Muğla Belediyesi’ne Suç Duyuruları

Bu haber 15 Aralık 2017 - 0:48 'de eklendi ve 2.133 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kılıçdaroğlu dün Muğla’daydı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Ulaşım Çalıştayı”na katılan Kılıçdaroğlu bir diğer oturumda da muhtarlarla bir araya geldi. Ancak çalıştaylardan haber alınamadı. Çünkü nedense basına kapalı yapıldı.

Bir de Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ortalıkta yoktu.

Ben bu yazımı akşama doğru baskıya verirken, Büyükşehir Belediyesi Toplu Açılış Töreni etkinlikleri devam ediyordu ve Kılıçdaroğlu henüz Muğlalılarla buluşmamıştı.

Düne dair paylaşımlarımız, yorumlarımız elbette olacaktır.

Bugün ise yarım kalan yazıma devam edelim…

 

xx        xx        xx

Bu köşede 07.12.2017 tarihinde “Ben Nefesimi Tutar Beklerim” başlıklı yazımda, 4 Aralık 2017 Pazartesi gününün önemli bir tarih olduğuna işaret etmiş ve o günün Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün 19 yıllık belediye başkanlığında hakim karşısına çıktığı gün olduğunu vurgulamıştım.

Söz konusu yazımda noktayı da şöyle koymuştum:

Karaosmanoğlu’nun suç duyuruları ile ilgili olarak eski Muğla Belediyesi çalışanları ile ilgili olarak İhaleye Fesat Karıştırmaktan ve Görevi Kötüye Kullanmaktan halen devam eden 2 dava daha bulunmakta… Karaosmanoğlu’nun suç duyurusunda bulunmasına neden olan Muğla Belediyesi uygulamalarından biri de Katlı Otopark uygulaması olmuştu. Kentsel SİT Alanı’nın orta yerine, kentin ortasına hançer saplar gibi dikilen beton yığınına o zaman çok tepki gösterilmişti… Peki Karaosmanoğlu’nun suç duyurusuna yeniden bakılabilir mi?”

 

xx        xx        xx

Ertesi gün bu köşede Ahmet Tan Karaosmanoğlu’nun geçmişte suç duyurusunda bulunduğu uygulamalardan Çok Katlı Otopark’ı ele alacaktım. Ancak, araya giren diğer yazılarımdan dolayı beklemeye aldım.

Peki Karaosmanoğlu’nun suç duyurusuna yeniden bakılabilir mi sorusunun yanıtını vermeyecek misiniz?” soruları gelmeye başlayınca bu konuda yarım kalan yazımı tamamlamaya karar verdim.

Karaosmanoğlu’nun suç duyurusuna yeniden bakılabilir mi?

Bakılabilir… Hukukçu değilim. Ama Cumhuriyet Başsavcılığı isterse eski dosyaları yeniden açabilir diye düşünüyorum…

Muğla’nın “Büyükşehir” statüsüne geçmesi sonucu kapanan Muğla Belediyesi ile ilgili Muğla’nın “Vatandaş Ahmet’iAhmet Tan Karaosmanoğlu tarafından yapılmış suç duyurusu sayısını bilen yok.

Karaosmanoğlu kendiside hemen bir sayı veremiyor. Ama hemen aklına gelenler var.

Çok Katlı Otopark gibi…

Birde sözünü ettiğimiz mülga Muğla Belediyesi çalışanları ile ilgili “İhaleye fesat karıştırmaktan” ve “Görevi kötüye kullanmaktan” açılmış davalar.

Evsel atık ihalesi” ile ilgili bu davaların duruşmaları devam ediyor…

Çok Katlı Otopark ile ilgili bir dava ise yok.

 

xx        xx        xx

Karaosmanoğlu’nun mülga Muğla Belediyesi ile ilgili yaptığı her suç duyurusu o günlerde yankı uyandırıyordu. En çok ta Çok Katlı Otopark ile ilgili suç duyurusu yankı uyandırmıştı.

Muğla’nın “Vatandaş Ahmet”i bu suç duyurusunda “Çok Katlı Otopark” işinde yüklenici firmaya yapmadığı işlerle ilgili olarak 2010 yılının parası ile yaklaşık 400-500 bin TL fazladan para ödendiğini iddia etmişti.

Hatırladığım kadarıyla dönemin Cumhuriyet Savcılığı’nca ‘dava açılmadan’ bilirkişiler marifetiyle 13.500 TL fazladan ödeme tespit edilmiş ve bu paranın yüklenici tarafından belediyeye iade edilmesi sağlanmıştı…

O zaman herkesin merak ettiği soru ise “Karaosmanoğlu’nun suç duyurusu üzerine az da olsa fazladan ödeme tespit edilmişken neden dava açılmadı?” sorusu olmuştu.

Aradan yıllar geçti, Muğlalı hala bu sorunun cevabını arıyor, merak ediyor…

 

xx        xx        xx

Sesli düşünüyorum…

Ahmet Tan Karaosmanoğlu acaba “Çok Katlı Otopark” ile ilgili o suç duyurusunu yapmamış olsaydı, Savcılık marifetiyle ortaya çıkarılan 13.500 TL fazladan ödeme yüklenici tarafından belediyeye iade edilir miydi?

Elbette iade edilmezdi…

Belediye, dolayısıyla kamu 13.500 lira zarara uğramış olurdu, o kadar!

Dönemin savcılığı sayesinde bu para yeniden belediyenin, yani kamunun kasasına kondu.

Ne var ki aynı savcılık tarafından o fazladan ödemenin nereden kaynaklandığı soruşturulup, konuyla ilgili bir dava açılmadı.

Peki neden?

Bilmiyoruz. Kimse bilmiyor…

 

xx        xx        xx

Dediğim gibi sesli düşünüyorum.

Epoksi diye bir kaplama malzemesi var. Ben mühendis değilim, otoparklarda neden zemin kaplanması lazım bilemem. Muhtemelen dayanıklılığı arttırıyor.

Mülga Muğla Belediyesi Çok Katlı Otopark’ında da İhale ödeme kalemlerine bakıldığında bu kaplamanın yapıldığı görülüyor…

Ancak Ahmet Tan Karaosmanoğlu o günlerde “Hayır, kaplanmadı” diyordu.

Hala da aynı görüşte…

Zaten bu yüzden suç duyurusunda bulunmuştu.

Bu suç duyurusunda benimde merak ettiğim hususlardan birisi de budur:

Çok Katlı Otopark zemininde ihale şartnamesine göre EPOKSİ + SELF LEVELING olması gerekirken, yapılmadan parasının ödendiği iddiası…

Bu iddia hala önemli…

Otopark inşaatının üstünden 7 yıl geçti. Motorlu aracını oraya bırakanlardan zeminde EPOKSİ kaplama gören var mı?

Şimdi ne diyelim, “Dava açılmadığına göre Savcılıkça atanan bilirkişiler görmüş herhalde.” mi diyelim?!…

 

xx        xx        xx

Yanlış hatırlamıyorsam, Savcılıkça belirlenen bilirkişiler o zaman Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi inşaat bölümündendiler.

Sanıyorum Savcılık dosyayı üç kişiden oluşan o bilirkişi heyetinin raporuna dayanarak kapatmıştı…

Osman Gürün ve öteki kamu görevlileri ile ilgili bu gün FETÖ davasından yargılanmakta olan dönemin Muğla Valisi Fatih Şahin o zaman ‘soruşturma açılmasına’ izin vermemişti…

Hatta o günlerde, Fatih Şahin kamuoyunda Osman Gürün’ü korumakla suçlanmıştı.

Ancak bu haksız bir ithamdı. Bilirkişi heyeti “Epoksi kaplaması yapılmıştır” diye rapor verdikten sonra Vali ne yapabilir ki? Vali bir şey yapamadığı gibi, savcıda bir şey yapamazdı…

EPOKSİ + SELF LEVELING malzemesi kaplamasının m2’si o zaman 15 avro, yani 33 TL idi… Çok Katlı Otopark’ta epoksi yapılması gereken alan ise 11 bin m2 idi…

Bilirkişi heyetine göre ise 11 bin m2 alan epoksi ile kaplanmıştı.

Karşılığında da yüklenici firmaya o günün (2010) parası ile 330 bin TL ödenmişti.

Helal hoş olsun. Ama ya o kaplama yapılmadı ise…

 

xx        xx        xx

Bu arada o günlerde mülga Muğla Belediyesi yöneticileri de, Ahmet Tan Karaosmanoğlu hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Belediye yöneticilerine göre, Karaosmanoğlu’nun suç duyurularının dayanağı yoktu. Kamuoyunu yanıltmak ve belediyeyi karalamak istiyordu!

Ancak yargı aynı kanaatte olmamış ve Karaosmanoğlu beraat etmişti.

Karaosmanoğlu’na “4 Aralık Pazartesi günü görülmeye başlayan dava örneğinde olduğu gibi, başka yeni davalar açılabilir mi?” diye sordum.

Adalete olan inanç ve güveninin hiçbir zaman eksilmediğini belirtirken cevabı şöyle oldu:

Ben nefesimi tutar beklerim

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 15 Aralık 2017 / 17:24

Gocuman; Bende anlayamadım bu ulaştırma çalıştayı da neyin nesi. sevgi ve saygı.Ancak çalıştaylardan haber alınamadı. Çünkü nedense basına kapalı yapıldı.