Muğla Barosu’ndan açıklama « Hamle Gazetesi

Muğla Barosu’ndan açıklama

Bu haber 14 Ocak 2014 - 9:29 'de eklendi ve 755 kez görüntülendi.

baro9516516Muğla Barosu, Yargıçlar ve Savcılar Birliği (Yar-Sav) Kurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun TBMM’de sözlü ve fiziki saldırıya uğramasıyla ilgili olarak bir yazılı açıklama yayınladı.
Haber Merkezi
Muğla Baro Başkanı Avukat Mustafa İlker Gürkan yaptığı yazılı açıklamada, YAR-SAV kurucu başkanı, halen de Yargıçlar Sendikası Başkanı olan 1. sınıf yargıç Sayın Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun TBMM çatısı altında sözlü ve fiziki saldırıya uğramasını şiddetle kınadı. Fiziki saldırının açıklanacak bir durum olmadığını kaydeden Mustafa İlker Gürkan imzalı açıklamada, “Sayın Başkan Yargıç; ne komisyon toplantılarına katılmak, ne de komisyonda söz almak istemiştir. HSYK gibi doğrudan kendilerini ve anayasal düzeni ilgilendiren bir konuda; komisyona sevk edilen yasa tasarısının anayasaya aykırı olduğunu ifade eden dilekçesini komisyon başkanına nezaket kuralları içinde sunmak istemiştir.” diyen Gürkan, “Bırakın konumunu, sade bir yurttaşın dahi engellenemeyecek, aksine teşvik edilecek TBMM komisyon faaliyetlerini izlemek ve katkı sunmak çabasını engellemek, o yurttaşa fiziki saldırıda bulunmak, izanla ve akılla açıklanacak bir davranış değildir” ifadeleri yer aldı.
Açıklama şöyle devam etti:
“Eğer ortada bir kanunsuzluk, bir mevzuata aykırılık varsa TBMM’de de kolluk vardır. Çağırırsınız gereğini yapar. Eğer bu ülkede herkes mevzuatı uygulamakla kendisini yetkili görürse işte o zaman gerçekten ‘Fetret Devri’ne girdik demektir. Tehlikeli olan, şiddet uygulayan kişilerin iktidar mensupları olmasıdır. İktidar yani güç sahibi olanların istedikleri anda sözlü ve eylemli olarak şiddet kullanmakta kendilerini serbest hissetmeleri ve bu yolu istikrarlı biçimde kullanmaları demokrasi için ciddi bir tehdittir. Eminağaoğlu’na bu anormal öfkenin yöneltilmesinin temel nedeni kendisinin bilinen muhalif tavrıdır. Sonuç olarak, yüce TBMM çatısı altında iktidar mensubu milletvekilleri, bir yurttaşa, bir hâkime, bir muhalife dayak atmışlardır. Yazık ki tekme, tokat, hakaret yüce TBMM çatısı altında yaşanmıştır. Muhatabı hukuk camiasının temsilcileri olmuştur. Tarih, ‘yurttaş hak ve özgürlüklerinin’ dövüldüğünü yazacaktır. Ağır kaygı ve üzüntü içinde olduğumuzu kamuoyu ile paylaşırız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.