Muğla Belediyesi Mahkemelik!

Bu haber 18 Mart 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.523 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Eski Garaj Alanı ile ilgili olarak hafta başında kaleme aldığım yazımı şöyle noktalamıştım:
“Sayın Kılıçdaroğlu acaba Muğla Belediyesi’nin seçim yatırımı olarak bir meydan düzenlemesi yaptığını sanıp, Başkan Gürün’ü kutlar mı?

Yoksa kalkıp şöyle mi der:

‘Burada bir meydan yakışır. Osman Gürün ve Bahattin Gümüş bunu el ele yapar.’

Hadi hayırlısı…

Siz benim böyle dediğime bakmayın. Çünkü Muğla Belediyesi ve dolayısıyla Başkan Gürün bu konuda mahkemelik!

xx        xx        xx

Tabi sizler Muğla Belediyesi’nin eski Garaj Alanı ile ilgili neden mahkemelik olduğunu biliyorsunuz. Eğer programda bir değişiklik olmazsa, bu gün Muğla’da olacak olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun haberi var mıdır?

Sanmıyorum!.. Haberi olsaydı; Vatandaş Ahmet’in (Karaosmanoğlu) hazırladığı dosyalar önüne konulmuş olsaydı bu gün CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Başkan Gürün olamayabilirdi.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun nereden haberi olsun… Ki koskoca Başbakan’ın bile haberi yok!

Başbakan Erdoğan o mahkemelik olan eski Garaj Alanı’nda daha yeni miting yapıp gitti. Başbakan Erdoğan, Vatandaş Ahmet gibi bilgi sahibi olsaydı o meydanı; pardon alanı birilerinin başına yıkmaz mıydı?

xx        xx        xx

Bilindiği gibi Belediye Başkanı Osman Gürün eski Garaj Alanı’nda artık bir Büyükşehir Ana Kenti olan şehrimizin bir “Kent Meydanı” ihtiyacı yokmuş ve aslında Muğla’nın gürültüsünden, kirliliğinden mücavir alanlara yaptıkları villalara kaçan zenginlerimiz şehrin orta yerinde kendilerine konut üretilmesini istemişler gibi lüks konutlar üretmeye kalkıştı…

Aslında Osman Gürün mühendislik okuyup, sonra da yap-satçı müteahhit olmak istiyordu da yanlışlıkla tıp doktoru mu oldu diye de hep merak etmişimdir!

Neyse…

Başkan Gürün’ün projesi şehri ayağa kaldırdı. Mimarlar Odası Muğla Şubesi’nin açtığı dava sonucu İdare Mahkemesi Başkan Gürün’ün eski garaj alanında lüks konut üretimi ile ilgili ihalesi için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

xx        xx        xx

Bir bakıma Hukuk, eski Garaj Alanı’nda meydan düzenlemesi yapılmasını isteyen Muğlalıların yanında yer aldı.

Peki, Başkan Gürün sevdasından vazgeçti mi?

Sanmıyorum!

Ama Başkan Gürün kendisine güvenseydi önümüzdeki seçimi bir bakıma “eski garaj alanı referandumuna” dönüştürebilirdi. Çıkardı halkın karşısına, “Ben burada lüks konutlar üretmeye kararlıyım.” der, yanıtını bir güzel alırdı.

Korkusundan mı ne eski Garaj Alanı’nı ağzına bile almıyor!

xx        xx        xx

Söz konusu alanda konut üretimi ihalesini üstlenip, çok ciddi teminat yatırdıktan sonra şantiyesini kurarak, hafriyatı gerçekleştiren Metro Firması da bu durumdan olumsuz etkilendi. Mahkeme kararı ile ortada tamamlayacağı bir iş kalmamıştı!

Metro Firması Muğla Belediyesi’nden tazminat talebinde bulundu. Olmadı… İş sürüncemeye girince, duyumlarımıza göre firma yetkilileri Muğla Belediyesi yöneticilerine “Masraflarımızı verin gidelim” dediler. Yine olmadı…

Keşke verselerdi… Ve keşke Muğlalılara sormadan o işe girişmebelerdi!

Tabi Metro Firması da doğal olarak ve haklı olarak Hukuk’tan hakkını aramasını istedi.

Yanılmıyorsam Muğla Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 1.5 trilyon tazminat talebi ile dava açıldı. Mahkeme de talebi yerinde gördü. Muğla Belediyesi de mahkemenin görevsizliğini iddia ederek karara itiraz etti. Karar bir üst mahkemede bozuldu ve bu defa Yargıtay’a gitti…

xx        xx        xx

Unutmamıştık!

O dava ne oldu acaba diye araştırmaya kalkıştık. Ne tesadüf…

Yargıtay, Muğla Asliye Hukuk Mahkemesi’ni görevli kabul etmiş. Muğla Belediyesi karar düzeltme talebiyle yeni bir girişimde bulunmuş. Ancak karar düzeltmede de sonuç değişmemiş.

Yani 19 Mart’ta, yani yarın Muğla Belediyesi’nin Muğla Asliye Hukuk Mahkemesi’nde duruşması olsa gerek!

xx        xx        xx

Bu gelişmenin ardından hukukçularla görüştük. Bazıları dava sonuçlanıncaya kadar Metro Firması’nın 1.5 trilyon tazminat talebinin dava sonuçlanıncaya kadar 2.5 trilyona ulaşabileceğini söylüyordu.

Bazıları ise dava sürecinde “Bilirkişi raporu” talep edilebileceğini ve İstanbul’dan istenebilecek rapora göre Metro Firması’nın 14-15 trilyon tazminatı hak edebileceğini öne sürüyorlardı.

Bilemeyiz… Duruşuma yarın başlıyor. Detaya girmemiz doğru olmaz. Ama şu soruyu kamu adına sormak hakkımız olsa gerek:

Metro Firması davayı kazanırsa ve belirlenen rakam ne olursa o rakamı kim öder?

xx        xx        xx

Sorunun yanıtı beni oldukça tedirgin etti.

Kanunlarda “rücu mekanizması” varmış. Yani kamu kurumları zarara uğradıklarında o zarar, idareci sorumlulara rücu edermiş.

Yani böyle bir durumda METRO firması davayı kazanırsa, Muğla Belediyesi’nden talep ettiği tazminatı alacak. Belediye kasasından, yani bir bakıma Muğlalıların cebinden ödenen o tazminat lüks konutlar ihalesini isteyen Belediye Başkanı Osman Gürün ile isteğe “evet” diyen Belediye Encümen Üyelerine ve hatta Belediye Meclis Üyelerine rücu ettirilerek tahsil edilebilecek.

Tabi rücu ettirilirse!

xx        xx        xx

Evet, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu gün mahkemelik olmuş olan bir alanda konuşacak.

Doğrusu Sayın Kılıçdaroğlu bu gün neler söyleyecek çok merak ediyorum.

Hele Karabağlar Yaylası’nda 2008 yılında yaptırdığı evinin su basman seviyesinin 30 santim fazla olduğu için belediye tarafından yıkım kararı çıkması üzerine kendi evini yıkan Ömer Çay’ın, Danıştay’ın 5 yıl sonra yıkım kararını iptal etmesi üzerine Muğla Belediyesi’ne tazminat davası açmaya hazırlandığını bilse…

Hele hele bir de billboardlarda Belediyecilik Başarısıymış gibi gösterilen aslında kanun gereği mecburiyetten, neredeyse son anda yapılan “görme engelliler yolu gibi” yapılan Kanalizasyon Arıtma Tesisi’nin yüklenici firmasının da 3,5 trilyonluk dava açtığını bilse ne derdi?

Ömer Çay olayını bir başka yazımda ele alırız.

Sayın Kılıçdaroğlu hoş geldiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
aliye kara 18 Mart 2014 / 09:06

özcan bey üstadım. chp liler belediye başkanı olunca istisnasız hepside yap satcılığı sever ve destekler. kendileri mühendis yada olmasalar da hangi meslekten olurlarsa olsunlar. belediye makamını ele geçirenler yap satcılığa soyunmuşlardır. ya da yanlarında hep yap satçı müteahhit ler olmuştur. seçim arefesinde burada isim telaffuz etmek doğru olmaz. halkımız bunları bilir. osman abiye eski garaj alanını yap sat işi hiç yakışmadı. keşke oaraya kızıl meydan yapıyorum deseydi. izmirde kemal karataş belediye başkanı adayı dahi olamadı ama konak meydanını kızıl meydan yapacak adamdı diye tarihe geçti. yapıyorum demekle bile tarihe geçti.bırakın yapmayı. keşke osman abide burasını kızılından vazgeçtik. meydan yapmaya niyet etseydi de tarihe yap satçı diye geçmeseydi. sonra muğlamız kızıl meydan sözüne tepki de vermez. 12 eylül öncesi çok devrimci şehidi olan ildir muğla. özcan bey sen muğlanın tarihi olduğun gibi muğlanın sol geçmişininde tarihi ve belleğisin. bir bunları yaz ki, yeni kuşak öğrensin. 12 eylül ün üzerinden 34 yıl geçip gitmiş. yap sat işinde çok para var. para işi rant işi bunlar hem rantçı belediye olmadıklarını söylerler arkasından yan cebime koyarmısın der gibi yap satçılarla kol kola gezerler. bazıları toplu konut yapacakları alanları üzerlerine geçirirler sonrada kat karşılığı yap satçı müteahhitlere inşaat yaptırırlar. musa gökbel in kulakları çınlasın bunlar kent rantları üzerinde ne dersler verdi de bunlar anlamadılar. yada anlamamazlığa geldiler. şimdi musa bey olsaydı. bu garaj alanına kızıl meydan yapıyorum derdi. onu sağcılıkla suçlayanlar utansın. bu chp de kim sağcı kim solcu oada belli değil bi de fetullahçılar eklendi. fetullah hoca batıracak chp yi. bunca yılın laiklik söylemleri bir çırpıda kaybolup gitti. muğla da bu konuda ne yürüyüşler yapmıştık. inşallah sayın kılıçdaroğlu bu meydana bir don biçer. muğla halkınıda rahatlatır. değilse osman bey orayı belediye binası yapar. bu meydanı ancak kılıçdaroğlu kuratarır. yoksa osman beyin elinden buarasını kimse kurtaramaz. 30 martta eline büyük güç geçecek. belki kılıçdaroğlunu bile dinlemez. kendi bildiğini okur çünkü 30 mart sonrası kılıçdaroğluna ihtiyaçı kalmayacak. haydi hayırlısı şu meydanı kurtaralım. bu meydanı kurtaran tarihe geçer.

Reşat Öztepere 18 Mart 2014 / 20:21

Gadın Moğlamın omurgalı ağabeyisi.Sevgili Özcan ağabeyim.Üç dönem yeter gari demenin tam da zamanı.Dr.Başkan bu işi beceremedi.Ancak;Eski garaj yanındaki “Karpuz”satılan yeri öyle güzel bir evler yaptırdı ki,muğlamın böyle çok güzel çok nadide çok harikul ade bir mahalli yok.Napalım moğlanın gaderi.Yazdığınız her şey doğru.omurgalı ağamın sözlerini dinleyen bir kişi çıkar diye hala ümidimi kaybetmedim.sevgiyle ve hasretle.