Muğla Belediye Meclisi Terörü Kınamadı

Bu haber 26 Eylül 2019 - 0:05 'de eklendi ve 1.557 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Hüseyin Nizamoğlu

Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında Ak Parti ile MHP’li üyelerin verdiği önerge CHP ile İYİ Partili üyeler tarafından ret edilmiştir. İstenen karar, PKK HAKKINDA KINAMA idi. Çoğunluk üyeleri içinde olumlu gibi görünenler vardı. Başkan Gürün söz alarak dedi ki, orman yangınlarını PKK, yaptı diye resmi bir belge yok. Söylenti üzerine karar veremeyiz diyerek gurubunu oylamada ret etmeye yönlendirdi. Neticede oylama sonu 32’ye 25 ret edildi…

AKP İL BAŞKANI KADEM METE ANINDA ÖNEMLİ BİR AÇIKLAMA YAPTI

Cumhur İttifakı ortağımız MHP gurubu ile meclise önergeler verdik. Bu PKK terör örgütünün kınanması teklifi idi. Önergemiz CHP ve İYİ Partili üyelerin oylarıyla ret edilmiştir. Büyükşehir Belediye Meclisi, PKK terör örgütünü kınayamayan bir tutum sergileyerek, ilimizin tarih sayfalarına bir utanç vesikasını yapıştırmış, bu şehirde yaşayan her bir Muğlalının bu tür bir irade tarafından yönetiliyor olma gerçeğini hepimizin yüzüne çarpmıştır.

Bu durum kabul edilemez… Bu duruma sessiz kalınamaz… Terör örgütlerinin en büyük silahı psikolojik silahıdır. Eğer siz bu gün Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi olarak bu örgütü kınamayacak kadar aciz bir irade gösterirseniz bizim ordumuzun, emniyet kuvvetlerimizin, dağlarda ve sokakta cansiperane verdiği mücadeleyi anlamsız ve sonuçsuz bırakırsınız ve terör örgütünün cüretini ve cesaretini arttırırsınız.

Bunun sonuçları da canlarımızın, mallarımızın ve birlik yaşama kültürümüzün kaybına sebep olur. Tarih savaşa karşı savaşanları, canını, malını kaybedenleri yazar, ama bunların yanında teröre karşı durmayan, onu meşrulaştıran ve teröre her türlü destek verenleri de ayrı yazar. CHP yöneticilerini, Muğla Büyükşehir Belediye meclisi çatısı altında en kısa zamanda bu aciz görüntüyü ortadan kaldırarak PKK terör örgütünü lanetleyen bir iradeyi ortaya koymayı davet ediyorum. Bana göre sayın il başkanımız, genel başkanımızı temsilen konuşmuştur. Hala onun hakkında yabancı yerli gibi tavsız dedi kodu eden olacak mı?

GEÇMİŞ DE İL BAŞKANLARI SIKINTI GÖRMEZDİ

Demokrat Partinin son İl Başkanı İlhan Tekinalp idi. İhtilal olunca epey sıkıntı çekmişti. İlçe başkanı ise Tahir Keskin çok yönlü çalışan faal bir meziyete sahipti. Bu günkü Halk Bankasının olduğu bina Demokrat Parti İl ve İlçe Başkanlığı binası idi. DP, 1950 ile 1960 arası her seçimde 4 milletvekili alırdı. CHP’ye kalan bir milletvekili olurdu. Milas’ta Akarcalar Bodrum’da Zeyyat Mandalinci, Fethiye’de de güçlü bir aile yörelerin hakimi idi. Bazen her iki ilçemizin ikişer milletvekili çıkardıkları olmuştur.

ADALET PARTİSİ DÖNEMİ

Bu partimizi DP’nin yakınları veya Menderes’in genel müdürleri toparlamıştır. Adalet Partisi kurucuları arasında bizlerde vardık. Partinin içinde hep ikilik olmuştur ama mecliste sıkıntı olmazdı. Muğla merkez ilçe de belediye hep CHP’de olurdu. Biz o kadar güçlü olmamıza rağmen Muğla’da açıkta meydan mitingi yapamazdık. Heykel etrafı CHP doldurur, fakat bizim partilerimiz Bankalar Caddesinde miting yapabilirdi. Oysa AKP geldiğinden beri meydanlar dolup taşıyor. Ama milletvekili sayısı ikiyi zorlanıyoruz. Bunun sebebi Çiller zamanında Muğlalı olmayan adayların ön sıralara getirilmesidir. Ağaları ve seçmeni küstürdük.

İL VE İLÇENİN BİZE GÖRE EKSİKLERİ NELERDİR

1968’de ben Hüseyin Nizamoğlu İl Genel Meclisine ve Merkez İlçe Başkanlığına seçildiğim zaman Haldun Menteşeoğlu senatör ve bakan idi. Belediye Adalet Partisinde idi. Her köy mahalle için ihtiyaç ve istekler yerinde tespit edilirdi. Seçim geldiği zaman köy ve mahallere adaylarla giderdik. Gittiğimiz yerde adaylar defterin açılmasını isterlerdi. Defterde yazılı olanların yapılmış olduğunu veya olamayanların nedenlerini o topluluğa anlatırlardı.

Bu gezilerde bazen daire müdürleri de bulunur ve bazı soruları onlar cevap verirlerdi. Gelecek yazımda milletvekillerinden ve Menteşe hastanesinden, üniversite yönetiminden bahsetmek istiyorum. Ayrıca partimize bina bağışlayacağını duyduğum 22. dönem milletvekilimiz Seyfi Terzibaşoğlu’ndan bahsedeceğim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.