Muğla bebek sağlığında Türkiye birincisi

Bu haber 25 Nisan 2015 - 0:02 'de eklendi ve 1.038 kez görüntülendi.

bebeksagligi,Muğla Halk sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Muğla’nın bebek ölümlerinin önlemesi sıralamasında Türkiye genelinde birinci olduğunu açıkladı. Muğla Halk Sağlığı Müdür Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun verilerine göre 2014 yılında Muğla’nın binde 5,8’lik hızla Türkiye’de bebek ölüm hızının en düşük il olduğunu söyledi
İlkay Yıldız
Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun verilerine göre Türkiye’de hızla Türkiye’de bebek ölüm hızının ortalama binde 10,3 açıklanırken, Muğla ortalamasının ise binde 5,8 ile en düşük bebek ölümü olan il oldu.
Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Muğla Halk Sağlığı Müdür Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, Muğla’yı Türkiye birincisi yapan binde 5,8’lik oranın 247 Aile Hekimi, Aile Sağlığı ile Sağlık evi personellerinin düzenli olarak gerçekleştirdikleri gebe, bebek izlemleri ve annelere yönelik yaptıkları bilgilendirmeler sayesinde yakalandığını açıkladı.
Türkiye ortalaması binde 10,3
Bebek ölümlerinde Türkiye ortalamasının bin 10.3 olduğuna dikkati çeken Nuri Ceyhan, “Anne ve bebek ölümleri bir ülkenin, bölgenin ya da ilin sağlık düzeyini gösteren önemli ölçütlerden biridir. Canlı doğup da bir yaşına gelmeden olan ölümler bebek ölümü olarak değerlendirilmektedir. Bu ölçütlerden yola çıkılarak sağlık hizmet sunumunda aksayan yönler belirlenir ve düzeltilmeye çalışılır. Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun verilerine göre 2014 yılında Muğla binde 5,8’lik hızla Türkiye’de bebek ölüm hızının en düşük olduğu il olmuştur” dedi.
Erken doğum sebebi yeterli beslenmeme, alkol ve sigara
Halk Sağlığı Müdür Ceyhan, 2014 yılında Muğla’da olan bebek ölümleri incelendiğinde, bunların yüzde 40’ının prematürite (erken doğum), yüzde 25’inin de doğuştan kalp ya da diğer organ bozuklukları nedeniyle olduğunun görüldüğünü belirterek şunları söyledi:
“2015 yılı ilk üç aylık verilere göre ilimizde erken doğum nedeniyle olan bebek ölümü yüzde 54, konjenital anomali nedeniyle olan bebek ölümü de yüzde 38 oranına ulaşmıştır. Bebeğin anne karnında yeterince gelişemeden doğmasına ve konjenital bozukluklara bağlı olan ölümlerin bir kısmı yapılacak çalışmalarla önlenebilir. Şöyle ki; erken doğum en sık görülen nedenleri gebeliği boyunca annenin yeterli ve düzenli beslenmemesi, kansızlığının düzeltilmemesi, annenin gebeliği sırasında alkol ve sigara gibi maddeler kullanması sayılabilir. Anne adaylarının gebeliğini öğrenir öğrenmez aile hekimliklerine kaydını yaptırması, aile hekimliklerinden gebeliği boyunca nasıl besleneceğini, kansızlığı ve gebeliğiyle ilgili bir risk faktörü olup olmadığını öğrenmesi, gebelik izlemlerini düzenli bir şekilde yaptırarak kendi kilo alımını ve bebeğinin gelişmesini kontrol ettirmesi erken doğuma bağlı bebek ölümlerini azaltabilir”.
Planlanarak bebek sahibi olunmalı
Nuri Ceyhan ailelerin planlayarak bebek sahibi olmasını gerektiğini belirterek, “Konjenital anomalilerin de en sık görülen nedeni; annenin ileri yaşta olması, gebeliğin henüz fark edilmediği ilk aylarda bilinçsiz ilaç kullanımı ve bir şekilde radyasyona maruz kalma sayılabilir. Bebek sahibi olmanın rastgele değil de planlanarak yapılması, ileri yaşlarda ya da gebelik istenmediği taktirde gebelikten etkili aile planlaması yöntemleriyle korunulması, gebelik istendiği taktirde de rastgele ilaç kullanmaktan ve röntgen çektirmekten kaçınılması, x-ray cihazlarından geçilmemesi, hekim muayenelerinde gebelik planlandığının mutlaka belirtilmesi aynı şekilde konjenital anomalilere bağlı bebek ölümlerini azaltacaktır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.