Muğla Barosu Soma’da görevi için başvurdu

Bu haber 21 Mayıs 2014 - 0:40 'de eklendi ve 926 kez görüntülendi.

Muğla Barosu Başkan Yardımcısı Av. Leyla Bişen, “Baromuz tarafından Manisa Barosu ve Manisa Barosu Soma İlçe Temsilciliği ile görüşülmüş, Barolar Birliği’nde oluşturulan kriz masasından görev almak istediğimiz bildirilmiştir” açıklamalarında bulundu.

Cem Durna

Manisa’nın Soma ilçesinde bazı avukatların gözaltına alınmasının ardından Muğla Barosu Başkan Yardımcısı Av. Leyla Bişen, yazılı bir açıklama yaptı. Bişen açıklamasında, Soma’da yaşanan faciada avukatların ilk fırsatta vatandaşların yardımına koştuğunu belirterek, Soma’da avukatlara yapılan hareketin tüm avukatlara yapılmış olarak kabul ettiklerini söyledi.

Avukatların ve Baroların her zaman vatandaşın yanında olduğunu dile getiren Bişen, sözlerine şu şekilde devam etti:

“İnsan onuruna ve mesleğimize karşı saldırı olarak kabul ettiğimiz hareketler bir sindirme, yıldırma eylemidir. Ama buradan bir kez daha haykırıyor ve tekrarlıyoruz ki “avukatları asla ve asla yıldıramazsınız.” Bizler, her zaman haklının yanındaki onurlu mücadelemize devam edeceğiz. Yapılan adı ne olursa olsun tüm hukuksuzluklara karşıyız . Devletin parası var, gücü var, ama vatandaşlarımızın avukatı var. Biz savunmanlarız. Bu seferde Soma’da yaşanan olaylarda ölen işçilerimizin, yaralanan işçilerimizin ve tüm yurttaki maden işçilerinin, yani tüm işçi sınıfının savunmanlığını yapmaktayız. Yapmaya da devam edeceğiz.”

“SOMA’DA GÖREVE HAZIRIZ”

Özelleştirme ve taşeronlaştırmanın işçilerimizin yaşam hakkının ellinden aldığını ileri süren Bişen, işçilerin sağlıksız koşullarda çalışmak zorunda bırakıldığını iddia etti. Yetkililerin Soma faciası ile ilgili yeterli açıklamalarda bulunmadığını öne süren Bişen, “Manisa Barosu ve Manisa Barosu Soma İlçe Temsilciliği ile görüşülmüş, Barolar Birliği’nde oluşturulan kriz masasından görev almak istediğimiz bildirilmiştir. Maalesef devlet bu acı olayda gereken bekayı gösterememiştir. Maden şirketi ve denetim görevini yerine getirmeyen yetkililer ilk elden sorumludur. Sosyal devletin görevi sorumluları derhal tespit etmek ve yargının önüne çıkarmaktır. Yine sosyal devlet vatandaşın mağduriyetini derhal gidermek ödev ve sorumluluğundadır” dedi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.