Muğla Bayrama Hazır « Hamle Gazetesi

Muğla Bayrama Hazır

Bu haber 10 Ağustos 2019 - 0:25 'de eklendi ve 874 kez görüntülendi.

Marmaris, Bodrum, Fethiye, Datça gibi önemli turizm merkezlerinin bulunduğu Muğla’da, Kurban Bayramı tatilinin huzur ve güven içerisinde geçirilmesi için tüm tedbirler alındı. Önlemler çerçevesinde polis ve jandarma trafikte sürücülerin dikkatli olması amacıyla aralıksız olarak uygulama yapacak. Muğla Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma araçları, Kurban Bayramında 11 Ağustos Pazar gününden itibaren 14 Ağustos Çarşamba günü saat 00.00’ a kadar vatandaşlara ücretsiz hizmet verecek.

Kadir Tamer

Marmaris, Bodrum, Fethiye, Datça gibi önemli turizm merkezlerinin bulunduğu Muğla’da, Kurban Bayramı tatilinin huzur ve güven içerisinde geçirilmesi için tüm tedbirler alındı. Önlemler çerçevesinde polis ve jandarma trafikte sürücülerin dikkatli olması amacıyla aralıksız olarak uygulama yapacak.

Bayram tatilini vatandaşların huzur ve güven ortamında mutlu bir şekilde geçirmeleri ve kamu hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesi amacıyla sağlık ve güvenlik tedbirleri başta olmak üzere ulaştırma, haberleşme ve diğer hizmetlerle ilgili olarak Muğla Valiliği koordinesinde tüm tedbirler alındı. Tedbirler çerçevesinde İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğünce görev bölgelerinde Kurban Bayramı süresince emniyet ve huzurun temin edilmesi için trafik tedbirleri dâhil her türlü önleyici güvenlik tedbirler arttırıldı. Menteşe Belediye Başkanlığınca Kurban Bayramı süresince kurban kesim yerleri başta olmak üzere temizlik hizmetleri ile ilgili gerekli planlamalar yapılırken, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından arama kurtarma ekipleri olumsuzluklara karşı hazır bir şekilde bekletilecek.

Karayolları 26. Şube Şefliğince bütün yol çalışmalarının gözden geçirilerek çevre temizliği dâhil ilin ulaşım bakımından görev alanına giren yol ve müştemilatlarda gerekli çalışmalar yapıldı. İl Sağlık Müdürlüğünce Bayram süresince vatandaşlarımızın herhangi bir sorunla karşılaşmaması için gerekli sağlık tedbirleri alındı. ADM Muğla Bölge Müdürlüğünce olası arızalara karşı tedbirlerin önceden alınırken, önemli görülen sokak aydınlatmalarının önceden kontrol edildi ve gerekli görülen yerlerde aydınlatmalar yenilendi. Telekom İl Müdürlüğünce il genelinde haberleşmenin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için gerekli tedbirleri alındı.

Büyükşehir tüm birimleriyle hazır

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin tüm birimleri, vatandaşların Kurban Bayramı’nı daha huzurlu ve rahat geçirebilmeleri için gerekli önlemleri alarak hazırlıklarını tamamladı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından vatandaşların dini vecibelerini sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun şekilde kurbanlarını kestirmelerine yardımcı olmak için tüm hazırlıklar tamamlandı. İl Kurban Hizmetleri Komisyonu Kararları gereğince kesim yeri olarak belirlenen ve Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan Menteşe, Milas, Marmaris Mezbaha Tesisleri, günlük düzenleme ve temizliği yapılan Bodrum, Yatağan, Kavaklıdere, Dalaman mezbahaları ile Datça Kesim Ünitesi’nde Veteriner Hekimlerin kontrolünde ve hijyen eğitimi almış kasaplar ile kesim hizmeti verilecek.

İl Kurban Kesim Komisyonunun kararı gereğince kurbanlık kesim ücretleri büyükbaş hayvan için 350 TL, küçükbaş hayvan için 100 TL belirlendi. Kurbanlık hayvan satış yerleri olan Menteşe İlçesinde Bayır Hayvan Pazarı ve Düğerek Hayvan Pazarı ile Marmaris Mezbaha Tesisi yanında kurulan hayvan pazarlarında vatandaşların kontrollü şekilde kurbanlık almaları için gerekli şartlar sağlandı. Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet vereceği tüm kesim yerleri ve hayvan pazarlarında gerekli temizlik ve düzenleme çalışmaları tamamlanmış olup, vektörle mücadele ekipleri tarafından gerekli ilaçlamalar yapıldı. Vatandaşların talep etmeleri durumunda Menteşe ilçesinde bulunan Bayır ve Düğerek Hayvan pazarlarında Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından evlere kurban nakil hizmeti verilecek. Ayrıca kurbanlık hayvan satış yerlerinde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığına bağlı Veteriner Hekimler hayvanların sağlık durumları ile ilgili gerekli kontrolleri düzenli bir şekilde yapacaklar.

Zabıta, MUSKİ ve İtfaiye 7/24 görevlerinin başında

Muğla Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı, Muğla İli genelinde yetki ve sorumluluk alanında bulunan yerlerde denetimlerini sıklaştırdı. Ekipler, bayram süresince kurban satış yerleri ve mezbahalarda denetimler yapacak ve kaçak kurbanlık kesimlerini engellemek için çalışacak. Ayrıca MUSKİ Genel Müdürlüğü ve İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri, bayram boyunca su ve kanalizasyon hizmetlerinde meydana gelebilecek aksaklıklarda ve olası bir yangına karşı 7/24 görevlerinin başında olacaklar.

Muğla Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma araçları, Kurban Bayramında 11 Ağustos Pazar gününden itibaren 14 Ağustos Çarşamba günü saat 00.00’ a kadar vatandaşlara ücretsiz hizmet verecek. Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan ve bayram süresince değişiklik gösterebilecek sefer saatlerini vatandaşalar Muğla Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesi olan www.mugla.bel.tr adresinden öğrenebilirler.

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Mezarlıklar Şube Müdürlüğü tarafından Muğla İli genelinde Büyükşehir Belediyesinin yetki ve sorumluluk alanında bulanan mezarlık alanlarında bayram temizliği titizlikle yapılıyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, vatandaşların Kurban Bayramı’nı güzel ve huzurlu bir şekilde geçirmeleri için tüm birimlerin gerekli önlemleri alarak hazırlıklarını tamamladıklarını belirttiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.