Muğla Belediyesi’ne bir dava daha « Hamle Gazetesi

Muğla Belediyesi’ne bir dava daha

Bu haber 04 Mayıs 2018 - 1:16 'de eklendi ve 1.569 kez görüntülendi.

Muğlalıların “Vatandaş Ahmeti” Ahmet Tan Karaosmanoğlu’nun, dönemin Muğla Belediyesi’nin 2010 yılında yaptığı Muğla İli Kanalizasyon ve Atık Su Abone Bağlantısı yapımı ihalesinde ihaleye fesat karıştırıldığı iddiası ile Cumhuriyet Savcılığı’na yaptığı başvuru üzerine 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde “görevi kötüye kullanma” suçuyla açılan dava devam ederken, Karaosmanoğlu’nun itirazı üzerine aynı konu ile ilgili Muğla Asliye Ceza mahkemesinde “İhaleye Fesat Karıştırmak” suçuyla dava açıldı. Muğla Sulh Ceza Mahkemesi’nde 25.04.2012 tarihinde açılan davada “görevi kötüye kullanmak” suçuyla yargılanmakta olan mülga Muğla Belediyesi çalışanları şüpheliler H.D., L. İ. E.A., C.Y., C.K.ve S.Y.’nin yargılamaları Muğla Asliye Ceza mahkemesinde “İhaleye fesat karıştırmak” suçuyla devam edecek.

Özcan Özgür

Muğlalıların “Vatandaş Ahmeti” Ahmet Tan Karaosmanoğlu’nun, dönemin Muğla Belediyesi’nin 2010 yılında yaptığı Muğla İli Kanalizasyon ve Atık Su Abone Bağlantısı yapımı ihalesinde ihaleye fesat karıştırıldığı iddiası ile Cumhuriyet Savcılığı’na yaptığı başvuru üzerine 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde “görevi kötüye kullanma” suçuyla açılan dava devam ederken, Karaosmanoğlu’nun itirazı üzerine Muğla Asliye Ceza mahkemesinde “İhaleye Fesat Karıştırmak” suçuyla dava açıldı.

Muğla Sulh Ceza Mahkemesi’nde 25.04.2012 tarihinde açılan davada “görevi kötüye kullanmak” suçuyla yargılanmakta olan mülga Muğla Belediyesi çalışanları şüpheliler H.D., L.İ., E.A., C.Y., C.K. ve S.Y.’nin yargılamaları Muğla Asliye Ceza mahkemesinde “İhaleye fesat karıştırmak” suçuyla devam edecek. Duruşmaların ilerleyen aşamasında, “ita amiri” sıfatıyla Belediye Başkanı Osman Gürün’ün de yer alıp almayacağı henüz bilinmiyor.

Suç duyurusunda bulunmuştu

Ahmet Tan Karaosmanoğlu, Mülga Muğla Belediyesi evsel atık bağlantıları işinde ihaleye fesat karıştırıldığı iddiasıyla 09.06.2011 tarihinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuş ve Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2011/2752 tarih sayılı soruşturması sonucu şüpheliler hakkında “ihaleye fesat karıştırma niteliğinde suç oluşmadığı” kanaatine varılarak, 20.4.2012 tarihinde kovuşturmaya yer olmadığı alınmıştı. Ancak şüphelilerin eylemlerinin görevi kötüye kullanma suçunu oluşturduğunun düşünülmesi üzerine 4483 sayılı yasa uyarınca Valilik Makamından soruşturma izni alınmış ve 25.4.2012 tarihinde Muğla 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde “görevi kötüye kullanma” suçundan kamu davası açılmıştı.

Bu arada şüpheliler H.D., L.İ., E.A., C.Y., C.K. ve S.Y. Muğla 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde “görevi kötüye kullanma” suçundan yargılanırken, Ahmet Tan Karaosmanoğlu Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde itirazda bulunmuş ve Mahkeme itirazın reddine karar vermişti. Karaosmanoğlu ise, pes etmeyip, “Kanun Yararına Bozma” yoluna gitti.

Bunun üzerine dosya Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderildi. Yargıtay 5. Ceza Dairesinin 26.09. 2013 tarih ve 2013/8474 esas sayılı kararıyla Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 26.06.2012 tarih 2012/1185 değişik iş sayılı kararının yerinde olmadığına, ihaleye fesat karıştırma suçu için yeterli şüphenin bulunduğuna ve kamu davasının açılması gerektiğine değinilerek kararın bozulmasına karar verildi. Kararda “Yargıtay 5. Ceza Dairesinin 26.09.2013 tarih ve 2013/8474 esas sayılı kararı uyarınca mevcut delillere göre şüpheliler hakkında ihaleye fesat karıştırma suçundan kamu davası açılması zarureti hasıl olmuştur.” ifadesine yer verildi.

Muğla Belediyesi’nde ihale yetkilileri olan şüpheli C.K., ihale komisyonu başkanı S.Y. ile ihale komisyonu üyesi olan şüpheliler C.Y., E.A., H.D. ve L. İ.’nin mülga Muğla Belediye Başkanlığı’nca 2010 yılında yapılan ‘Muğla İli Kanalizasyon Atık Su Abone Bağlantısı Yapımı İhalesi’nde beraberce ihaleye fesat karıştırdıkları, bu ihalenin açık ihale usulü ile yapılması gerekirken pazarlık usulü ile yapıldığı belirtilen kararda şöyle denildi:

05.08.2011 ve 04.10.2011 tarihlerinde düzenlenen bilirkişi raporlarında kamu zararının oluştuğuna ve işin ihale öncesi, ihale aşaması ile sözleşme aşamalarında 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu, 4735 sayılı Kamu İhaleleri Sözleşmeleri Kanunu ve İhale mevzuatına uygun olarak yürütülmediğine, ihale usulünün yanlış seçildiğine, ihale komisyonu ve üyelerinin görevlerini yerine getirirken yeterli özen ve titizliği göstermediklerine değinildiği, dolayısıyla şüpheliler hakkında ihaleye fesat karıştırmak suçundan kamu davası açılması için yeterli şüphenin bulunduğu Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin kararının yerinde olduğu, ancak aynı olayla ve aynı şüphelilerle ilgili olarak Muğla 2. Sulh Ceza Mahkemesinde görevi kötüye kullanma suçundan görülmekte olan kamu davasının bulunduğu, açılan bu dava ile aralarında hukuki ve fiili irtibat bulunduğu, davaların birleştirilerek yürütülmesi gerektiği, ana dosyanın Muğla 2. Sulh Ceza Mahkemesinde bulunduğu” iddianamesi ile dava açılmıştır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.