işleminin uygulanacağı eğer 1 hafta içinde yıkım işleminin mülk sahibi tarafından gerçekleşmemesi durumunda işlemlerin Muğla Belediyesi tarafından yapılacağı tebliğ edildi. Muğla Belediyesi tarafından yapılacak yıkım çalışmalarına ödeyecek parası olmayan Ömer Çay, 2009 yılının Haziran ayında yaptırdığı evini kendisi yıkmaya başladı. Yıkım işlemlerini tamamlayan Ömer Çay, bankadan kredi çekerek yeni bir ev yaptırdı. Çay’ın 2009 yılında Muğla 1. İdare Mahkemesi’nin kararına yaptığı itirazına Danıştay 14. Daire Başkanlığı tarafından 2014 yılında cevap geldi. Danıştay 14. Daire Başkanlığı Muğla 1. İdare Mahkemesi’nin aldığı kararı iptal etti.

2006 yılında Muğla Belediyesi’nden ruhsat almasının ardından kredi çekerek inşaat çalışmalarına başladığını anlatan Ömer Çay, “Evimin su basmanını bitirdikten sonra belediye yetkilileri gelerek subasman ölçümü yaptı ve evimin üst katını yapabileceğini söyledi. Bende bu doğrultuda evimi bitirdim. Ancak belediye ekipleri gelerek evimin projeye uygun olmadığını gerekçe göstererek mühürledi. 3194 sayılı İmar Kanunu’na dayanarak Muğla 1. İdare Mahkemesi’ne ceza davası açtılar. Mahkeme Belediyeyi haklı bularak proje tadilatı kararı verdi. Ben proje tadilatı için bir yandan mühendisler ile görüşürken diğer yandan bu karara itiraz ettim. Bu esnada Muğla Belediyesi Karabağlar Yaylasın’da ki evimi 13 Temmuz 2009 tarihine kadar yıkmamı aksi taktirde kendilerinin yıkacağını söyledi. Belediyeye temiz hakkımı kullandığımı söyledim ama beni dinlemediler. Yıkım parasını ödeyecek gücüm olmadığı için evi kendim yıktım” dedi.

1. İdare Mahkemesi kararına itiraz ettiğini ve 2014 yılının Ocak ayında itirazına cevap aldığını belirten Çay şunları söyledi:

“Danıştay 14. Daire Başkanlığı yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu. Ancak belediye temize gitmeme rağmen yıkım kararını uygulattı. Kredi çekerek bu evi yaptırmıştım. Evi kendim yıktıktan sonra ikinci kez kredi çektim ve buraya yeniden bir ev yapmak zorunda kaldım. Muğla Belediyesi yüzünden yaklaşık 500 bin liralık maddi zararım var. Danıştay 14. Daire Başkanlığı’nın kararı elime ulaştı. Şimdi Muğla Belediyesi’ne tazminat davası açacağım. Yaşadığım mağduriyet yüzünden yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağım.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.