Muğla Basını Adına Onur Duydum… « Hamle Gazetesi

Muğla Basını Adına Onur Duydum…

Bu haber 02 Mayıs 2018 - 1:35 'de eklendi ve 2.453 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

28 Nisan Cumartesi günü yayınlanan “Karakuş Oda’yı CHP’ye Bıraktı” başlıklı yazımın tiwitter paylaşımının altına MUTSO Meclis Üyeliğinden ve Meslek Komitesi Başkanlığı’ndan istifa eden Faik İlterÖzcan bey bende istifa ettim odadan, komite başkanlığından, ama milletvekili olmak için değil. %18’le seçilmeyi Atatürk’ün ilkelerine aykırı ve bize oy vermeyen %82’nin aidatlarını harcamayı etik bulmadığım için. Bizim gibi insanlar çoğalırsa Muğla güzel bir yer olur dimi sizce?” diye yazmış.

Bu güzel ve anlamlı sözün altına da kadim dostum Nevres Yıldız, sanki benim adıma “Genç kardeşim seni kutluyor ve alkışlıyorum. Gelecek sizlerin ellerinde. Başarılar dilerim.” deyivermiş.

Müthiş keyif aldım… Bu gençler insanı umutlandırıyor…

xx        xx        xx

Hafta sonunda “Anadolu Medya Buluşması” için Marmaris’te olacağımdan önceki günkü “Karakuş Neden Aday Gösterilsin?” başlıklı yazımı Cuma gününden baskıya vermiştim. Buluşma sırasında internete bulaşmadığımdan da Faik İlter’in yorumundan haberim olmamıştı. Önceki gün gördüm… “Karakuş Neden Aday Gösterilsin?” başlıklı yazımda Faik İlter’in istifası ile ilgili şu ifadelere yer vermiştim:

Bana açıklamada bulunmadığı için ismini vermiyorum, kendisini bu örnek davranışı için kutluyorum; 11 Nolu Meslek Komitesi Başkanı, MUTSO Yönetimi’ne gönderdiği istifa ve tavsiye mektubunda şöyle demiş:

‘7 Nisan’daki seçimlerde sayın Bülent Karakuş ve biz ekibi olarak %18 oy oranıyla seçimi kazanmışızdır. Ama bu düşük kazanma oranı olan %18’i odamızı tam olarak yansıtmaması ve bize oy vermeyen %82’nin haklarını yediğimizi düşündüğüm, ayrıca Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerine uyumsuz bir davranış haline gireceğimi düşünerek günlerdir gözüme uyku girmediği, dolayısıyla bu kadar düşük oy oranıyla komite üyelerimi ve ticaret odası üyelerini temsil edemeyeceğim için istifamı size sunmak isterim. Bütün meclis üyeleri ve komite üyesi arkadaşlarımızın istifasını vermesini ve yeni bir seçime gitmemizi son bir öneri olarak sizlere sunmak isterim.’

xx        xx        xx

CHP Genel Merkezi tarafından destelenen, Marmaris Belediyesi ev sahipliğinde Türkiye Gazeteciler Federasyonu tarafından organize edilen ve Anadolu’dan gelen 400 gazeteciyi bir araya getiren “Anadolu Medya Buluşması”nın yankıları sürüyor.

Burada bir vurgulamada bulunmak isterim; bu siyasi çalışma değildi…

Belki başka partilerde benzer çalışmalarda bulunacaklardır. Bulunurlarsa mahsuru olmaz… Keşke…

Ki ev sahibi olarak Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, etkinliği finanse eden CHP’nin temsilcisi olarak İzmir Milletvekili Atilla Sertel, Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca açış konuşmasını yaptılar o kadar.

Oysa orada CHP Muğla Milletvekilleri yanında, gazeteci kökenli milletvekilleri Yakup Akkaya, Barış Yarkadaş, Tuncay Özkan, Mustafa Balbay gibi isimler ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu ve Marmaris İlçe Başkanı Acar Ünlü de vardı. Onlar kürsüye davet edilmedi…

xx        xx        xx

Türkiye’de ilk defa 60’a yakın ilden bir araya gelen 400 gazeteci ise konuştu…

Anadolu’nun birçok yerinde zor şartlarda görev yapan “Yerel Basın Kuruluşlarının” ve “Yerel Basın Çalışanları”na yönelik olarak yapılan  “Anadolu Medya Buluşması ve Çalıştayı”nda sorunları ve çözüm önerilerini ortaya koydular.

Bu çalışmada edilen sözler bir süre sonra kitap haline getirilecek. İktidardaki ve muhalefetteki tüm partiler için yararlı olacaktır.

Üç gün süren etkinliğin son günü CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu gazetecilerle buluştu. Buluşmanın sabah bölümünde “Vatandaş Kemal Kılıçdaroğlu”  olarak, medyanın sorunları ağırlıklı olarak bir konuşma yaptı. Konuşmanın sonunda kendisine gazeteciler armağanlar verdi. En anlamlı armağan Bandırma Gazeteciler Cemiyeti’nin armağanı oldu: Bandırma Vapuru maketi… Muğla’nın üç Gazeteciler Cemiyeti oradaydı, ama Kılıçdaroğlu’na armağan vermeyi sanırım unutmuşlardı…

xx        xx        xx

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu buluşmanın öğleden sonraki oturumunda Anadolu Basınını temsil eden 8 gazeteci tarafından sorulan soruları yanıtladı. O 8 gazeteciden biride bendim.

Şahsım ve Muğla Basını adına onur duydum…      

Sabah oturumunda “Vatandaş Kemal Kılıçdaroğlu” basının, gazetecinin tanımını yaparken, “Hayatım boyunca lehte ve aleyhte yorum yapan hiçbir gazeteci arkadaşımı suçlamadım. Gazeteci dilediği gibi yazar, yorumlar. Gazeteciler halk adına sorgulama yapar. Basın ‘güce’ karşı bir denetim mekanizmasıdır. Gücü denetler…” demişti. Buradan yola çıkarak, “Basın, gazeteci güce karşı denetim mekanizmasıdır. Gücün denetimini Ankara’ya karşı yaptığınızda Silivri’ye kadar gidebiliyorsunuz. Eğer gazeteciliği yerelde yapıyorsanız, bir de partili iseniz disipline kadar gidebiliyorsunuz. Özgürlükler anlamında Ankara’yı eleştirirken, yerelde de CHP’li belediyeler tarafından basına yönelik kısıtlamalar olabiliyor. Ne dersiniz?” dedim.

Bir sorumda Cumhurbaşkanlığını CHP’nin kazanması halinde, bakanlar kurulunda yer almak için milletvekilliğinden istifa edip etmeyeceği, genel başkan olarak mı kalacağı ile ilgili oldu.

xx        xx        xx

Kılıçdaroğlu, ilk sorumu yanıtlarken, şu ifadelerde bulundu:

Yerel medya önemli, önemsiyoruz. Belediye yada belediye başkanları gazetelere veya gazetecilere baskı uyguluyor ise bu çok yanlış. Yerelde gazeteciler zor koşullarda görev yapıyorlar. Özellikle belediye başkanları ile aralarında tartışma çıkıyorsa, belediye başkanlarının zaman zaman baskı kurduklarını biliyoruz. İlan reklam vermediklerini, dağıtımı engelledikleri yönünde şikâyetler geliyor. Eğer bizim belediyelerden yana bir şikâyet gelirse biz bunun üzerine gideriz. Belediyeler bir güçtür, medyanın gücü denetlemesi gerekir. Halkın çıkarları konusunda denetlenmelidir. Belediye başkanının yanlışı varsa elbette yazacaklar. Bunu yazmalarından daha doğal ne olabilir. Olaya bu çerçevede bakmak gerekiyor.

Konuyu Nejat Altınsoy arkadaşımızda ele aldı. Yazısında “Kılıçdaroğlu’nun bu açıklaması orada bulunan gazeteciler arasında; ‘CHP’li Gazeteci Özcan Özgür, kendi genel başkanından CHP’li belediyeleri ve belediye başkanlarını denetleme vizesi aldı’ şeklinde yorumlandı.” ifadesine yer vermiş. Güzel espri…

Vizeye gerek yok. İşimizin ve demokrasinin gereği bu…

xx        xx        xx

Vatandaş Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasının büyük bölümünde basın ve gazetecilik üzerinde durdu. Anayasa’da yazılı olan “Basın hürdür, sansür edilemez…” sözü ile başladı ve basın özgürlüğü ile birlikte CHP’nin iktidar olması durumunda gazetecilerin özgür olacağının da sözünü verdi.

Günümüzde artık atama yoluyla medya sahibi olunduğuna dikkat çekerken, “otosansür” konusunda şu ifadelerde bulundu:

Türkiye’de çok kanal var gibi görülüyor. Ama aslına bakarsanız bir tek kanal var. Bakın hepsinin içerikleri aynı, adları farklı. Bu bizim demokrasimize zarar veriyor. Aynı zamanda farkında değiller ama iktidara da zarar veriyor. Çünkü sağlıklı, özgür bir basın iktidarın yaptıklarını eleştirecek, yanlışlarını söyleyecek ki, yönetenler de bundan yararlansın. En büyük sorun ise gazetecilerin kendilerine uyguladıkları otosansür. İşte asıl tehlikeli olan ise budur…

Bu hepimizi düşündürdü… Ben özellikle “ajans bağımlısı” hale gelmiş, birbirine benzer çıkan gazetelerimizi de düşündüm…

xx        xx        xx

Kılıçdaroğlu’na bir sorumda bağımsız dağıtım ve haber ajansı üzerine oldu.

Gazete dağıtımı için “Yerel Gazete sahipleri gazete dağıtımı ve haber ajansı için ortak şirket kurabilirler. Hatta yerel televizyonlar ortak uyduya çıkabilirler. Merkez medyadan bağımsız olabilirler. Gazeteciler Federasyonu buna öncülük ve denetim görevi yapabilir.” ifadesinde bulundu.

——————————                                                          ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Hayatın kuralı bu. Ya yanlış zamanlarda doğru insanları karşına çıkarır ya da yanlış insanla; zamanını harcatır.

ÇİVİ

28 Nisan’da yayınlanan Resmi Gazete’ye Ulusal, Yerel Radyo ve Televizyonlar, 08 ile 22 saatleri arasında, ayda 90 dakika, tabiat ve doğa sevgisini anlatan yayınlar yapmak zorundalar artık.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

———————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.