Muğla Barosu Kadın Hakları Komisyonu’ndan açıklama

Bu haber 09 Mart 2017 - 0:22 'de eklendi ve 431 kez görüntülendi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Muğla Barosu Kadın hakları komisyonu adına Avukat Sevinç Göçügenci basın açıklamasında bulundu.

Muhittin Direk

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Muğla Barosu Kadın hakları komisyonu adına Avukat Sevinç Göçügenci basın açıklamasında bulundu. Göçügenci açıklamasında, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde,160 yıldır umut ve mücadele geleneğiyle yollarını aydınlatan her alanda örgütlenerek emeklerine, bedenlere ve kimliklerine sahip çıkarak eşitsizliğe, ayrımcılığa, sömürüye karşı çıkan kadınları saygıyla andıklarını söyledi.

Avukat Sevinç Göçügenci açıklamasına şöyle devam etti, “Yüzyıllardır eşit iş, eşit ücret, eşit hukuk ve eşit insan olmak için mücadele eden kadınlar, 2017’de hala egemen güçlerin söylemleri, kadın bedeni üzerinden yürütülen politikalar ve uygulanan savaş politikaları altında nice emekle edindiğimiz haklarımızı kaybetme tehdidi altında bırakılmakta ve biz kadınlar susturulmaya çalışılmaktadır. Zira Dünya Ekonomik Forumu’nun 2016 yılında yaptığı Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi sonuçlarına göre Türkiye’nin 145 ülke içinde 130. sırada yer aldığı görülmektedir. Bu tablonun değişebilmesi için toplumsal, idari ve siyasi yapı çerçevesindeki cinsiyetçi değer ve yargılar nedeniyle kadınların toplumsal ve çalışma yaşamında mevcut yasal haklardan yararlanmalarının önündeki engellerin kaldırılması, toplumsal anlayış ve davranış biçimlerimizin gözden geçirilerek sorgulanması ve değiştirilmesi gerektiğini hatırlatıyoruz. Kadınların toplumun her alanında ayrımcılığa ve şiddete uğradığını; sosyal hayattan, çalışma alanından, karar alma mekanizmalarından dışlandığını; cinsel şiddete uğrayan, öldürülen kadınlara her geçen gün bir yenisinin eklendiğini, faillerine ise sıklıkla iyi hal, haksız tahrik ve rıza indirimlerinin uygulandığını veya beraat ettirildiğini gözlemliyoruz ve bu ihlallerle hukuksal, siyasal ve toplumsal alanlarda yılmadan mücadele ediyoruz”.

Göçegenci açıklamasında son olarak, “Baskıların arttığı, temel hakların askıya alındığı bu günlerde dünya genelinde tablo böyle iken, Muğla ilinin Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi Sıralamasında ilk 10’da olduğunu da endişe ile gözlemlemekteyiz. Kadınların ve kız çocuklarının erkek şiddetinden derhal uzaklaşmalarını ve korunmasını sağlayan, yaşam hakları için yeni bir mücadele olanağı tanıyarak kendilerini savunabilmeleri ve kuvvetlenebilmeleri için Muğla il merkezinde ve diğer 100 bin nüfuslu ilçelerde sığınakların bulunmaması bu şiddeti dolaylı yollardan desteklemektedir. Oysa, kadınlara uluslararası sözleşmeler nezdinde ve ulusal mevzuatlar doğrultusunda kadın sığınma evleri, acil danışma merkezi ve cinsel şiddeti önleme merkezi gibi güvenli alanlar oluşturmak, her gün artan şiddeti engellemek, kadınların hayatını kurtarmak için elzem önem taşıdığı halde, halen bu yasal zorunluluğun yerine getirilmediğini gözlemlemekteyiz. Bu nedenle biz hukukçu kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin tarafı olmak vesilesiyle tüm kurum ve kuruluşlara kadına yönelik şiddeti önlemekle yükümlü olduklarını tekrar hatırlatıyoruz” dedi.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.